Od 1898 roku Nowy Jork składa się z 5 dzielnic: Manhattanu, Brooklynu, Queens, Bronxu oraz Staten Island, do tego czasu w skład miasta wchodził jedynie Manhattan. Ideałem byłoby odwiedzenie wszystkich pięciu dzielnic, ale w tak ogromnym mieście przy ograniczonej ilości czasu nie jest to łatwe zadanie. My polecamy wam żeby do Manhattanu dorzucić chociaż jeden dzień na Brooklynie, a w tym poście przedstawimy wam co zobaczyć w Nowym Jorku i skupimy się na Manhattanie.
Jak już wspomnieliśmy – Nowy Jork to gigantyczne miasto i nam nie udało się w 9.5 dnia zobaczyć wszystkiego na samym Manhattanie! Do miejsc, których nie opiszemy w naszym poście, a bardzo chcielibyśmy na Manhattanie odwiedzić kolejnym razem zalicza się Harlem. Mamy jeszcze trochę innych ukrytych skarbów Manhattanu, którymi na pewno się z wami podzielimy jeśli przyjdzie nam odwiedzić to niezwykłe miasto po raz kolejny 🙂
Dolny Manhattan – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Zacznijmy od miejsca gdzie zaczął się Manhattan, bo wszystko zaczęło się od holenderskiej osady na południowym skrawku wyspy. Ulica Wall Street nie wzięła swojej nazwy znikąd – to tam Holendrzy wybudowali drewnianą ścianę, która chroniła ich od północy, głównie przed Brytyjczykami. Miasto rozrastało się na północ o kolejne dzielnice, które często były slumsami, na Lower East Side od 1863 roku królowały czynszówki, czyli budynki w których w niewielkich mieszkaniach mieszkały całe rodziny, warunki tych mieszkań były naprawdę okropne. Miasto poszerzyło swoje granice na całą wyspę Manhattan dopiero w 1863 roku, a kilkadziesiąt lat później w skład Nowego Jorku weszły pozostałe cztery dzielnice.
Spacer po dolnym Manhattanie najlepiej zacząć od okolic Battery Park i słynnego byka – Charging Bull, który symbolizuje dobrobyt finansowy. Podobno potarcie jego jąder gwarantuje sukces finansowy, ale nie próbowaliśmy, więc nie potwierdzimy. Warto przejść się przez Pearl Street, która swoją nazwę wzięła od skorupek ostryg rzucanych na ziemię, żeby dojść do słynnej Wall Street.
Dolny Manhattan to przede wszystkim dzielnica finansowa, której Wall Street jest sercem, znajduje się tam najważniejsza światowa giełda – New York Stock Exchange. Przed budynkiem giełdy znajduje się pomnik Fearless Girl, który symbolizuje walkę stoczoną przez kobiety w celu uzyskania awansów i równych płac. Przy Wall Street znajdziecie także Federal Hall, budynek gdzie na pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych zaprzysiężony został George Washington. Łatwo pominąć, ale warto zwrócić uwagę na czterokondygnacyjny budynek House of Morgan. Jeden z najbogatszych i najwybitniejszych bankierów Nowego Jorku, J.P. Morgan, w czasach prosperity zdecydował się na zbudowanie siedziby swojego banku o zaledwie czterech kondygnacjach. Miało to pokazywać, że Morgan jest tak bogaty, że nie musi dla zarobku na siłę budować w górę i może sobie pozwolić na niski budynek – kiedyś jak i teraz, im więcej pięter, tym więcej metrów kwadratowych na których można zarobić.
Na Dolnym Manhttanie, wychodząc z Wall Street zobaczyć można Trinity Church, historyczny kościół episkopalny. Warto zaznaczyć, że pierwszymi przybyłymi do Nowego Jorku byli Holendrzy, którzy byli protestantami, a następnie Brytyjczycy, czyli anglikanie.
Spacerując po Dolnym Manhattanie można obserwować jak w piękny sposób stare przeplata się z nowym. To właśnie tam wyrastały pierwsze wieżowce i można zaobserwować sporo imponującej architektury. Nie przegapcie budynków takich jak Woolworth, Municipal Building The Trump Building czy 70 Pine. Znajduje się tam także City Hall jeden z najstarszych ratuszy w mieście oddany do użytku w 1812 roku. Na Dolnym Manhattanie zlokalizowana jest Faunces Tavern, najstarsza restauracja w mieście.
W okolicy znajduje się także Stone Street, uliczka wyglądająca jak wyciągnięta z innej epoki, a także James Watson house, jeden z najstarszych budynków, które przetrwały do dziś.
Po widoki na Brooklyn Bridge, a także na Dolny Manhattan warto udać się na Seaport, a dokładnie na jedną z przystani 15-17.
