• Menu
  • Menu
14 najpiękniejszych miasteczek w Toskanii

14 NAJPIĘKNIEJSZYCH MIASTECZEK W TOSKANII

Z czym kojarzy nam się Toskania? Przede wszystkim z sielskimi, wiejskimi krajobrazami, z winem i z pięknymi, średniowiecznymi miastami i miasteczkami. Z tego powodu stworzyliśmy subiektywną listę 14 najpiękniejszych miasteczek w Toskanii, którą dzielimy się z wami poniżej!

Florencja – 14 najpiękniejszych miasteczek w Toskanii

Florencja to nie miasteczko, a miasto, ale uznaliśmy, że pominięcie perły Toskanii w tym poście, byłoby zniewagą i musieliśmy ją tutaj umieścić. We Florencji spędziliśmy zaledwie jeden dzień i mamy spory niedosyt. Pierwsze wzmianki o Florencji mówią o niewielkiej osadzie założonej przez Etrusków w XVIII czy XIX wieku przed naszą erą, która została zniszczona w I wieku przed naszą erą. Po kilkunastu latach została odbudowana przez Rzymian, jako… kolonia dla byłych żołnierzy.

Nazwa miasta ewoluowała przez lata, aż w końcu doszła do obecnej formy – Firenze. W XIX wieku Florencja przez zaledwie 6 lat pełniła funkcję stolicy Włoch. Uważa się też, że to we Florencji narodził się renesans, a renesansową architekturę można tam spotkać na każdym kroku. To co nam najbardziej z Florencji zapadło w pamięć to Katedra Matki Boskiej Kwietnej (Cattedrale di Santa Maria del Fiore) oraz widok z punktu widokowego Piazzale Michaelangelo. Więcej o tym jak spędziliśmy jeden dzień we Florencji znajdziecie tutaj.

Siena – 14 najpiękniejszych miasteczek w Toskanii

Siena to także miejsce, które powinno się określić mianem miasta, a nie miasteczka, ale zdecydowaliśmy umieścić ją w tym wpisie razem z Florencją. Jeśli planujecie odwiedzić oba miejsca – polecamy najpierw dotrzeć do Sieny, a dopiero później do Florencji. Krótko mówiąc to najlepszy sposób dozowania emocji, których Siena dostarcza dużo, a Florencja jeszcze więcej.

Naszego tripa rozpoczęliśmy od zostawienia samochodu na parkingu i tym samym odkrycia świetnego punktu widokowego na miasto – parking nazywa się Il Campo i należy wjechać windą na sam szczyt, a następnie wyjść z budynku, do miasta idzie się wzdłuż muru z którego rozciąga się piękny widok (parking zaznaczyliśmy na mapce na końcu posta).

Punktem obowiązkowym zwiedzania jest oczywiście Piazza del Duomo, plac przy którym znajduje się katedra Duomo di Siena. Spacerowaliśmy sobie spokojnie ulicą Via del Capitano, a katedra wyłaniała się powoli na horyzoncie – kiedy zobaczyliśmy ją w pełnej okazałości zbieraliśmy szczęki z podłogi. Do środka weszliśmy za darmo, ale to tylko dlatego, że przyjechaliśmy w czasie koronawirusa, normalnie wejście jest płatne. Warto jednak wydać tam każdy grosz! Wnętrze katedry robi tak samo piorunujące wrażenie, jak jej fasada. Nasze odczucia porównalibyśmy do oglądania kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie.

Kolejne ważne miejsce w Sienie to Piazza del Campo, czyli ogromny plac, który można nazwać rynkiem, przy którym znajduje się ratusz Palazzo Pubblico oraz słynna wieża Torre del Mangia. Będąc w Sienie warto przejść się także główną ulicą handlową – Via Banchi di Sopra.

Montepulciano – 14 najpiękniejszych miasteczek w Toskanii

Jak większość z wymienionych 14 najpiękniejszych miasteczek w Toskanii, Montepulciano znajduje się na wzgórzu, otoczone z każdej strony niekończącymi się połaciami winnic i pól. Przygodę z Montepulciano rozpoczęliśmy dobrym winem – Vino Nobile di Montepulciano, które piliśmy przy basenie w naszej agroturystyce gapiąc się na miasteczko.

Nocleg zarezerwowaliśmy w agroturystyce Godiolo, która ma świetny widok na wznoszące się na wzgórzu Montepulciano. Za zwiedzanie zabraliśmy się z samego rana, kiedy miasteczko jeszcze spało, a na ulicach kręciły się pojedyncze osoby. W Montepulciano obowiązkowym punktem był Piazza Grande, czyli monumentalny plac na którym kręcono film Zmierzch. Kręcąc się po miasteczku warto znaleźć miejsce z którego roztacza się widok na kościół Chiesa di San Biagio, kościół ten robi naprawdę spore wrażenie!

