• Menu
  • Menu

ERMOUPOLI – CO ZOBACZYĆ NA SYROS – GRECJA

Kiedy po raz pierwszy zobaczyliśmy zdjęcia kolorowego Ermoupoli, stolicy Syros, wiedzieliśmy, że jeśli kiedyś wylądujemy na Cykladach to nie odpuścimy tego miejsca. Trochę musieliśmy się nagimnastykować, bo w październiku covidowego sezonu, promy na Cykladach nie kursowały tak często jak zwykle. Udało nam się jednak dotrzeć z Aten i rozpocząć swoją cykladzką przygodę właśnie na Syros! W dzisiejszym poście wspominamy o tym co zobaczyć na Syros, a dokładnie w Ermoupoli.

Ermoupoli to stolica nie tylko Syros, ale także całych Cyklad i regionu Południowych Wysp Egejskich. Miasto zamieszkuje 14 tysięcy ludzi i ma ono nieco mniej turystyczny klimat w porównaniu do innych wysp, a przy Mykonos czy Santorini różnica jest spora. Krótko mówiąc – można poczuć, że toczy się tam „normalne” życie. Na Syros bardzo chcieliśmy zostać na dłużej, ale czasu starczyło na 1.5 dnia, więc skupiliśmy się na stolicy wyspy. Wyspa oddalona jest o 18km od Tinos i 34km od Mykonos.

Jak się dostać na Syros?

Na Syros można dostać się na dwa sposoby: promem albo samolotem (można też prywatnym jachtem, ale wiadomka). Na Syros lata jedynie grecka linia Sky Express, można dostać się tam z Salonik i Aten. Lotnisko zlokalizowane jest 3.5 kilometra od Ermoupoli, ale nie kursuje tam żaden autobus, więc prawdopodobnie jedyną opcją jest taksówka albo wypożyczenie auta.

Druga opcja to promy, łatwo dostać się tam z Aten, Mykonos i Tinos. Z dwóch ostatnich bez problemu można zorganizować wycieczkę jednodniową. Promów można szukać tutaj, ceny mogą różnić się w zależności od przewoźnika (największe promy BlueStar, które są najwolniejsze należą do najtańszych) czy pory roku. W zależności od przewoźnika różni się długość rejsu, największe promy pływają rzadziej i są najwolniejsze, plusem jest, że można zabrać na nie ze sobą samochód. Małe promy kursują częściej i są szybsze, ale niejednokrotnie dwa (albo więcej) droższe od tych wolniejszych. Promem dostaniecie się do samego miasta, bo właśnie w Ermoupoli znajduje się port.

co zobaczyć na syros

Na ile?

Jak już wspominaliśmy – z Mykonos czy Tinos można się tam dostać w mniej niż godzinę, więc możliwe jest zorganizowanie jednodniowego wypadu. My polecamy zostać na noc – noclegi i jedzenie są tam znacznie tańsze niż na Mykonos. Jeden dzień z pewnością starczy na zobaczenie wszystkiego w Ermoupoli. Syros jako wyspa nie należy do największych, więc 3-4 dni na stolicę i zwiedzanie zakątków wyspy powinny wystarczyć.

Co zobaczyć na Syros? – Miejsca, które odwiedziliśmy

Zacznijmy od tego, że odwiedziliśmy w zasadzie nie jedno, a dwa miasteczka. Ermoupoli to kolorowa stolica wyspy, stosunkowo „nowa”, bo zbudowana w latach 20tych dziewiętnastego wieku w czasie Greckiej wojny o niepodległość. Ermoupoli położone tuż nad morzem było niejako rozbudową istniejącego Ano Syros, które znajduje się na wzgórzu, nie mające bezpośredniego dostępu do morza. Korzenie Ano Syros sięgają już średniowiecza, można nazwać je więc „starym miastem”. Administracyjnie są to jednak dwie różne miejscowości.

Zanim przejdziemy do wylistowania rzeczy, które warto zobaczyć, chcieliśmy wspomnieć, że zarówno Ermoupoli, jak i Ano Syros są fajne, żeby się po prostu „poszwendać”. Jeden dzień starczy zarówno na zobaczenie wszystkich atrakcji, jak i zboczenie ze szlaku i zatopienie się w uliczkach.

Miaoli Square – Co zobaczyć na Syros?

Miaoli Square to główny plac w Ermoupoli z górującym nad nim dumnie gmachem ratusza. Plac jest centralnym punktem i ciężko na niego nie trafić przynajmniej kilka razy. Można zatrzymać się tam na kawę czy piwo, poobserwować bawiące się dzieciaki i życie miasta.

co zobaczyć na syros

Ratusz w Ermoupoli – Co zobaczyć na Syros?

Jak wspomnieliśmy już wyżej, ratusz znajduje się przy Miaoli Square, głównym placu miasta. Budynek powstał w 1876 roku, a od 1899 roku jest także siedzibą Muzeum Archeologicznego.

Katedra Świętego Mikołaja – Co zobaczyć na Syros?

Charakterystyczny, żółty kościół z naszych zdjęć, który zawsze wyróżnia się na tle panoramy Ermoupoli to katedra Świętego Mikołaja, prawosławna oczywiście. Katedrę oddano do użytku w 1870 roku, a w środku przechowywane są relikwie św. Mikołaja, który jest patronem Syros. W środku znajduje się także obraz Zaśnięcie Marii, pierwszy z obrazów El Greco.

co zobaczyć na syros

Plaża Asteria – Co zobaczyć na Syros?