Battery Park – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Battery Park to park znajdujący się na samym południowym koniuszku wyspy, otoczony wysokimi, starymi wieżowcami. Z parku widać Statuę Wolności i jest to świetne miejsce na zachód słońca. Znajduje się tam także Castle Clinton, okrągły fort zbudowany w 1808 roku przez amerykanów fortyfikujących wybrzeża miasta ze względu na napięte stosunki pomiędzy USA, a Wielką Brytanią. Przed powstaniem centrum imigracyjnego na Elis Island to właśnie Castle Clinton był pierwszym ośrodkiem przyjmującym imigrantów w Nowym Jorku. W parku znajduje się także pomnik Verrazzano, pierwszego Europejczyka, który dotarł do Nowego Jorku.
Przy Battery znajduje się Battery Maritime Building Slip 5, który jest ostatnim przetrwałym budynkiem terminala promowego, budynek ten pochodzi z początków dwudziestego wieku. Z tego budynku złapać można ciągle kursujące promy na Governor’s Island.
W parku Battery znajdziecie także Pomnik Amerykańskich Marynarzy Handlowych (American Merchant Mariners’ Memorial), który zainspirowała fotografia prawdziwego zdarzenia z II wojny światowej. Pomnik przedstawia próbę ratunku tonącego przy nabrzeżu człowieka.
Staten Island Ferry – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Oglądanie panoramy miasta to jedna z naszych ulubionych czynności. Możecie oczywiście zapłacić za rejs dookoła Manhattanu, albo zrobić to za darmo. Wystarczy udać się do terminala Whitehall i wybrać się darmowym promem na Staten Island, a potem od razu wrócić. Z promu rozciąga się przepiękny widok na panoramę dolnego Manhattanu, w drodze na wyspę najlepiej ustawić się z tyłu. Prom przepływa także obok Statuy Wolności, więc jeśli nie macie potrzeby zobaczenia jej z bliska to prom będzie idealnym rozwiązaniem. Rejs trwa 30 minut i od razu można przesiąść się na powrotny. Warto wziąć pod uwagę, że w tygodniu może być zatłoczony, bo ludzie podróżują nim do pracy. Zachód słońca będzie świetnym czasem, ale pewnie też zatłoczonym.
Statua Wolności – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Statua Wolności bezprecedensowo jest jednym z najważniejszych symboli Nowego Jorku. Zbudowana w Paryżu i podarowana przez francuzów Amerykanom jako wyraz przyjaźni między tymi narodami. W 1885 roku gotowa Statua została spakowana i wysłana w 214 kontenerach do Ameryki. O ile francuzi zadbali o Statuę, której ramę zaprojektował i zbudował Gustave Eiffel, o tyle Amerykanie musieli postarać się o zbudowanie piedestału. Ramię Statuy podniesione jest w geście powitalnym, ubrana jest ona w togę, siedem kolców w koronie symbolizuje siedem mórz, a u jej stóp widoczne są zerwane łańcuchy, które symbolizują upadek niewolnictwa.
Statua Wolności przez lata była pierwszą rzeczą widzianą ze statku przez przypływających do Nowego Jorku imigrantów. Możecie wybrać się na rejs na Statuę, gdzie dodatkowo płatne jest wejście na jej koronę. Rejsy łączone są z wizytą na Elis Island, gdzie przez lata znajdował się ośrodek przyjmowania imigrantów, w którym byli oni sprawdzani (także pod kątem zdrowotnym) i kwalifikowani do wstępu do Nowego Jorku lub odsyłani do Europy.
Bilety i informacje na temat wizyty znajdziecie tutaj. Warto wiedzieć, że przed wejściem na prom przechodzi się przez kontrolę bezpieczeństwa podobną do tych na lotnisku i wymagane jest posiadanie ze sobą paszportu (nam nie sprawdzano dokumentu, ale jest to jedna z niewielu atrakcji, która ma to w wymogach).
Manhattan Bridge – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Zdecydowanie mniej oblegany od sławnego Brooklyn Bridge, ale naszym zdaniem warty spaceru (wybierzcie ścieżkę po stronie Dolnego Manhattanu dla najlepszych widoków). Polecamy zwłaszcza kiedy jest ciemno, żeby podziwiać panoramę oświetlonego Dolnego Manhattanu. Ścieżka dla pieszych znajduje się po bokach, a środkiem poprowadzona jest jezdnia dla samochodów i tory kolejowe. Widok przesłania siatka, ale w najlepszych miejscówkach fotografowie porobili dziury w siatce żeby móc zrobić zdjęcia.
Idąc z Brooklynu na Manhattan na końcu mostu (idąc ścieżką po lewej stronie) widać Chinatown, a tuż przy moście znajdują się budynki i często widać mikroskopijne mieszkania i straszne warunki w jakich mieszka spora część populacji Nowego Jorku. To tak dla przypomnienia, że Nowy Jork to nie tylko splendor, ale także ogrom ludzi ledwie wiążących koniec z końcem.
