• Menu
  • Menu

PRZEWODNIK PO NOWYM JORKU – NOWY JORK NA BUDŻECIE

Nowy Jork nie należy do tanich destynacji co nie znaczy, że nie da się ogarnąć zwiedzania tego miasta taniej! Postanowiliśmy przygotować przewodnik po Nowym Jorku i wpleść trochę tipów, które pozwolą co nieco zaoszczędzić, żebyście mogli zorganizować sobie Nowy Jork na budżecie! O tym co konkretnie zobaczyć w Nowym Jorku, a dokładnie na Manhattanie, pisaliśmy już tutaj, a w tym poście znajdziecie masę ciekawych miejscówek na Brooklynie. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po Nowym Jorku ułatwi wam planowanie wyjazdu!

Jak się dostać? – Przewodnik po Nowym Jorku

Jak nie ciężko się domyślić, jeśli planujecie wyjazd z Europy, jedyną opcją jest samolot. Warto polować na promocje, sprawdzić lotniska zagraniczne np. niemieckie, tańsze będą także loty w środku tygodnia i poza sezonem. Loty do Nowego Jorku da się ogarnąć już od 1200 zł (a pewnie da się i taniej), ale trzeba być cierpliwym i elastycznym. Kolejna kwestia to bagaż, który dodaje sporo do kosztów biletu. Jeżeli zależy wam na tym, żeby polecieć tanio zrezygnujcie z bagażu rejestrowanego, większość linii na lotach międzykontynentalnych ma bagaż kabinowy i przedmiot osobisty w cenie, możecie wziąć więc małą walizkę i plecak. Da się spokojnie spakować, Aneta w Nowym Jorku spędziła 9 dni na podręcznym wliczając plecak ze sprzętem!

przewodnik po nowym jorku
nowy jork na budżecie

Transport z lotniska – Przewodnik po Nowym Jorku

JFK (John F. Kennedy International Airport) – lotnisko znajduje się na Queens i do miasta można dostać się na kilka sposobów. Najtańszy to AirTrain za 8.25$ na Jamaica Station skąd łapiecie metro do miasta za 2.75$. Kolejna opcja to AirTrain na Jamaica Station i stamtąd pociąg LIRR na który bilety wahają się od 4 do 13$. Warto wiedzieć, że za AirTrain nie można zapłacić systemem OMNY, nawet jeśli za metro planujecie płacić kartą zbliżeniowo to niestety AirTrain wymaga MTA metro card z załadowaną odpowiednią ilością gotówki, metro card bez problemu kupicie na lotnisku. Wszystkie informacje na temat publicznego transportu znajdziecie tutaj. Do miasta możecie dostać się także taksówką za 52$ (cena za Manhattan, dodatkowa opłata w godzinach szczytu i w inne części miasta), która nie jest złą opcją jeśli dzielicie przejazd z kimś innym, warto sprawdzić także koszt UBERa czy Lyfta. Inna opcja to prywatne shuttle busy.

Newark – lotnisko znajduje się w Newark w stanie New Jersey, ale odległość do miasta jest podobna jak z JFK. Shuttle bus Coach USA to przejazd w cenie 17$ w jedną stronę i 30$ powrotny, warto sprawdzić gdzie staje, bo nie jest to super oczywiste, a do tego przejazdy są co 30-45minut, więc sprawdźcie dobrze rozkład! Zaleta jest taka, że bez przesiadek jedziecie prosto na Manhattan, ale w godzinach szczytu mogą być korki. Najbardziej budżetowa opcja to AirTrain na stację AirTrain Newark International Airport, a następnie pociąg NJ Transit do Penn Station. Więcej na temat transportu publicznego znajdziecie tutaj. Oczywiście w grę wchodzą także taksówki, UBER, Lyft czy Bolt, ale koszta na pewno będą wyższe (opłaca się przy większej ilości osób)

La Guardia – znajduje się na Queens i jest lotniskiem najbliżej Manhattanu, dojazd do miasta jest więc najszybszy. Najtańsza opcja to darmowy bus lotniskowy Q70 na stację Roosevelt Av/74 St, a potem przesiadka na metro, które kosztuje 2.75$. Inna opcja to bus M60 za 2.75$ na stację Hoyt Av/31 St i przesiadka na metro, które kosztuje dokładnie tyle samo. Taksówka w okolice Times Square to koszt 30-38$, a więcej dowiecie się tutaj.