Montalcino – 14 najpiękniejszych miasteczek w Toskanii

Zarówno Montalcino, jak i Montepulciano kojarzą się z luksusem, a to głównie dlatego, że produkują jedne z najlepszych włoskich win, a najlepszy zwykle znaczy drogi. Z dwóch wymienionych, naszym zdaniem to właśnie Montalcino ma bardziej ekskluzywną atmosferę. Choć do gustu bardziej przypadło nam Montepulciano to Montalcino zdecydowanie wygrywa widokami, jakie roztaczają się na otaczającą je dolinę Val d’Orcia pełną winnic i pól. Spacerując po Montalcino na pewno nie ominiecie głównego placu Piazza del Poppolo. Naszym zdaniem w Montalcino fajnie jest po prostu się zgubić i poszwendać jego uliczkami.

Pienza – 14 najpiękniejszych miasteczek w Toskanii

Niewielka Pienza znajduje się pośrodku malowniczej doliny Val d’Orcia. Widoki z Pienzy są naprawdę niesamowite i to właśnie one sprawiły, że w 1996 roku trafiła na listę UNESCO. Część historyczna Pienzy nie jest zbyt wielka, ale tętni życiem. Przy głównej ulicy znajdują się sklepiki sprzedające sery i szynki, a to między innymi dlatego, że w Pienzie produkuje się ser pecorino di Pienza.

14 najpiękniejszych miasteczek w Toskanii

Pitigliano – 14 najpiękniejszych miasteczek w Toskanii

Pitigliano nazywane jest miastem na tufie, a tuf to wulkaniczna skała osadowa. Skały te łatwo ulegają erozji, a więc Pitigliano lekko się sypie (choć zupełnie tak nie wygląda). W Pitigliano spędziliśmy noc, wybraliśmy AirBnb znajdujące się w skale z doskonałym widokiem na miasteczko. Cały wieczór siedzieliśmy przy otwartych drzwiach, pijąc wino i gapiąc się na Pigitliano.

Późnym wieczorem postanowiliśmy zgłębić uliczki Pitigliano. Odkryliśmy placyk z restauracjami tętniącymi życiem, w ciągu dnia musi tam być piękny widok – nocą okolice Pitigliano są czarne jak smoła, bo miasteczko otaczają pola. W XV wieku w Pitigliano osiedlili się tam Żydzi uciekający przed kontrreformacją z Rzymu. W czasie II wojny światowej udało się im cudem uniknąć schwytania, ale dzisiaj po społeczności żydowskiej w Pitigliano pozostała tylko opuszczona synagoga. Pitigliano jest świetną bazą wypadową jeśli planujecie wczesnym rankiem ruszyć na Terme di Saturnia, znajduje się zaledwie 30 min jazdy od term.

Radicofani – 14 najpiękniejszych miasteczek w Toskanii

Radicofani to miasteczko z górującą nad nim twierdzą. Cała góra widoczna jest z bardzo daleka i wygląda niezwykle intrygująco. Właśnie ze względu na bardzo interesujące położenie Radicofani trafiło do naszego zestawienia.

Asciano 14 najpiękniejszych miasteczek w Toskanii

Do Asciano trafiliśmy trochę przed południem, miasteczko o tej porze, bez turystów, żyło własnym życiem. Dzieciaki śmigały po ulicach na rowerach kompletnie nie przejmując się przechodzącymi ludźmi, a staruszki wyglądały z okien kontrolując co dzieje się na dzielni. Pastelowe kamienice tak bardzo nas zauroczyły, że zatrzymaliśmy się w jednej z kafejek na kieliszek wina i przez kilkadziesiąt minut obserwowaliśmy życie w Asciano. Takie nieplanowane momenty, którymi bez pośpiechu się delektowaliśmy, wspominamy z Toskanii zdecydowanie najlepiej!

Monteriggioni – 14 najpiękniejszych miasteczek w Toskanii

Monteriggioni to miasteczko, którego odwiedzenie zajmie wam góra 15 minut, ale warto te 15 minut poświęcić! Monteriggioni to malutka osada znajdująca się na wzgórzu, otoczona murami z 14 wieżami. Najbardziej zjawiskowo prezentuje się oczywiście z powietrza, ale samo miasteczko i jego atmosfera są bardzo przyjemne. Głównym punktem jest plac Piazza Roma, na którym restauracje rozstawiają swoje stoliki. Czas płynie leniwie, a przy kieliszku wina można spędzić tam znacznie więcej czasu niż wspomniane 15 minut.