Muzeum oraz memoriał 9/11 – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
W północnej części dolnego Manhattanu znajdowały się dwie wieże World Trade Centre, które zawaliły się po atakach 11 września 2001, w dniu, który z polskich mediów pamięta wiele z nas. Obecnie dokładnie w miejscu, gdzie znajdowały się wieże znajdują się dwa baseny, które w wymowny sposób upamiętniają ofiary zamachów i nazywane są Memoriałem 9/11. Do basenów ze ścianek nieustannie spływa woda, na płytach okalających baseny wygrawerowane są imiona wszystkich ofiar. Wejście na teren memoriału jest darmowe. Pomiędzy pomnikami znajduje się survival tree, drzewo, które jakimś cudem nienaruszone przetrwało ataki… Tuż obok znajduje się także FDNY Memorial Wall, ściana upamiętniająca wszystkich 343 strażaków, którzy zginęli w tragedii.
Jeśli interesuje was historia ataków, a tych 11 września było aż 4, to polecamy wybrać się do Muzeum 9/11. Bilety zakupić można tutaj, a w samym muzeum warto udać się po audiobooka. Wystawa historyczna September 11, 2001 pokazuje masę materiałów z dnia ataków włącznie z nagraniami wideo, o samej historii budynków, a także konsekwencjach ataków. W tej części muzeum nie można robić zdjęć czy filmów. Na muzeum warto poświęcić co najmniej 2-3 godziny, bo eksponatów, jak i opisów i historii jest tam całe mnóstwo.
Niedaleko muzeum i pomnika 9/11 znajdują się dwa inne, ciekawe miejsca- Winter Garden, który jest wewnętrznym ogrodem w centrum handlowym oraz Irish Hunger Memorial, czyli pomnik upamiętniający Wielki Głód, który nawiedził Irlandię w XIX wieku i spowodował masowy napływ imigrantów do USA.
Tuż obok memoriału i muzeum powstał budynek The One World Trade Centre, którego nazwa jest taka sama jak nazwa północnej wieży, która się zawaliła. Trzeba przyznać, że niewiele nowoczesnych wieżowców robi na nas takie wrażenie jak przepięknie odbijająca światło tafla The One. Poza The One zbudowano także Oculus, niezwykle estetyczne i harmonijne dzieło architektoniczne zaprojektowane przez Santiago Calatravę. W Oculus znajduje się stacja pociągu PATH (z której można dojechać do Jersey City), metro, a także centrum handlowe. Ideą budowy tych budynków było przywrócenie miejscu ataków życia i ludzi.
TriBeCa – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
TriBeCa, której tajemnicza nazwa jest po prostu skrótem od Triangle Below Canal Street, jest jedną z najdroższych i najmodniejszych dzielnic Nowego Jorku. Nam bardzo się spodobała, zwłaszcza jej industrialny klimat, bo w przeszłości była to dzielnica przemysłowa, a z czasem fabryki przerobiono w modne lofty i mieszkania. Do gustu przypadł nam kontrast kilkukondygnacyjnych kamienic z czerwonej cegły z nowoczesnymi wieżowcami jak The One w tle. Na White Street zobaczycie świetne przykłady architektury żeliwnej, charakterystycznej dla TriBeCa oraz pobliskiego SoHo.
Dwa budynki na które warto zwrócić uwagę to Jenga Building (oficjalnie 56 Leonard), który przypomina kształtem grę Jenga oraz 33 Thomas Street. Ten drugi znany jest także jako „Budynek bez okien”, jedyny nie podświetlany w nocy budynek w Nowym Jorku, zaprojektowany aby przetrwać trzęsienie ziemi, atak nuklearny czy terrorystyczny. Należy do firmy AT&T (w przeszłości nazywano go AT&T Building) i najprawdopodobniej jest to centralą telefoniczną lub budynkiem centrum przewodowego, choć na pewno nie wie nikt. Wokół budynku jest oczywiście sporo teorii spiskowych dotyczącej szpiegów i inwigilacji.
W północnej części TriBeCa znajduje się Hudson River Park, liniowy park wzdłuż rzeki Hudson, w którym mieszkańcy chętnie biegają czy wyprowadzają psy.
Chinatown – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Chinatown na Manhattanie jest jednym z najstarszych w Ameryce, a także najgęściej zaludnionym Chinatown na zachodniej półkuli. Nie jest ono jednak największe w Nowym Jorku – największe powierzchniowo znajduje się na Queens, a jego nazwa to Flushing. Na Chinatown znajdziecie chińskie knajpki i biznesy, bez problemu zjecie tam pierożki, chińskie nudle czy kaczkę i na chwilę przeniesiecie się w inny świat. Na Chinatown znajduje się Doyers Street, zakręt na tej ulicy znany był przeszłości jako „The Bloody Angle” (krwawy kąt). Ma to związek z krwawą działalnością gangów w Chinatown, która trwała aż do lat 30 XX wieku.