Nazywanie Asterii plażą to trochę nadużycie, określenie „plaża miejska” byłoby nieco bardziej trafne. Asteria to po prostu wybetonowany kawałek nabrzeża z kilkoma zamontowanymi drabinkami, które pozwalają dostać się do wody. Widok z Asterii jest przepiękny, widać Ermoupoli i katedrę Świętego Mikołaja na pierwszym planie. W sezonie znajduje się tam knajpka, a raczej bar w którym można zamówić coś do picia, poza sezonem musicie liczyć sami na siebie. Idąc wzdłuż Asterii przechodziliśmy obok domu starszego Greka, który przed domem wypasa… kaczki. Kaczki radośnie pluskają się w morzu i znajdują się na co 2 zdjęciu z plaży Asteria. Wybierając się na pływanie warto zabrać buty do wody ze względu na poukrywane między skałami jeżowce.

co zobaczyć na syros

Sta Vaporia – Co zobaczyć na Syros?

Vaporia to malownicza dzielnica Ermoupoli, tam właśnie znajduje się Asteria i katedra Św. Mikołaja. W Vaporii znajduje się wiele okazałych posiadłości, część domów „zawieszona” jest nad wodą, trochę jak w Little Venice na Mykonos.

co zobaczyć na syros

Kościół Zmartwychwstania Chrystusa – Co zobaczyć na Syros?

Kościół Zmartwychwstania Chrystusa znajduje się na wzgórzu Vrodados i góruje nad Ermoupoli. Nieźle się napociliśmy, żeby na wzgórze się wdrapać, ale warto było. Rozpościera się stamtąd widok na całe miasto i morze Egejskie.

co zobaczyć na syros

Teatr Apollon – Co zobaczyć na Syros?

W środku niestety nie byliśmy, ale warto o nim wspomnieć. Znajdujący się w niepozornym budynku teatr wzniesiono w latach 1862-1864. Mówi się o tym, że Apollon to mediolańska La Scala w miniaturze, ale na jego architekturę wpływ miało też kilka innych, włoskich teatrów.

Katedra Świętego Jerzego – Co zobaczyć na Syros?

Katedra Świętego Jerzego znajdująca się na szczycie wzgórza w Ano Syros była niestety w czasie naszej wizyty zamknięta. Warto jednak było się tam wybrać ze względu na widoki ze wzgórza oraz malownicze uliczki Ano Syros, które do katedry prowadzą.

Co zjeść Syros?

Loutza to peklowana polędwiczka wieprzowa produkowana na wyspie. Kiedy jest „świeża” smakuje i wygląda jak gotowana szynka, można ją przechowywać w lodówce przez kilka dni, żeby zachowała świeżość. Loutza nadaje się też do starzenia, im dłużej się ją przechowuje, tym bardziej wysycha i robi się podobna w smaku do włoskiej prosciutto. Co najważniejsze, loutzę na Syros, która jest produkowana na wyspie, kupicie jedynie u rzeźnika (kawałki są niestety ogromne, a w mniejszych nie sprzedają). W sklepach z lokalnymi produktami i pamiątkami często sprzedaje się loutzę pakowaną próżniowo, jednak jest ona produkowana na innych wyspach.

Ser San Michali to ser nazywany greckim Parmezanem. Wytwarzany jest tradycyjną metodą od ponad pół wieku z mleka krów wypasanych na Syros. Dieta krów, bogata w zioła, jest odpowiedzialna za wyjątkowy smak sera, który jest lekko pikantny.

co zobaczyć na syros

Gdzie zjeść na Syros?

Μικράκι Καφέ-Ταβέρνα (To Mikraki) – przypadkiem znaleziona po drodze tawerna okazała się być strzałem w dziesiątkę! Do tego żeby usiąść w niesprawdzonym miejscu zachęcił nas fakt, że siedziało tam sporo lokalsów. Zjedliśmy pyszną taramasalatę (pastę z ikry) i gyrosa. Za dwie przekąski, dwie porcje chleba, jedno danie główne, litr wina i kawę zapłaciliśmy jedynie 27 euro i byliśmy objedzeni po korek! Lody na deser dostaliśmy w gratisie.
Adres:
&, Φολεγάνδρου και Θερμοπυλων (róg ulicy Folegandrou i Thermopilon)

Πιτακι Bar – niewielki bar serwujący gyrosa przy placu Miaouli. Po obfitym objedzie mieliśmy się zbytnio nie najeść, ale znowu nie wyszło, a resztki zabraliśmy ze sobą na śniadanie. Zamówiliśmy warzywa (minimalnie zbyt długo gotowane), souvlaki z halloumi i drugie z jagnięciną, dwie porcje pity, dip, colę i litr wina – całość kosztowała 23 euro.
Adres:
Χίου, Ερμούπολη 841 00
Chiou, Ermoupoli 841 00, Grecja

Παραδοσιακά Προϊόντα Πρέκας (Traditional Products Prekas) – sklep z lokalnymi produktami, właściciel skupuje je od producentów z całej wyspy, a także sprowadza produkty z innych wysp. Kupicie tam loutzę, ale nie tą z Syros, rozmaite sery, wina, oliwki i całą masę innych smakołyków, które można przywieźć ze sobą jako prezent.
Adres:
Chiou 4, Ermoupoli 841 00, Grecja
Χίου 4, Ερμούπολη 841 00

co zobaczyć na syros
co zobaczyć na syros
co zobaczyć na syros
co zobaczyć na syros
co zobaczyć na syros
co zobaczyć na syros
co zobaczyć na syros
co zobaczyć na syros
co zobaczyć na syros
co zobaczyć na syros
co zobaczyć na syros
co zobaczyć na syros
co zobaczyć na syros
co zobaczyć na syros