• Menu
  • Menu

20 MIEJSC DO ZOBACZENIA W GENUI – CO ZOBACZYĆ W GENUI?

Położona w północnej części Włoch, u wybrzeży morza Liguryjskiego Genua zdecydowanie nie należy do najpopularniejszych włoskich miast. Jest to zaskakujące biorąc pod uwagę ile to miasto ma do zaoferowania! Piękna starówka, morze, kamieniste plaże, kolorowe kamienice, przepyszne jedzenie, czego chcieć więcej? Przygotowaliśmy dla was 20 miejsc do zobaczenia w Genui i mamy nadzieję, że nasz wpis zachęci was do wyjazdu, a także pomoże jego planowanie.

W Ligurii odwiedziliśmy do tej pory jedynie Cinque Terre, które nas oczarowało i do dziś jest jednym z naszych ulubionych miejsc we Włoszech. Do Genui, o której tak naprawdę niewiele wiedzieliśmy, poza tym, że leży w krainie pesto i focacci, skusiły nas tanie bilety w długi weekend na świętego Patryka. Po pierwszych kilku godzinach szperania w internecie co warto tam zobaczyć, wiedzieliśmy już, że wciśnięcie wszystkiego co nas interesuje w dwa dni będzie niemożliwe. Co zatem zobaczyliśmy i polecamy? Zapraszamy do lektury!

20 miejsc do zobaczenia w Genui

Piazza della Vittoria – 20 miejsc do zobaczenia w Genui

Przestronny monumentalny Plac Zwycięstwa na środku, którego znajduje się Łuk Triumfalny wzniesiony w 1931 roku w celu uczczenia pamięci poległych w I Wojnie Światowej. Plac znajduje się nieopodal stacji kolejowej Brignole i jest jedną z głównych arterii miasta.

20 miejsc do zobaczenia w Genui
20 miejsc do zobaczenia w Genui

Scalinata delle Tre Caravelle – 20 miejsc do zobaczenia w Genui

Tuż przy Placu Zwycięstwa znajdują się schody Scalinata delle Tre Caravelle pokryte zielenią, warto wspiąć się na górę po lepszy widok Placu Zwycięstwa – na placu znajduje się parking, więc dla lepszych doznań estetycznych polecamy wybrać się tam w niedzielę, kiedy nie ma samochodów i plac prezentuje się dużo korzystniej. U szczytu schodów znajdziecie wąskie schodki prowadzące jeszcze wyżej, na mury Mura delle Cappuccine, z tego punktu widokowego widoki są jeszcze lepsze! Można stamtąd zauważyć, że Genua jest miastem wielowymiarowym, co sprawia, że jest jeszcze bardziej interesująca!

20 miejsc do zobaczenia w Genui
20 miejsc do zobaczenia w Genui

Piazza Colombo – 20 miejsc do zobaczenia w Genui

Piazza Colombo znajduje się niedaleko ulicy XX Settembre, w żywej części miasta, w której okolicy znajdziecie knajpki, piekarnie i sklepy. Dziewiętnastowieczny plac zdobi znajdująca się na środku fontanna Fontana del Genio Marino.

Piazza Corvetto 20 miejsc do zobaczenia w Genui

Piazza Corvetto to ważny węzeł komunikacyjny, a my spacerując między starym miastem, parkami i nowszą częścią Genui, zupełnie przypadkowo trafiliśmy tam dobre kilka razy. Piazza Corvetto to jeden z największych i najbardziej reprezentacyjnych placów w Genui, który nazwano na cześć Emanuele Corvetto, genueńskiego polityka epoki napoleońskiej. Na środku placu znajduje się statua Vittorio Emanuele II na koniu.