Little Italy – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Kolejnym etnicznym historycznie dystryktem jest Little Italy, czyli Małe Włochy. O ile w Chinatown ciągle przeważa ludność chińska/azjatycka, o tyle włosi z Little Italy już dawno rozproszyli się po Brooklynie i Queens, głównie ze względu na wysokie ceny najmu na Manhattanie. Ciągle znajdziecie tam włoskie knajpy, ale podobno coraz ciężej o takie naprawdę autentyczne i dobre. Choć Włochów coraz mniej to 19 września ciągle obchodzi się tam festiwal San Gennaro.
SoHo – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Kolejna z ekskluzywnych dzielnic Nowego Jorku z industrialną przeszłością, jej nazwa to skrót od South of Houston Street. Podobnie do TriBeCy jest to dzielnica postindustrialna, gdzie w przeszłości istniały fabryki, które później przekształcono w lofty i apartamenty. Swego czasu przyciągała bohemę i artystów (teraz jest dla nich zapewne zbyt droga), teraz raczej zamożniejszych mieszkańców miasta. SoHo słynie z architektury Cast-Iron (żeliwnej), żeliwnymi zdobienia wykańczano elewacje i można je zaobserwować w wielu miejscach. Świetnym przykładem tego typu architektury jest E.V. Haughwout Building. Obecnie SoHo to niebotycznie drogie lofty, butiki projektantów, niszowych marek, vintage shopy, urocze kafejki i drogie restauracje.
NoLiTa – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
NoLiTa (North of Little Italy) to może nieco rzadziej wspominana siostra SoHo, ale ciągle jest to luksusowa dzielnica o podobnej do SoHo atmosferze. W NoLiTa znajdziecie Elizabeth Street Garden, czyli jeden z wielu niewielkich, ukrytych między budynkami publicznych ogrodo-parków. Przed deweloperami żądnymi ziemi pod budowy Elizabeth Street Garden uratowali squattersi, grupa ludzi, którzy w latach 80 i 90tych okupowali opuszczone budynki i niechciane ogrody, odnawiali je, a w ramach podziękowania miasto sporą ich część oddało w ich ręce. Niestety to niezwykłe miejsce ponownie mierzy się z planami budowy kolejnego wieżowca…
Lower East Side – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Lower East Side to miejsce z nieciekawą przeszłością, bo to właśnie tam istniały niesławne czynszówki, gdzie pościskani jak kury na grzędach, w nieludzkich warunkach, mieszkali przyjeżdżający do Nowego Jorku biedni imigranci. Sporą część mieszkańców Lower East Side stanowili żydzi i po dziś dzień jest tam sporo żydowskich knajp jak Katz Delicatessen czy Yonah Schimmel.
Lower East Side to także miejsce gdzie znajduje się mnóstwo barów speakeasy włącznie z The Back Door, jednym z dwóch w Nowym Jorku, które przetrwały od czasów prohibicji. Życie nocne dzielnicy jest bogate, znajduje się tam także masa modnych knajpek, które nie są tak drogie jak w innych częściach miasta. Lower East Side żyje, staje się coraz bardziej modne i popularne, a w przyszłości pewnie podzieli los innych dzielnic Nowego Jorku i stanie się miejscem dla bogatych wybrańców, których będzie stać na mieszkanie w tej okolicy…
Więcej na temat tej dzielnicy pisaliśmy tutaj.
Greenwich Village – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Greenwich Village nazywana także West Village lub po prostu Village to jedyna część Manhattanu w której ulice nie biegną według planu siatki. Zabudowania Village są raczej niskie, a od połowy XIX wieku do Greenwich Village zaczęła ściągać bohema. W okolicy osiedlali się znani pisarze i malarze jak Mark Twain, Edgar Allan Poe, Jackson Pollock. Po artystach do Greenwich Village przybyli zamożniejsi mieszkańcy miasta, dzielnica zgentryfikowała i jest teraz jednym z najbardziej pożądanych adresów w mieście, pełna butików, kafejek i restauracji. Miejscem, którego nie można ominąć jest Washington Square Park z łukiem triumfalnym, który w przeszłości był… cmentarzem. W okolicy spotkać można wielu studentów, bo dookoła parku znajdują się budynki kampusu New York University.
W Greenwich Village zobaczyć możecie fasadę budynku, który został wykorzystany jako mieszkanie Moniki i Rachel w Friends (90 Bedford St), który naszym zdaniem większe wrażenie robi w serialu niż na żywo (piękniejszych budynków w mieście po prostu nie brakuje). A także słynne schody Carrie Bradshaw z Seksu w Wielkim Mieście (66 Perry St) oraz Magnolia Bakery, która także znana jest z serialu.