przewodnik po nowym jorku

Ile czasu poświęcić? – Przewodnik po Nowym Jorku

Im więcej macie tym lepiej, dla prawdziwych pasjonatów tego miasta polecamy 2-3 tygodnie. Zdajemy sobie sprawę, że tak długi pobyt może spustoszyć wasz portfel. Naszym zdaniem 5 dni to minimum, jeśli lądujecie po południu/wieczorem (i macie potem 5 pełnych dni) ze względu na długość lotów i jet lag. Warto przylecieć po południu czy wieczorem, nie spać w samolocie, przetrwać do wieczora i iść spać o normalnej porze, drugiego dnia powinniście być gotowi na zwiedzanie. 5 dni wystarczy na najważniejsze rzeczy, dzień na Brooklynie, chill w Central Parku.

Wiemy jednak, że 5 dni pozostawia niedosyt, optimum to według nas 7-9 dni. Zobaczycie naprawdę sporo, będzie czas na muzea, Broadway, więcej czasu na Brooklyn, zmieścicie też pół dnia chillu w parku, obserwowanie ludzi, rundkę po barach. Żeby poznać klimat miasta to naprawdę fajna ilość czasu. No i dobre 5 dni zajmuje ogarnięcie się w metrze 😀

Kiedy jechać? – Przewodnik po Nowym Jorku

Zimę w Nowym Jorku odradzali nam nowojorczycy, bo jest zimno, często wilgotno i wietrznie, a okres przedświąteczny jest horrendalnie drogi. Jeśli nastawiacie się na Nowy Jork rodem z Kevina to najlepsza pora jest tuż po święcie Dziękczynienia kiedy są już ozdoby, ale ceny są jeszcze logiczne.

Wiosna, szczególnie w kwietniu i maju, to świetny moment na Nowy Jork. Wszystko kwitnie, dni są dłuższe, jest cieplej (w maju mogą się zdarzyć już bardzo ciepłe dni). Ceny nie są jeszcze kosmiczne i nie ma aż takich tłumów.

Lato w Nowym Jorku jest gorące i parne, ale w mieście jest sporo zieleni, a od wody zawiewa wiatr. My nie polecalibyśmy lata każdemu, sami byliśmy pod koniec maja i na początku czerwca, trafiliśmy upały i kilka burz. Naszym zdaniem letni Nowy Jork ma klimat, ale trzeba znać swoje możliwości. No i lipiec i sierpień to najdroższe i najbardziej zatłoczone miesiące w mieście, a sporo lokalsów ucieka wtedy na wakacje.

Jesień to kolejny świetny okres na Nowy Jork, zaczynając od późnego lata we wrześniu kiedy jest jeszcze ciepło, przez październik i listopad. Złota jesień w Nowym Jorku jest przepiękna, ale im późniejsza jesień tym bardziej kapryśna pogoda. Pierwszy weekend listopada to New York Marathon i w ten weekend ceny strzelają w górę!

Decydując się na wyjazd warto sprawdzić kalendarz imprez w Nowym Jorku. My trafiliśmy na przykład na Manhattanedge, który nie jest imprezą, a zjawiskiem kiedy słońce ustawia się prostopadle do ulic i można je obserwować idealnie po środku między budynkami. Dodatkowo był też Memorial Day Weekend i sporo nowojorczyków wyjechało z miasta, więc nie było tłumów. W Nowym Jorku nie brakuje wydarzeń w których warto wziąć udział (lub też ominąć jeśli nie lubicie takich tematów), jest włoski festiwal San Gennaro, parada z okazji Dnia Świetego Patryka, Ticker Tape Parade, Parada Syrenek, Parada z okazji Święta Dziękczynienia i wiele, wiele innych.

przewodnik po nowym jorku
przewodnik po nowym jorku

Jak poruszać się po mieście? – Przewodnik po Nowym Jorku

Najlepsza opcja to połączenie metra i nóg, nie warto kozaczyć twierdząc, że dacie radę tylko na nogach- chyba, że planujecie po prostu dogłębnie zwiedzać każdą niewielką część kawałek po kawałku. My robiliśmy 25-40km dziennie przez 9 dni i bez metra nie dalibyśmy rady!