Park Spianata dell’Acquasola 20 miejsc do zobaczenia w Genui

Jeden z niewielu parków w centrum miasta położony na „wyższym” poziomie, można z niego podziwiać widoki. W parku znajduje się plac zabaw i bar – każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Park Villetta Di Negro – 20 miejsc do zobaczenia w Genui

Park, który jest niewielką miejską oazą, można do niego uciec od miejskiego zgiełku. Park pnie się od poziomu ulicy aż do poziomu jednego z licznych wiaduktów, więc trzeba się trochę namęczyć, ale widoki z góry są warte kilku minut podejścia. W parku znajduje się niewielki wodospad, a nad głową latają niewielkie, zielone papużki. Idealne miejsce na odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu!

20 miejsc do zobaczenia w Genui

Casa di Colombo 20 miejsc do zobaczenia w Genui

Nie każdy wie, że Krzysztof Kolumb urodził się w Genui, a jego dom, w którym mieszkał jako dziecko, znajduje się tuż przy bramie miejskiej. Chata nie jest zbyt okazała, a jej oryginał zburzony został w XVII wieku, odbudowano ją w wieku XVIII. W czasach Kolumba dom miał prawdopodobnie dwie lub trzy kondygnacje, a na parterze znajdował się sklep.

Porta Soprana 20 miejsc do zobaczenia w Genui

Imponująca brama miejska z dwoma wieżami, będąca częścią murów miejskich i bramą prowadzącą do miasta od wschodu. Mury miejskie Genui zbudowano w XII wieku, aby ochronić Republikę Genui przed najazdami cesarza Barbarossy. Brama znajduje się tuż obok domu Krzysztofa Kolumba. Bardzo polecamy wejście na stare miasto od tej właśnie strony, znajduje się tam sporo kolorowych kamienic i jest bardzo malowniczo.

20 miejsc do zobaczenia w Genui
20 miejsc do zobaczenia w Genui

Kościół Il Gesù w Genui – 20 miejsc do zobaczenia w Genui

Niepozorny z zewnątrz, przepiękny w środku Kościół Il Gesu należy do zakonu Jezuitów. Co by nie mówić – w Genui naprawdę umieją w kościoły, praktycznie każdy warty jest odwiedzenia go w środku i chwili uwagi. W kościele Il Gesu znajdują się dwa obrazy Rubensa – Cud świętego Ignacego oraz Obrzezanie Pańskie, a także Wniebowzięcie Guida Reniego.

Piazza San Matteo 20 miejsc do zobaczenia w Genui

Niewielki, ciasny placyk przy którym znajduje się kościół San Matteo, kolejny warty chwili uwagi kościół w Genui. Plac San Matteo był jednym z głównych placów w historycznym centrum miasta, miejscem zamieszkania jednej z prominentnych, genueńskich rodzin, Doriów. Plac otaczają charakterystyczne pałace, z biało-czarnymi elewacjami, z fryzami małych łuków.

20 miejsc do zobaczenia w Genui

Palazzo Ducale – 20 miejsc do zobaczenia w Genui

Pałac Dożów to dawna siedziba władców Genui z czasów Republiki Genui, Dożów. Pałac znajduje się przy imponującym placu Piazza De Ferrari. Budynek wielokrotnie przebudowywano, po pożarze został odbudowany w stylu klasycystycznym. Pałac ucierpiał w czasie bombardowań, a gruntowną renowację przeprowadzono dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

Piazza De Ferrari 20 miejsc do zobaczenia w Genui

Jeden z głównych placów miasta, przy którym znajduje się Pałac Dożów. Niezwykle imponujący i monumentalny, położony w samym sercu Genui, pomiędzy historyczną częścią, a „nowym” miastem. Na środku znajduje się przepiękna fotnanna, a plac otaczają historyczne budynki, które obecnie służą za biura.

20 miejsc do zobaczenia w Genui
20 miejsc do zobaczenia w Genui

Katedra San Lorenzo20 miejsc do zobaczenia w Genui

Marmurowa katedra usytuowana nieopodal Pałacu Dożów zbudowana została pomiędzy XII, a XIV wiekiem. Kolejna świątynia w Genui, której wnętrze zachwyca bogactwem malowideł.