Union Square – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Union Square to jeden z wielu niewielkich parków, jakich w Nowym Jorku nie brakuje. Jeśli wybieracie się na zakupy to warto wybrać się w te okolice, bo dookoła Union Square i w sąsiadujących uliczkach jest naprawdę sporo fajnych sklepów.
Madison Square Park i Flatiron – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Madison Square Park znajduje się całkiem niedaleko, ale do gustu przypadł nam bardziej niż Union Square, prawdopodobnie ze względu na to, że otoczony jest pięknymi budynkami. Warto zwrócić uwagę na One Madison Ave z piękną wieżą zegarową oraz na The New York Life Building zwieńczony złotym czubkiem. Najważniejszy w okolicy Madison Square Park jest jednak Flatiron, 22-piętrowy, trójkątny budynek, który nazwę zawdzięcza temu, że przypomina żelazko. W najwęższym miejscu ma zaledwie 2 metry! Flatiron jest imponującym budynkiem, choć mieliśmy pecha i musieliśmy zadowolić się widokiem przesłoniętym rusztowaniami.
Gramercy Park i dzielnica Gramercy – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Park Gramercy to jedyny na Manhattanie i jeden z dwóch w Nowym Jorku prywatnych parków. Klucze do niego mają tylko mieszkańcy okolicznych kamienic, jeśli opłacą odpowiedni „czynsz”. Pusty park jest trochę smutnym widokiem, ale rozumiemy potrzebę prywatności mieszkańców. Dzielnica znajdowała się po środku bagna, które zostały osuszone w celu stworzenia parku, a później rozpoczęła się budowa okolicznych budynków. Numery 1 do 4 Gramercy Park to oryginalne kamienice zbudowane w latach 1844-1850. Gramercy to spokojna, czysta i dosyć zamożna okolica.
Chelsea – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Trzeba przyznać, że do gustu najbardziej przypadły nam dzielnice z industrialnym DNA, nie inaczej jest w przypadku Chelsea. Przemysłowa historia Chelsea zaczęła się w 1847 roku wraz z linią kolejową Hudson River Raiload, która oddzieliła Chelsea od nabrzeża rzeki Hudson. Linia kolejowa sprzyjała rozwojowi przemysłu, znajdowały się tam gorzelnie, browary, zakłady wytwarzające paliwo do lamp, a także składy drewna. Działał tam także kompleks Manhattan Gas Works, który przetwarzał węgiel na gaz. Rozwój przemysłu ściągnął biednych imigrantów, szczególnie irlandzkich i powstały czynszówki.
Dzisiejsze Chelsea to budynki z czerwonej cegły w których mieszczą się luksusowe lofty i galerie sztuki, z których dzielnica słynie. Pisząc o Chelsea nie można pominąć słynnego Hotelu Chelsea, który na swój dom wybrali i ukochali pisarze i artyści Wśród nich wymienić można Marka Twaina, Jacka Kerouacka, Stanleya Kubricka czy Jima Morrisona.
Chelsea Market – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
W przeszłości w budynku, w którym obecnie znajduje się Chelsea Market znajdowała się fabryka firmy Nabisco, która ówcześnie produkowała popularne ciastka Oreo. Teraz mamy dwupoziomowy targ, na którym znajdziecie może i jakieś pamiątki, ale głównym fokusem jest tam jedzenie. Znajdziecie tam naprawdę mnóstwo knajp i warto spróbować co najmniej kilku. Przed odwiedzinami sprawdźcie godziny otwarcia, bo o ile targ otwiera się wcześnie o tyle knajpy dopiero w okolicach 11. Od siebie polecamy Lobster Place na ostrygi i kanapki z homarem oraz Dickson’s Farmstand Meats na hot doga.
Little Island – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Little Island to jeden z najnowszych projektów w Nowym Jorku. Jest to park zlokalizowany na sztucznej wyspie na rzece Hudson. Naszym zdaniem jest to genialny, interaktywny projekt! Park jest niewielki, ale naprawdę robi wrażenie, utrzymany jest w trendzie „dzikiego” ogrodu, pełny lawendy i buszujących w niej owadów. Wrażenie robi także jego zewnętrzna konstrukcja i odwrócone, białe dzwony.
High Line – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
High Line jest kolejnym innowacyjnym parkiem, którego budowa przeprowadzona została w trzech etapach i rozpoczęła się w 2009 roku, a zakończyła w 2019. High Line uratowało górujące nad ulicami Nowego Jorku tory New York Central Railroad, które porzucone przez lata niszczały. Pomysł przekształcenia na park i uratowanie torów przez rozbiórką zawdzięczamy dwóm panom- Joshua David i Robert Hammond założyli organizację Friends of High Line i jakimś cudem przekonali miasto oraz inwestorów do tego genialnego projektu.
