• Menu
  • Menu
teneryfa

PRZEWODNIK PO TENERYFIE

Wyjazd na Teneryfę okazał się niezwykle udany, a sama wyspa bardzo nas zachwyciła, co mieliście już okazję przeczytać i zobaczyć w innych postach. Przygotowaliśmy przewodnik po Teneryfie w formie posta dla wszystkich, którzy planują wyjazd na wyspę na własną rękę i poszukują praktycznych informacji. A jeśli wyjazdu nie planujesz to być może znajdziesz tu inspirację!

Położenie – Przewodnik po Teneryfie

Teneryfa leży w archipelagu wysp Kanaryjskich i pomimo tego, że bliżej jej do Afryki niż do Europy to należy ona do Hiszpanii. Jest to ważna informacja- na Teneryfę nie potrzeba paszportu, a jedynie dowód osobisty, gdyż leży ona na terenie Unii Europejskiej. Teneryfa jest wyspą wulkaniczną o bardzo zmiennym krajobrazie- na południu znajdziemy skalisty, pustynny krajobraz, natomiast północ jest o wiele bardziej zielona i zróżnicowana.

Jak się dostać? – Przewodnik po Teneryfie

Na Teneryfę najwygodniej dostać się samolotem- do wyboru mamy dwa lotniska Tenerife Sur znajdujące się na południu w pobliżu największych kurortów turystycznych oraz Tenerife Norte zlokalizowane w okolicach stolicy wyspy Santa Cruz de Tenerife. Większość samolotów ląduje na lotnisku południowym i z Polski najłatwiej dostać się tam Ryanairem (m.in. z Krakowa, Warszawy Modlin oraz Wrocławia) czy też Wizzairem (Katowice). Inną opcją dostania się na wyspę samolotem jest wykupienie wycieczki z biura podróży.

Lot z Polski trwa około 5,5 h. Najciekawszą opcją jeśli dysponujecie większą ilością czasu i lubicie road-tripy jest prom- na Teneryfę można dostać się z Hiszpanii (Huelva oraz Kadyks), a na kanarach kursują także promy pomiędzy konkretnymi wyspami (niestety nie jest to opcja najtańsza). My lecieliśmy Ryanairem z Krakowa, natomiast z Teneryfy wracaliśmy prosto do Dublina. Taka opcja na początku marca kosztowała nas 300 euro za dwie osoby.

teneryfa

Jak podróżować po wyspie – Przewodnik po Teneryfie

Naszym zdaniem najlepszą i najtańszą opcją jest wypożyczenie samochodu. Drogi na Teneryfie są naprawdę w świetnym stanie, paliwo jest znacznie tańsze niż np. w Irlandii, a ceny samochodów są niskie. My za  wypożyczenie auta na 6 dni zapłaciliśmy 100 euro, wybraliśmy wypożyczalnię Autorisen z której jesteśmy bardzo zadowoleni- nie pobierano kaucji za wypożyczenie auta (w przypadku płatności kartą kredytową), kiedy oddawaliśmy samochód nikt nie sprawdzał w jakim jest stanie.

W Masce poznaliśmy co prawda Szweda, który poruszał się autobusami, ale ze względu na małą częstotliwość ich kursów w tamtych terenach poprosił nas o podwózkę. Ceny biletów za krótkie trasy to około 1,5 euro, dłuższe trasy są niestety droższe co naszym zdaniem nie kalkuluje się przy niskich cenach samochodów. Z tego co zauważyliśmy na wyspie można dostać się autobusami praktycznie wszędzie- zarówno do Maski, jak i na El Teide (oczywiście nie na sam szczyt).

Pogoda – Przewodnik po Teneryfie

Jeżeli na Teneryfie spodziewasz się tropików to możesz być nieco rozczarowany (co nie znaczy, że jest zimno- jest po prostu inaczej). Temperatury na wyspie przez cały rok utrzymują się na podobnym poziomie- średnie temperatury w styczniu to 14-20 stopni, w sierpniu 21-29 stopni. My odwiedziliśmy wyspę początkiem marca (Dawid także w maju i grudniu) i było wystarczająco ciepło, żeby chodzić w krótkich spodenkach. Zdarzało się, że prognoza danego dnia przewidywała 20 stopni, a termometr pokazywał 25.

W miesiącach zimowych dobrze jest przygotować się na nieco chłodniejsze wieczory. Na Wyspach Kanaryjskich dość często wieje wiatr, występuje także zjawisko pogodowe nazywane „calimą”- są to nawiewane masy powietrza z nad Sahary z drobnym piaskiem. Cieplejsze i bardziej suche na Teneryfie jest południe, na północy częściej pada deszcz, dzięki czemu ta część wyspy jest bardziej zielona. W czasie naszego pobytu spodziewaliśmy się takich wlaśnie warunków, a w praktyce ładniejszą pogodę trafiliśmy na północy wyspy.