Piazza Banchi20 miejsc do zobaczenia w Genui

Jeden z ciasnych, średniowiecznych placyków, które tętnią życiem. Piazza Bianchi trudno jest przegapić jeśli wybieracie się do portu (który naszym zdaniem zupełnie nie zasługuje na uwagę). Przy placu znajduje się ciekawy budynek Loggia di Banchi (Loggia della Mercanzia), który uznawany jest za jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków w mieście. Początki tego budynku sięgają średniowiecza, pierwszy budynek przeznaczony na handel powstał w 1415 roku (handel kwitł tam ze względu na lokalizację blisko portu), w XIX wieku budynek zakupiła Izba Handlowa, a następnie mieściła się tam Giełda Papierów Wartościowych oraz Giełda Towarowa. Budynek ucierpiał w czasie nalotów na miasto podczas II wojny światowej.

20 miejsc do zobaczenia w Genui
20 miejsc do zobaczenia w Genui

Via Garibaldi20 miejsc do zobaczenia w Genui

Via Garibaldi to jedna z głównych arterii starego miasta, słynna z usytuowanych wzdłuż ulicy, licznych Pałaców. Od 2006 roku Via Garibaldi wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miłośnicy pałaców mogą spacerować tam od jednego do drugiego, my polecamy odwiedzić Palazzo Podestà z przepiękną fontanną na dziedzińcu.

20 miejsc do zobaczenia w Genui
20 miejsc do zobaczenia w Genui

Belvedere Castelletto20 miejsc do zobaczenia w Genui

Nasz ulubiony punkt widokowy, doskonałe miejsce na obserwację zachodu słońca! Jadąc do Genui warto wiedzieć, że miasto świadome swego górzystego położenia oferuje szereg wind i kolejek szynowych, czego my nie do końca byliśmy świadomi wspinając się na każde wzgórze i przeklinając topografię miasta. Do Belvedere Castelletto także możecie wjechać windą. Przejazd windą był darmowy, ale nie wiemy czy tak jest zawsze, czy trafiliśmy na szczególny dzień – przy windzie znajdował się automat do zakupu biletów miejskich. Tuż obok samego punktu widokowego znajduje się kilka knajpek i barów.

20 miejsc do zobaczenia w Genui

Villa Gruber – 20 miejsc do zobaczenia w Genui

Sama willa nie jest może szczególnie imponująca, nie można zwiedzać jej od środka i zdecydowanie przydał by się jej remont. Przed willą znajduje się niewielki park, w którym chętnie przesiadują lokalsi. Nie jest to może miejsce z serii koniecznych do odwiedzenia, ale jeśli chcecie zapuścić się w bardziej lokalne okolice, gdzie nie zapuszcza się zbyt wielu turystów to warto się tam udać.

20 miejsc do zobaczenia w Genui
20 miejsc do zobaczenia w Genui

Nervi – 20 miejsc do zobaczenia w Genui

Jak już wspominaliśmy sam port w Genui nie jest zbyt imponujący i Ci, którzy szukają morskiego klimatu w samym centrum miasta mogą być nieco rozczarowani. Z tego powodu polecamy pojechać autobusem (np. linia 15 spod dworca Brignole, bilet to koszt 1.5e i można zakupić go w kiosku) lub też pociągiem i pojechać do Nervi. Z Nervi polecamy pieszo wrócić do Genui, według Google Maps spacer trwa 2 godziny, ale zapewniamy, że zajmie wam to dużo dłużej, bo widoki po drodze są naprawdę zapierające dech w piersiach!

Nervi to spokojne (a przynajmniej spokojne było w marcu), kolorowe, nadmorskie miasteczko. Tuż przy stacji kolejowej znajduje się przebitka na trasę wiodącą tuż nad samym morzem, ale polecamy poświęcić też chwilę samemu miasteczku. Początek trasy to specjalnie wydzielona ścieżka, którą dojdziecie między innymi do malowniczego Porticciolo di Nervi, kolejna część prowadzi chodnikiem wzdłuż morza, następnie w okolicy plaży Vernazzola należy trzymać się plaży i morza, zagłębić w uliczki i przez punkt widokowy dojść do Boccadasse. Stamtąd trasa prowadzi nadmorską promenadą aż do samego miasta.

