• Menu
  • Menu

TERME DI SATURNIA – GORĄCE ŹRÓDŁA – TOSKANIA

Terme di Saturnia to jedne z toskańskich gorących źródeł, z naszych obserwacji wynika, że to najbardziej popularne ze wszystkich. Nie ma się z resztą co dziwić, że są tak popularne! Spływająca po białych kaskadach woda, błękitno-niebieskie baseny i unosząca się nad termami para to mieszanka tworząca tajemniczy, magiczny krajobraz. Zwłaszcza jeżeli zjawimy się tam w czasie złotej godziny- na wschód lub zachód słońca. Terme di Saturnia położone są w pobliżu niewielkiej miejscowości Saturnia w prowincji Grosetto w południowej części Toskanii.

Jak powstały gorące źródła Terme di Saturnia?

Wokół tego niesamowitego miejsca krąży oczywiście legenda dotycząca ich powstania, która mówi o walce Jowisza z Saturnem, a woda wypływa na powierzchnię w miejscu, w które trafił piorun Jowisza. Legendy, legendami, a fakty naukowe wyglądają tak, że miejsce powstało dzięki wygasłemu wulkanowi Monte Amiata i deszczówce. Woda płynie pod ziemią przez 30 kilometórw i wydostaje się na powierzchnię w dokładnie tym miejscu, które nazywamy Terme di Saturnia.

Jak dojechać do Terme di Saturnia?

Terme di Saturnia znajduje się w pobliżu wioski Saturnia w prowincji Grosetto. Jednak, żeby dotrzeć do miejsca ze zdjęć, w GPS wpisać trzeba ’Cascate del Mulino’ (Mulino to po włosku młyn), inaczej nawigacja poprowadzi was do zlokalizowanych nieopodal sztucznych basenów termalnych, przy których znajduje się też hotel i spa. Warto o tym wiedzieć zwłaszcza jeśli jedziecie na wschód słońca i jesteście 'na styk’ z czasem, my przejechaliśmy zjazd na źródła, bo nie był on zbyt dobrze oznaczony, a nawigowaliśmy z telefonu, na którym nie mieliśmy zapisanej dokładnej lokalizacji.

Informacje praktyczne na temat Terme di Saturnia

Zarówno wejście na teren gorących źródeł Terme di Saturnia, jak i zlokalizowany obok parking są darmowe. My dojechaliśmy tam o 5:50, czyli jakieś 15 minut po wschodzie słońca, w niedzielę w dobie korona wirusa. O tej porze było tam już ładne kilka osób. Jeśli nastawiacie się na piękne zdjęcia bez ludzi, musicie dotrzeć na miejsce przed wschodem słońca, a także unikać weekendów, gdyż przyjeżdżają tam też lokalsi. Najlepsze światło do zdjęć jest właśnie o wschodzie i zachodzie słońca. Na termy o świcie w sezonie przyjeżdżają nie tylko Ci spragnieni pięknych zdjęć, ma to sens z punktu widzenia praktycznego- woda jest gorąca, a temperatura powietrza z rana stosunkowo niska. Kto chciałby się taplać w strasznie ciepłej wodzie przy upale 35 stopni?

Warto zabrać ze sobą ręcznik- zarówno do siedzenia, jak i do otulenia się, jeśli wybieracie się z rana. Po wyjściu z ciepłej wody 20-23 stopnie powietrza i lekki wiatr powodują gęsią skórkę! Przydać mogą się także buty do wody, termy wyglądają niewinnie, a tak naprawdę ciężko się tam poruszać na bosaka ze względu na wbijające się w stopy kamyczki.

Radzimy także mieć na oku swoje rzeczy, zwłaszcza jeśli macie w nich dokumenty czy coś kosztownego. Wiele osób beztrosko rozbiło się przy basenach i pognało do wody, przez pierwsze 30 minut wyglądało to na bezpieczne rozwiązanie- dookoła tylko my i lokalsi. Po 30 minutach zauważyliśmy już kręcących się po terenie gorących źródeł Terme di Saturnia młodych ludzi, którzy nie wyglądali na zainteresowanych kąpielą… Z tego względu będąc na termach we dwójkę, wchodziliśmy do wody na zmianę.

Jak już wspominaliśmy- najpiękniejsze zdjęcia wychodzą tam o wschodzie i zachodzie słońca, kiedy unosząca się nad wodą para przybiera odcienie pomarańczy. W czasie wschodu słońce ustawione jest 'za’ termami (u szczytu kaskad), w czasie zachodu oświetla kaskady z przodu. Z naszych obserwacji wynika, że najlepsze zdjęcia Terme di Saturnia to jednak te wykonane za pomocą drona.

Gdzie się zatrzymać? Jeśli wybieracie się na gorące źródła o wschodzie słońca to prawdopodobnie idealnym wyborem byłoby zatrzymanie się w wiosce Saturnia. Widzieliśmy tam też ludzi rozbijających namioty przy samych termach, ale nie wiemy na ile takie przedsięwzięcie jest legalne. My noc spędziliśmy w AirBnb w Pitigliano, które jest miasteczkiem położonym na skale, dojazd do Terme di Saturnia zajął nam 30 minut, a w Pitigliano jest co robić i gdzie zjeść wieczorem.

Inne gorące źródła w Toskanii

Terme di Saturnia to nie jedyne, ale zdecydowanie najpopularniejsze gorące źródła w Toskanii. Pomimo tego, że są zatłoczone i bardzo popularne, naszym zdaniem to jedno z najpiękniejszych miejsc, które widzieliśmy w Toskanii. Jeśli jednak zniechęcają was tłumy możecie wybrać mniej uczęszczane miejscówki:

  • Bagni di San Filippo – nieco mniejsze, ale to również naturalne, białe kaskady po których spływa woda termalna,
  • Bagno Vignoni – wyglądają nieco jak basen otoczony budynkami, zlokalizowane w niewielkiej wiosce o noszącej tę samą nazwę co termy,
  • Terme di Petiolo – termy znajdujące się niedaleko Montalcino.

Planując podróż do Toskanii nie omińcie malowniczych, toskańskich miasteczek! O 14 naszym zdaniem najpiękniejszych pisaliśmy tutaj.

terme di saturnia
terme di saturnia
terme di saturnia
terme di saturnia
terme di saturnia
terme di saturnia
terme di saturnia
terme di saturnia
terme di saturnia
terme di saturnia