Noclegi – Przewodnik po Teneryfie

Naszym zdaniem warto zatrzymać się na mniej uczęszczanej, północnej części wyspy i sami żałujemy, że nie zarezerwowaliśmy noclegu w La Lagunie, która jest miastem studenckim i tętni życiem, a w kanjpach można spotkać głównie lokalsów. Jeżeli lubisz kurorty i nie przeszkadza Ci turystyczny gwar zdecydowanie warto przemyśleć Los Cristianos i Las Americas, szukając luksusu warto przejrzeć ofertę hoteli w La Calecie. Wyluzowany, surferski klimat i tańsze noclegi w motelach najłatwiej znaleźć jest w El Medano.

My zatrzymaliśmy się w hotelu Panoramico w Adeje, który miał piękny widok, ale niestety nas nie zachwycił (za wypożyczenie ręczników na basen czy żelazka trzeba było płacić, a nie był to hotel niskobudżetowy). Drugą część pobytu spędziliśmy w Casa Bioclimaticas w okolicach El Medano i jest to miejsce, które nas zachwyciło! Na początku byliśmy lekko rozczarowani, gdyż hotel znajduje się na terenie Instytutu Technologicznego w otoczeniu wiatraków i platformy wiertniczej oraz lotniska, ale po krótkim czasie przekonaliśmy się, że jest to genialne miejsce. Nowoczesny design domków, uczucie jakby było się na planie postapokaliptycznego filmu oraz spokój (wiatraki i samoloty nie przeszkadzały aż tak bardzo) sprawiły, że zapragnęliśmy tam zamieszkać!

Przewodnik po Teneryfie

Dla kogo? – Przewodnik po Teneryfie

Teneryfa wbrew pozorom to nie tylko wyspa dla niemieckich czy brytyjskich emerytów. Owszem ludzie starsi dobrze się tutaj czują, gdyż nie jest aż tak upalnie, ale zdecydowanie polecilibyśmy Teneryfę każdemu! Odnajdą się tutaj rodziny z dziećmi, spędzający wakacje aktywnie poszukiwacze przygód, a także imprezowicze lubiący przeleżeć dzień po imprezie nad basenem hotelu.

Co warto zobaczyć – Przewodnik po Teneryfie

Wulkan El Teide
Sanatorio de Abona, El Medano, Candelaria
gory Anaga, Benijo i La Laguna
Garachico, Icod de los Vines, Puerto de La Cruz, La Orotava
Los Gigantes i Masca

Nietypowe atrakcje – Przewodnik po Teneryfie

Jeżeli nie interesuje Cię leżenie na plaży i szukasz innych wrażeń polecamy:

– wypożyczenie roweru szosowego lub górskiego (polecamy wypożyczalnię Bike Point w Las Americas, świetne rowery i profesjonalna obsługa)
– skutery wodne
– rejsy statkami połączone z oglądaniem delfinów i wielorybów
– trekking – na wyspie znajduje się wiele miejsc świetnie nadających się na wędrówki
– nurkowanie
– surfing, kitesurfing i windsurfing – ze względu na dobry wiatr mekką kite i windsurferów jest El Medano, gdzie można wypożyczyć sprzęt czy wykupić lekcje. Surferów widzieliśmy w Puerto de la Cruz.
– loty helikopterem- dla osób o bardziej zasobnym portfelu, jesteśmy przekonani, że Teneryfa z lotu ptaka musi wyglądać obłędnie

Co i gdzie zjeść – Przewodnik po Teneryfie

Tutaj znajdziesz informacje co warto zjeść na wyspie, a o miejscach w których warto zjeść pisaliśmy tutaj.

el cine

Gdzie kupować – Przewodnik po Teneryfie

Jeżeli podróżujecie na budżecie to polecamy supermarkety Mercadona (można tam kupić m.in. świeżo wyciskany sok pomarańczowy) oraz Dino.

Ciekawostki – Przewodnik po Teneryfie

– Mieszkańcy Teneryfy są niesamowicie pomocni i uśmiechnięci, a dogadać można się z nimi nawet pomimo ich słabej znajomości angielskiego (a naszej żadnej hiszpańskiego)

– Karnawał na wyspach Kanaryjskich jest jednym z najbardziej hucznych na świecie! W czasach panowania generała Franco obchodzenie karnawału było podobno nielegalne.

– Loro Park w którym odbywają się m. in. Pokazy tresowanych delfinów i lwów morskich to wcale nie takie fajne i przyjazne dla zwierząt miejsce. Z tego powodu nie promujemy tego miejsca jako czegoś co konkretnie trzeba na Teneryfie zaliczyć. Więcej na temat zwierząt w niewoli możecie przeczytać tutaj.

– Jeżeli zdecydujecie się na wypożyczenie auta to polecamy rozważenie mniejszych modeli ze względu na kręte i wąskie drogi

– Na Teneryfie znajdziecie zarówno plaże czarne, jak i takie z żółtym piaskiem. Playa de las Teresitas to długa, żółta plaża z piaskiem prosto z Sahary, tych czarnych jest natomiast pod dostatkiem.