Volterra – 14 najpiękniejszych miasteczek w Toskanii

Voleterra to miasto założone przez Etrusków, ze względu na wydobywany i przetwarzany tam alabaster nazywa się je „miastem alabastru”. Część akcji książki i filmu Zmierzch toczyła się w Volterrze, zamieszkiwali ją Volturi. Co ciekawe film Zmierzch kręcono nie w Volterrze, a w Montepulciano. W Volterrze nie ominęliśmy placu Piazza dei Priori, ale poza nim nie mieliśmy szczegółowego planu.

Ubolewamy, że przepiękny Teatro Persio Flacco był niestety zamknięty ze względu na wirusa. W Volterrze znajdują się także ruiny rzymskiego amfiteatru, które sobie odpuściliśmy – odwiedziliśmy dwa takie miejsca w Syrakuzie i Taorminie, a w Toskanii chcieliśmy poświęcić czas na inne rzeczy.

San Gimignano – 14 najpiękniejszych miasteczek w Toskanii

Do San Gimignano dotarliśmy wczesnym rankiem, kiedy kawiarenki dopiero się otwierały, a mieszkańcy wyprowadzali swoje czworonogi na spacer. W San Gimignano co rusz na horyzoncie pojawia się jakaś średniowieczna wieża – jest ich obecnie zaledwie 14, ale w przeszłości istniało ich znacznie więcej.

Torre Grossa to najwyższa z nich, mierzy 54 metry i jest częścią Palazzo Nuovo del Podesta, czyli nowego ratusza. Kolejne wieże wedle obowiązującego prawa nie mogły być wyższe niż wieża ratusza, budowano je na prywatne zamówienie. Wieże stanowiły oczywiście element obronny miasteczka, ale to jak wysoka była dana wieża wskazywało na zamożność rodziny, która zamówiła jej budowę. Wieże San Gimignano ktoś porównał do wieżowców Nowego Jorku i tak też San Gimignano zyskało przydomek „Średniowiecznego Manhattanu”. Miasteczko zrobiło na nas naprawdę pozytywne wrażenie i bardzo wam je polecamy.

Lukka – 14 najpiękniejszych miasteczek w Toskanii

Okrągły plac Piazza dell’Anfiteatro zbudowany na pozostałościach po rzymskim amfiteatrze jest jednym z miejsc najczęściej pojawiających się na pocztówkach z Toskanii. Właśnie ten plac przyciągnął nas do Lukki, a omal go nie przegapiliśmy. Wejście na plac jest wąskie i znajduje się w bocznej uliczce, zrobiliśmy po miasteczku z 5 rund, żeby w końcu tam trafić. Musimy przyznać, że Piazza dell’Anfiteatro z poziomu chodnika nie robi aż takiego wrażenia jak z powietrza.

Przyznać trzeba, że Lukka to bardzo przyjemne na szwendanie się miasteczko. Zobaczyć trzeba koniecznie plac Piazza Michele przy którym znajduje się kościół Chiesa di San Michele in Foro. Innym wartym zobaczenia miejscem jest katedra Duomo di San Martino. Lukka to także świetne miejsce na zakupy, chyba nigdzie nie widzieliśmy tylu klimatycznych, pięknie urządzonych sklepów, dosłownie ze wszystkim – od jedzenia, przez ubrania aż po książki i antyki!

Piza – 14 najpiękniejszych miasteczek w Toskanii

Jeśli mamy być z wami całkowicie szczerzy – Piza nie powaliła nas na kolana. Stare miasto nie jest zbyt duże, nie można odmówić mu uroku, ale nie jest też jakoś wybitnie porywające. Uliczki w Pizie są znacznie szersze od tych charakterystycznych, wąskich ulic w toskańskich miasteczkach położonych na wzgórzach. Piza położona jest na płaskim terenie, a katedra Cattedrale di Santa Maria Assunta a Pisa oraz krzywa wieża widoczne są ze sporej odległości. Jedno trzeba im przyznać- plac Piazza del Duomo przy którym znajduje się wieża, katedra i Baptysterium San Giovanni robi naprawdę piorunujące wrażenie. Obstawiamy jednak, że przy tłumie, który normalnie tłoczy się na placu, odczucia mogą być nieco inne.

Sorano -14 najpiękniejszych miasteczek w Toskanii

Sorano, Pitigliano i Savona należą do trzech miasteczek na Tufie. Najbardziej znane jest Pitigliano, o którym rozpisaliśmy się powyżej, do Savony nie dotarliśmy, a Sorano podziwialiśmy jedynie z daleka. Co by jednak nie mówić – z drogi widok na Sorano był naprawdę świetny. Nad miasteczkiem góruje zamek wybudowany w 14-wieku, a ceglane domki tłoczą się na wzgórzu tworząc malowniczy krajobraz.