Karta do metra kosztuje 1$, jeden przejazd to 2.9$ i można wykupić sobie przejazdy, albo zdecydować się na 7-dniową kartę (34$) czy 30 dniową (132$). Ta pierwsza spłaca się przy 12 przejazdach (nam zajęło to 4 dni). Poza tym karta uprawnia do przejazdów autobusami czy kolejki na Roosevelt Island. Możecie też odbijać się za pomocą swojej bezdotykowej karty płatniczej na wejściu do metra. Kartę do metra można zakupić w automatach na stacjach, my mieliśmy jednak problem z kartą debetową, więc warto mieć gotówkę. Mniejszy problem będzie z kartą kredytową, jeśli automat pyta was o kod pocztowy wpiszcie ten hotelowy lub 5 losowych cyfr. Dodatkowo warto uważać na scammerów i nie pozwolić nikomu na pomoc w zakupie biletu.

W użyciu jest także system OMNY, który ma zastąpić metro card (kiedy – nie wiadomo, miało to nastąpić w 2024, ale jak na razie wycofano się z tego pomysłu). OMNY to po prostu system płatności zbliżeniowych – możecie zapłacić kartą czy telefonem. Po 12 przejazdach płaconych tą samą kartą płatniczą nowe opłaty nie będą naliczane – działa to na tej samej zasadzie co karta 7-dniowa unlimited (jeździsz ile chcesz, płacisz za 12 przejazdów). Od sierpnia 2023 system ten działa tak, że 12 przejazdów można zacząć dowolnego dnia tygodnia od którego naliczany będzie okres 7 dni.

Mamy wrażenie, że najlepszy przewodnik po Nowym Jorku nie pomoże wam w ogarnięciu metra. To trzeba po prostu przeżyć i ogarnąć samemu, my gubiliśmy się przez 5 dni, choć przeczytaliśmy milion wpisów, a samo miasto ogarnialiśmy bez mapy. Podstawa to znajomość kierunków: downtown, uptown, Queens, Bronx, Brooklyn i wiedza w którym kierunku jedziecie. Dodatkowo metro to pociągi lokalne i pociągi ekspresowe, te drugie zatrzymują się tylko na niektórych stacjach. Podstawa to nie zrażać się, najgorsze co może się stać to po prostu przejechanie swojej stacji – wrócicie metrem w drugim kierunku 🙂

Jadąc do New Jersey skorzystać możecie skorzystać z pociągu PATH, bilet to także 2.75$, ale użyć możecie karty metra tylko pay-per-ride, nielimitowana na 7 dni nie będzie działać. Nie da się także zapłacić kartą płatniczą na bramce, bilety trzeba kupować w automacie. Do automatów warto mieć drobne, bo często nie wydają one z wysokich nominałów.

Inna opcja to taksówki, UBER czy Lyft, ale wiadomo – tanio nie będzie. Popularna opcja to także niebieskie samochody Revel, czyli coś w rodzaju elektrycznego Ubera. Jeśli nigdy nie jechaliście Teslą to Revel może być do tego świetną okazją, zwłaszcza, że podobno często mają różnego rodzaju zniżki i promocje.

nowy jork na budżecie

Gdzie spać? – Przewodnik po Nowym Jorku

Ideałem byłby Manhattan, bo wszędzie blisko, ale ceny zwalają z nóg. Często nawet za hostel trzeba zapłacić 100$ za dobę. Airbnb można wynająć tylko w ramach pokoju w czyimś mieszkaniu, najem krótkoterminowy całych mieszkań jest nielegalny. A i na Airbnb super tanio nie jest. Szukajcie okazji, sprawdzajcie przed samym wyjazdem (warto wziąć możliwość darmowej anulacji), bo można wyhaczyć deal. Warto dodać, że niektóre hotele przyjmują tylko karty kredytowe (nie mieliśmy z tym problemu, robiliśmy płatność na miejscu), są też takie, które pobierają depozyt. W przypadku kredytówki nie ma problemu, ale na debetówce zwykle trochę trwa zanim zwrócą wam $$$.