High Line zaczyna się w pobliżu Vessel i wiedzie przez jedno z najnowszych osiedli Hudson Yards, po drodze podziwiać można nowoczesne budynki m.in 520 West 28th zaprojektowany przez Zahę Hadid. Park przechodzi przez zachodnią część Chelsea i kończy się w okolicy Chelsea Market. Idealną opcją jest zacząć spacer od zobaczenia Vessel wczesnym rankiem, a następnie kontynuować w stronę Chelsea Market. Z rana będzie spokojniej i luźniej, a do Chelsea Market można wpaść na śniadanie! Park pełen jest wolontariuszy dbających i rośliny, a także chętnych do pogawędki na temat tego niezwykłego miejsca.
Ciekawostką jest, że na Manhattanie prowadzono także próbny projekt o nazwie Low Line. W dawnym terminalu wagoników przy Williamsburg Bridge prowadzono pilotaż pierwszego na świecie podziemnego parku w którym sztuczne oświetlenie miało utrzymywać przy życiu rośliny. Niestety ze względu na brak funduszy projekt porzucono w 2020 roku.
Vessel i Hudson Yards – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Hudson Yards to ogromne przedsięwzięcie i praktycznie nowa dzielnica Nowego Jorku. Znajdują się tam wieżowce mieszczące mieszkania, przestrzenie zielone, sklepy oraz restauracje. W skład Husdon Yards wchodzi budynek 30 Hudson Yards na którego szczycie znajduje się taras widokowy The Edge, trójkątna platforma wychodzi z korpusu budynku, a największą atrakcją jest przeszklona podłoga. Hudson Yards to także Vessel, platforma widokowa w kształcie znicza, który obecnie może być podziwiany tylko z poziomu parteru. Ze szczytu budynku popełniono kilka samobójstw, a władze doszły do wniosku, że zabezpieczenia nie są odpowiednie i zamknęły platformę dla zwiedzających.
Nasze zdanie na temat The Edge, a także innych tarasów widokowych poznać możecie tutaj.
Empire State Building – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Empire State Building był przytyczkiem w nos dla ukończonego rok wcześniej Chryslera. Dlaczego prztyczkiem? Chryslerowi zarzucano „oszustwo” i zdobycie tytułu najwyższego budynku świata przez małe oszustwo pod postacią montażu 60cio metrowej iglicy. Z tego też powodu ostatnie piętro Empire State Building znajduje się powyżej zakończenia wspomnianej już iglicy i tak też w 1931 roku ESB został najwyższym budynkiem nie tylko w Nowym Jorku, ale i na świecie. Obecnie jest to trzeci najwyższy budynek w stanach i piąty na świecie. Co ciekawe po zawaleniu się wież WTC w 2001 roku ESB odzyskał na pewien czas miano najwyższego budynku w mieście.
Po ukończeniu budowy budynek zyskał miano Empty State Building ze względu na to, że aż do lat czterdziestych duża część budynku nie była wykorzystywana ze względu na brak chętnych na najem biur. Budynek zaprojektowano w stylu art deco i charakteryzują go przepiękne wnętrza. Jeśli chcecie zobaczyć Nowy Jork z góry to możecie wybrać się na obserwatoria znajdujące się na 86 i 102 piętrze. Z tarasów widokowych zobaczycie przepiękny Chrysler Building, ale nie widać stamtąd najlepszego – samego Empire State Building 🙂
Chrysler Building – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Jeśli wspominamy o najpiękniejszych budynkach Nowego Jorku to nie sposób pominąć obłędny Chrysler Building, który także zaprojektowany został w stylu art deco. Jego wnętrz nie da się niestety podziwiać będąc turystom. Zwieńczenie budynku nawiązuje do silnika samochodu Chrysler, a z poziomu ulicy warto podnieść głowę, żeby wypatrzeć zainstalowane pod koroną budynku gargulce.
Biblioteka i muzeum Morgana – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Jak już wspominaliśmy w przypadku Dzielnicy Finansowej pan J.P. Morgan był wybitnym finansistą i biznesmenem. Zebrał on pokaźną kolekcję książek, którą publika może teraz podziwiać w miejscu nazywającym się Morgan’s Museum and Library. Cała kolekcja, jak i wnętrza w jakich jest osadzona, robi niezwykłe wrażenie. W piątkowe popołudnia możecie wejść tam za darmo, ale konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.