20 miejsc do zobaczenia w Genui
20 miejsc do zobaczenia w Genui

Spiega di Vernazzola 20 miejsc do zobaczenia w Genui

Niewielka kamienista plaża i otaczające ją kolorowe domki. Miejsce w którym chce się siedzieć i patrzeć na morze w akompaniamencie Aperola czy porannego cappuccino.

20 miejsc do zobaczenia w Genui
20 miejsc do zobaczenia w Genui

Boccadasse – 20 miejsc do zobaczenia w Genui

Kolejne kolorowe, malownicze miejsce pełne domków w odcieniach żółci, pomarańczy i czerwieni z zielonymi okiennicami. W Boccadasse również znajduje się niewielka, kamienista plaża, a miasteczko podziwiać można z punktu widokowego. Jeśli uda wam się znaleźć wolne miejsce w knajpce La Strambata to koniecznie zatrzymajcie się tam na aperitivo!

20 miejsc do zobaczenia w Genui
20 miejsc do zobaczenia w Genui

Gdzie zjeść w Genui?

MOG Mercato Orientale – miłośnicy targów zdecydowanie powinni odwiedzić to miejsce! Targ ten z rana oferuje świeże produkty, a kiedy zamykają się sklepy sprzedające warzywa i owoce zaczyna się targowe życie wieczorne. Knajpy serwują tam jedzenie i alkohol aż do późnych godzin wieczornych, w tygodniu targ zamyka się o 22, a w weekendy czynny jest do północy.

Fra Diavolo – sieciówka z pizzą neapolitańską, ale taką najwyższej jakości! Ceny nie są niskie, ale ich placki to prawdziwe mistrzostwo. My polecamy szczególnie pizzę z mortadellą, serem straciatella oraz pesto pistacjowym.

La Locanda in Centro – knajpka serwująca lokalne specjały z tak ogromną kartą win, że od jej wertowania może rozboleć głowa (mają podział na wszystkie włoskie regiony!). Ich makaron z pesto to poezja, sam makaron jest mięciutki i domowy, wręcz rozpływa się w ustach, a pesto jest niezwykle aromatyczne! Nie jest to jedno z najtańszych miejsc, ale naprawdę warto się tam wybrać.

TrattoriaUgo – jeśli wybieracie się tam na weekend to zdecydowanie zróbcie rezerwację (sprawdźcie też godziny otwarcia, włoskie knajpy nie są czynne przez cały dzień). Tradycyjna trattoria serwująca przepyszne jedzenie w całkiem dobrych cenach. Próbowaliśmy tam ośmiorniczek w lekko pikantnym, pomidorowym sosie i mówimy wam, to było niebo!

Cremeria Buonafede – tradycyjne włoskie gelato o tak kremowej konsystencji, że chciało by się ich twórcę całować po stopach. Smak bardzo poprawny, jednak naszym zdaniem mógłby być nieco bardziej intensywny, kremowość tych lodów przebija natomiast wszystko!

Calico – knajpka na punkcie widokowym Belvedere Castelletto serwująca aperitivo ze świetnym widokiem. Cena lampki wina to ok. 3.5-4e, wino lane jest z beczek, a do niego serwowane są przekąski – oliwki, orzeszki, chipsy, zamówić można także bardziej treściwe przekąski do wina. Polecamy zwłaszcza na zachód słońca!

20 miejsc do zobaczenia w Genui
20 miejsc do zobaczenia w Genui
20 miejsc do zobaczenia w Genui
20 miejsc do zobaczenia w Genui
20 miejsc do zobaczenia w Genui
20 miejsc do zobaczenia w Genui