Inne opcje to dzielnice Nowego Jorku takie jak Brooklyn, Queens czy Staten Island. Warto szukać w pobliżu stacji metra, a przed rezerwacją sprawdzić czy dzielnica jest bezpieczna. Ze Staten Island na Manhattan pływa darmowy prom.

Można także szukać noclegu w Jersey City, skąd na Manhattan można szybko dostać się pociągiem PATH za 2.75$.

Nasze zeszłoroczne noclegi nie zasługują na polecenie, ale za to miejsce, które wybrała Aneta na solo tripa w 2023 było całkiem przyjemne. West Side YMCA znajduje się w świetnej okolicy Manhattanu, jest bezpiecznie i bardzo blisko do Central Parku, a metro jadące na Downtown i Harlem znajduje się kilka minut od hotelu. Choć hotelem byśmy tego miejsca nie nazywali, standard jest raczej hostelowy. Pokoje są niewielkie, łóżka skrzypiące, ale jak na miejsce w które przychodzi się tylko po to, żeby się przespać – daje radę. Jeśli jesteście miłośnikami czystości to możecie nie być zachwyceni, my zadowalamy się czystą pościelą. Łazienki są dzielone (jeśli wybierzecie taką opcję pokoju), ale dzielą się na damskie i męskie, a szyby w prysznicu są 'mrożone’, więc minimum prywatności jest zachowane. Nie jest to wybitne miejsce, ale w tej cenie i w tej lokalizacji zdecydowanie warte przemyślenia.

Jedzenie – Przewodnik po Nowym Jorku

W Nowym Jorku (jak i całych Stanach) ceny podane są bez podatku, który doliczany jest przy kasie. Podatek ten wynosi 8.875%. Warto wiedzieć, że napiwki są obowiązkowe, wynoszą 18-25%, opłaca się więc brać jedzenie na wynos, żeby zaoszczędzić.

Woda w knajpie podawana jest za darmo, można tak zaoszczędzić na napojach. Nie ma problemu także z poidełkami na mieście, wodę bez problemu napełnią wam w knajpie – kranówka jest zdatna do spożycia i smaczna. Mając swoją butelkę można zaoszczędzić 1-5$ dolarów dziennie. Alkohol jest drogi, także w sklepach. W knajpach najlepiej polować na happy hour, piwo jest wtedy zwykle za 5$, koktajle za 10$. W sklepach piwo potrafi kosztować 3.5-5$, znacznie taniej wychodzi wino, ale te można dostać tylko w specjalnych sklepach monopolowych. Kawa na mieście to co najmniej 3$.

Nie ma problemu ze znalezieniem pizzy za 1$ (często za 5$ jest cały deal), posiłków za 10-12 dolarów w azjatyckich knajpkach. Jest sporo oldschoolowych deli gdzie prostego bajgla z serkiem zjecie za 4-5$, a wypasioną kanapkę czy pancakes za 8$. Taniej jest także w żydowskich knajpach w dzielnicach ortodoksyjnych żydów, zupa już z napiwkiem to 8$, obiad 15$. Tanio zjecie też w ulicznych wózkach, ale trzeba wiedzieć, które wybrać, żeby znaleźć coś dobrego jakościowo. Nowojorczycy chętnie z nich korzystają, więc szukajcie takich do których jest kolejka!

W Nowym Jorku działa także apka Too Good To Go, która pozwala na zamówienie w niskiej cenie „resztek” z knajp i piekarni. To co zostaje po całym dniu, nadaje się do zjedzenia, ale musiałoby zostać wyrzucone, pakowane jest w niespodziankowe paczki. Odbiór zwykle jest wieczorem, a często i w nocy. Za kilka dolarów w ten sposób możecie zjeść spory posiłek!

Muzea i tarasy widokowe – Przewodnik po Nowym Jorku

Muzea niestety nie są tanie i zwykle wstępy zaczynają się w okolicach 20$. W MET bardzo ciężko jest o jakiekolwiek zniżki, ale ciągle są muzea oferujące wejście za darmo czy „co łaska” w określonych porach w tygodniu. Morgan’s Museum and Library ma darmowe wejście od 17 do 19 w piątki, trzeba rezerwować z wyprzedzeniem. W Guggenheim Museum 'pay as you wish’ obowiązuje w soboty od 18 do 20. Zanim wybierzecie się do muzeum warto sprawdzić czy są dni darmowego wstępu.