Bryant Park – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Jeden z wielu parków w centrum miasta, mogłoby się wydawać, że niepozornych. Bryant Park znajduje się przy monumentalnym budynku biblioteki publicznej i otoczony jest strzelającymi w górę wieżowcami. Mogłoby się wydawać, że to kolejny, zwyczajny park, ale Bryant Park ma w sobie to „coś”, ten park po prostu ciągle żyje! W porze lunchu zobaczycie tam chmary pracowników biurowych, którzy jedzą w nim lunch, zwłaszcza, że w parku nie brakuje krzeseł i ławek przy których można skonsumować jedzenie wzięte na wynos. Są też stoliki do gry w szachy, kawiarnia i niewielkie knajpki. Jeśli chcecie poobserwować nowojorczyków w ich „środowisku naturalnym” to Bryant Park jest świetnym wyborem!
Biblioteka Publiczna – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Biblioteka publiczna powstała dzięki wizjonerowi, gubernatorowi Tildenowi, który swój majątek przekazał właśnie w celu stworzenia biblioteki publicznej. W tym czasie w mieście istniały dwie inne biblioteki i podążając śladami Tildena, Astor i Lenox przekazali na ten cel swoje zbiory. Tak też powstały podwaliny miejsca, które obecnie jest jedną z największych bibliotek publicznych na świecie. Magazyn książek umieszczono pod podłogą, w piwnicach, książki przewożono na wózkach za pomocą koni. Zastosowano wtedy tak innowacyjny system katalogowania i dystrybucji książek, że uznano go za najnowocześniejszy na świecie, a pan Tilden założył sobie, że w jego bibliotece nikt nie będzie czekał na książkę dłuzej niż pół godziny.
Nam najbardziej zależało na zobaczeniu pokoju 315, Rose Main Reading Room, który niestety odwiedzić mogą tylko czytający/robiący research, a my wygadaliśmy się strażnikowi, że nie takie mamy zamiary. Następnym razem wpadniemy poczytać i spędzimy tam więcej czasu, albo spróbujemy załapać się na darmową wycieczkę po bibliotece!
Grand Central Terminal – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Jest dworcem przez który codziennie przewijają się tysiące pasażerów kolei podmiejskich, pod dworcem znajduje się także stacja metra. Oddany do użytku został w 1871 roku, kiedy koleje przeżywały lata świetności. Dostojne marmurowe wnętrze głównego holu stacji zdobi sklepienie pomalowane na wzór nieba z licznymi konstelacjami gwiezdnymi. Będąc w Grand Central Terminal nie można ominąć Galerii Szeptów, która znajduje się tuż przed wejściem do restauracji Oyster Bar, która naszym zdaniem zasługuje na więcej uwagi niż sama galeria. Zjecie tam Manhattan chowder, przepyszne ostrygi pochodzące z różnych zakątków Ameryki, a także wiele innych owoców morza.
Koreatown – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Wszyscy znają Chinatown, a niewielu kojarzy Koreatown. I ciężko się w sumie dziwić, Koreatown nie jest tak spektakularne i zajmuje zaledwie dwie przecznice tuż obok Empire State Building. Jeśli jednak chcielibyście spróbować grillowanych w koreańskim stylu potraw to wiecie gdzie się udać.
Times Square i Theater District – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Pełne ludzi, samochodów, świateł błyskających z ogromnych bilboardów Times Square nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Serce Dzielnicy Teatralnej i miejsce na którego wspomnienie nowojorczycy się krzywią i traktują jako „zło konieczne”. Jako turyści nie mogliśmy go jednak ominąć.
Nazwa Times Square zastąpiła „Longacre Square” w momencie kiedy słynny nowojorski dziennik New York Times przeniósł tam swoją siedzibę. Obecnie siedziba New York Times znajduje się w innej lokalizacji nieopodal, lecz ciągle można podziwiać słynny One Times Square, uprzednią siedzibę dziennika. To właśnie z tego budynku co roku w Sylwestra spuszczana jest słynna noworoczna kula. O historii Times Square, która prowadzi od czasów świetności teatrów, przez wylęgarnię porno, aż po formę dzisiejszą można by opowiadać godzinami. Naszym zdaniem warto wstąpić na chwilę, a potem ewakuować się w przyjemniejsze miejsca, w tamtej okolicy poza tłumami turystów kręci się niestety także sporo bezdomnych i narkomanów.
Będąc w tej okolicy nie można zapomnieć o ciągle działających tam teatrach, jednym z najciekawszych budynków (wszystkim znanych z Kevin Sam w Nowym Jorku) jest Radio City Music Hall.