Żeby zaoszczędzić warto zaopatrzyć się w city pass, który uprawni was do zwiedzenia wielu obiektów w niższej cenie. Warto sprawdzić jaka opcja będzie najlepsza (czy zwiera wszystkie interesujące was obiekty), bo często wymaga to odpowiedniego planowania. New York Sightseeing Pass czy New York Pass to karnety dniowe, my nie chcieliśmy ściskać wszystkich atrakcji w jeden czy dwa dni, więc zdecydowaliśmy się na City Pass. Ma on mniej atrakcji, ale można je odwiedzić w dowolnym czasie (jest on ograniczony – sprawdźcie warunki), dzięki czemu atrakcje rozłożyliśmy na kilka dni. Atrakcje często trzeba rezerwować! Z City Passem wejście na Top of The Rock na zachód nie było dodatkowo płatne.

Jeśli planujecie zobaczyć Nowy Jork z góry to do wyboru macie pięć opcji: Top of The Rock, Empire State Building, The One Observatory, The Edge oraz One Summit Vanderbilt (niedługo podobno ma także otworzyć się obserwatorium na Chrysler Building!). Większość z nich ma droższe wejścia na zachód, w przypadku Top of The Rock jest to 10$. Zachód jest też najbardziej zatłoczoną porą, ale wejście jest zwykle nielimitowane czasowo, możecie przyjść więc 2 godziny wcześniej. Najlepszym naszym zdaniem obserwatorium jest Top of The Rock. Jako jedyne, na najwyższym tarasie, nie ma szyb czy krat. Jest z niego idealny widok na Empire State Building, a także na Central Park.

Jeśli nie chcecie iść do obserwatorium (choć naszym zdaniem warto) to wybierzcie się na rooftop bar. W cenie obserwatorium wypijecie 2-3 drinki, a widoki też są niczego sobie. My polecamy 230th Fifth z widokiem na Empire, choć jest to raczej turystyczne miejsce, gdzie drinki podawane są w plastiku. Najwyższy rooftop w Nowym Jorku to Bar 54.

Jeśli macie trochę większy budżet to najlepszą opcją na zobaczenie Nowego Jorku z góry jest lot helikopterem. Polecamy czekać na zniżkę 80%, wtedy taki lot kosztuje około 150$ za 15 min. Więcej informacji znajdziecie tutaj. Kolejna nietypowa opcja dla wielbicieli adrenaliny – The City Climb, czyli „wspinaczka” na najwyższym na świecie otwartym tarasie. City Climb znajduje się w tym samym miejscu gdzie Edge i wejściówka na taras widokowy jest w gratisie, więcej informacji tutaj.

przewodnik po nowym jorku
przewodnik po nowym jorku

Jak zaoszczędzić na Broadway’u? – Przewodnik po Nowym Jorku

Broadway show to naprawdę wyjątkowe wydarzenie, warte każdego grosza! Nie jest to jednak tania rozrywka, ale da się zrobić to bardziej budget-friendly. Po pierwsze bilety można kupić taniej (40-50%) w kasie TKTS na Times Square (sprawdźcie czy inne kasy otworzyły się już po pandemii). Bilety kupuje się na ten sam dzień albo na pierwszy spektakl kolejnego dnia (są dwie rundy – o 13-14 i o 18-19). Inna opcja to zakup w samym teatrze tego samego dnia, może być jeszcze taniej.

Możecie wziąć udział w loterii, wygrana to duuuużo tańsze bilety. Detale znajdziecie tutaj. Ceny można sprawdzać także w apce TodayTix.

Inne darmowe atrakcje – Przewodnik po Nowym Jorku

Jeśli macie czasową kartę na metro to możecie się wybrać na Roosevelt Island Tramway za darmo. Kolejka linowa podwieszona pod mostem Queensboro zabierze was na wyspę. Jeśli nie macie 7-dniowej karty to na wyspę dojedziecie za 2.75$ czyli tyle ile trzeba zapłacić za przejazd metrem.

Promy to koszt 4$, znacznie mniej niż drogie wycieczki łódkami, a widoki są zacne i z tańszych promów (jest też bar!). Niestety nie obowiązuje na nich karta na metro i trzeba kupić osobny bilet, najlepiej w apce, bo automaty nie zawsze działają.

Za darmo możecie popłynąć promem na Staten Island, jest to świetna opcja żeby zobaczyć imponującą panoramę dolnego Manhattanu, a także Statuę Wolności. Prom nie przepływa bardzo blisko, ale wystarczająco, żeby zobaczyć Statuę. W niedzielne poranki darmowy jest także prom na Governor’s Island.

Występy rdzennych Amerykanów i wiele innych darmowych eventów znajdziecie tutaj. Inną darmową rozrywką w lato są seanse filmowe na świeżym powietrzu, szczegóły tutaj.

przewodnik po nowym jorku
przewodnik po nowym jorku

Przydatne aplikacje – Przewodnik po Nowym Jorku

NYC Subway – apka do metra, choć naszym zdaniem lepiej sprawdzało się Google Maps. Same stacje są na tyle skomplikowane.

TKTS – apka w której sprawdzicie jakie danego dnia Broadawawy show są na przecenie i jaka jest wysokość zniżki.

Squat or Not – apka do wyszukiwania toalet publicznych, których jest sporo i są one zwykle darmowe. Niestety z naszych obserwacji łatwiejsze jest szukanie toalet na Google Maps. Warto także wiedzieć, że sporo publicznych toalet zamyka się o godzinie 16.

Central Park – apka, która pokaże wam najlepsze miejscówki w Central Parku.

Google Maps – najlepiej offline w „razie czego”, nam sprawdzała się najlepiej do nawigacji. Przed wyjazdem stworzyliśmy mapy co chcemy zobaczyć.

Bezpieczeństwo – Przewodnik po Nowym Jorku

2022: Podobno w pandemii sporo się zmieniło i faktycznie widzieliśmy sporo bezdomnych i narkomanów. W większości miejsc turystycznych jest bezpiecznie, choć po zmroku na Times Square różnie bywa. Polecamy uważać, jak wszędzie, nie wchodzić tam gdzie nie czujecie się bezpiecznie, omijać puste wagony metra. Będąc razem podróżowaliśmy metrem w nocy, ale Aneta solo się nie odważyła. Warto wiedzieć gdzie znajdują się gorsze części miasta jak Harlem powyżej 125tej czy południowy Bronx i raczej je omijać. Jak wszędzie należy pilnować swoich rzeczy i uważać na kieszonkowców.

W 2023 odczucia były znacznie lepsze niż w roku 2022. Znajomi opowiadali nam, że to dlatego, że turystyka wróciła już do ok. 85% normalnego poziomu i z tego względu dba się o wizerunek, bezpieczeństwo i czystość miasta. Oczywiście ciągle trzeba zachowywać ostrożność jak w każdym innym miejscu. Na ulicach było zdecydowanie więcej policji niż w 2022. Możliwe, że to kwestia szczęścia, ale pomimo intensywnego użytkowania każdego dnia Anecie nie zdarzyło się trafić na żadną dziwną czy nieprzyjemną sytuację. W 2023 samotne wieczorne wyjścia czy korzystanie wieczorem z metra nie były dla Anety problemem.

Internet – Przewodnik po Nowym Jorku

W wielu miejscach jest darmowe wi-fi, zdarza się nawet w metrze. Nas jednak publiczne, otwarte sieci nie przekonują, bo nie mamy VPN i nie jesteśmy pewni ich bezpieczeństwa. Karta sim z 10GB internetu w T-Mobile to 40$, niewymagana jest rejestracja. Innym miejscem jest AT&T. Podobno nie warto kupować na lotnisku, bo ceny są wyższe, ale sami tej tezy nie przetestowaliśmy.

Kolejna opcja i naszym zdaniem najlepsza jeśli macie telefon z opcją e-sim to apka Airalo, która pozwala na zakup pakietu internetu i zainstalowanie e-sim na telefonie jeszcze przed wyjazdem. Koszt 10gb na Airalo to 26$.

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po Nowym Jorku podpowiedział wam co nieco na temat tego pięknego miasta i uda wam się zaplanować swój Nowy Jork na budżecie!

przewodnik po nowym jorku