Naszym zdaniem pobyt w Nowym Jorku nie może obyć się bez wizyty na Broadway’u i obejrzeniu jednego z ich słynnych show! Bilety możecie nabyć z wyprzedzeniem, ale jeśli chcecie zaoszczędzić to najlepiej nabyć je tego samego dnia w kasie TKTS na Times Square (inne kasy zamknęły się przez pandemię, ale sprawdzajcie czy coś się nie zmieniło) na spektakl wieczorny lub południowy dnia kolejnego. Inny myk to szukanie tańszych biletów bezpośrednio w teatrach, są też loterie na które można się zarejestrować na Internecie czy strony sprzedające bilety na ostatni moment (upewnijcie się, że to nie oszustwa!). My kupowaliśmy w kasie TKTS i tę metodę polecamy, chociaż trzeba postać trochę w kolejce…
Rockefeller Center i Top of the Rock – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Wielu z nas Rockefeller Center kojarzy się ze świąteczną choinką i znajdującym się przed nim lodowiskiem. Otóż Rockefeller Centre to nie jeden budynek, a cały kompleks w którego skład wchodzi 19 budynków rozciągających się na 3 przecznice. Ten najsłynniejszy przed którym stoi choinka znajduje się Comcast Building (30 Rockefeller Plaza). W kompleksie znajdują się biura, centrum handlowe, liczne restauracje, a także Radio City Music Hall.
Zwiedzając Rockefeller Center nie można ominąć najlepszego nowojorskiego tarasu widokowego – Top of The Rock. Dlaczego najlepszego? Otóż jest to jedyne obserwatorium na którego górnym tarasie można podziwiać miasto bez ograniczających szyb czy krat, a po drugie jest to najlepszy punkt widokowy, żeby zobaczyć Central Park i żadne inne obserwatorium nie ma tak centralnego widoku na Empire State Building.
Piąta Aleja – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
5 Aleja znana jest chyba wszystkim z filmów, jest to aleja luksusu przy której zlokalizowane są butiki najdroższych światowych projektantów. Splendor najbardziej poczuć można w okolicy Rockefeller Center i ciągnie się on wzdłuż Central Parku. Znajduje się tam słynny butik Tiffany’ego z filmu 'Śniadanie u Tiffany’ego’. Spacerując po Piątej Alei nie możecie przegapić pięknej, neogotyckiej Katedry Świętego Patryka, która jest siedzibą arcybiskupa Nowego Jorku.
Columbus Circle – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Columbus Circle to po prostu ogromne rondo znajdujące się przy południowo-zachodnim krańcu Central Parku. Jego nazwa wzięła się od monumentu Krzysztofa Kolumba znajdującego się na środku. To podobno od tego właśnie miejsca mierzy się odległość do miasta Nowy Jork. Jeśli z Columbus Circle przespacerujecie się wzdłuż południowej granicy Central Parku (to tam znajduje się Billionaire’s Row) to dojdziecie aż do słynnego (między innymi z Kevin sam w Nowym Jorku) hotelu Plaza i placu przy którym znajduje się fontanna Pulitzera (tak, to ten pan od nagród Pulitzera, był on fundatorem fontanny).
Central Park – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Prawdziwe dzieło architektury krajobrazu, która jako dyscyplina została notabene „stworzona” przez twórców Central Parku. Przed stworzeniem parku tereny na których jest położony były bagniste i niezachęcające, gdyby ktokolwiek widział w nich większy potencjał to park prawdopodobnie zostałby zabudowany co do centrymetra budynkami. Na szczęście się tak nie stało i Nowy Jork ma swoje ogromne, zielone płuca.
Projektantami parku zostali Federick Law Olmsted oraz Calvert Vaux po wygraniu konkursu na najlepszy projekt parku. Ich projekt był niezwykle innowacyjny i zakładał, że naturalnie występujące skalne pagórki należy wkomponować w park. Dodatkowo park jest „wielowymiarowy”, zaprojektowano go tak, żeby nie zamykając go na noc nie było konieczności wstrzymywania ruchu, a ruch kołowy nie wadził ruchowi pieszemu. Ulice przecinające park znajdują się poniżej, nad nimi prowadzą mosty dla pieszych, tak gęsto obsadzone roślinnością, że samochody poniżej można łatwo przegapić.
Park dzieli się na trzy części – północną położoną przy rezerwuarze Jackie Kennedy-Onassis, środkową pomiędzy rezerwuarem, a jeziorem „The Lake” oraz południową położoną poniżej jeziora. Na szczególną uwagę zasługuje The Ramble, najbardziej dzika część parku, która przypomina las. Jest to mekka obserwatorów ptaków, a dziwić może ilość ciekawych gatunków bytujących w mieście. Warte uwagi w parku poza wspomnianymi już miejscami jest jezioro „The Lake” na którym można wypożyczyć łódkę, Bow Bridge, z którego podziwia się budynek San Remo, taras i fontanna Bethesda, a także Strawberry Fields – miejsce oddające cześć zamordowanemu niedaleko Johnowi Lennonowi. Z Gapstow Bridge rozciąga się wspaniały widok na Billionaire’s Row i Plaza Hotel.
Polecamy w parku spędzić co najmniej pół dnia, pospacerować, poobserwować, zrobić piknik i zjeść hot doga z wózka. To miejsce naprawdę ma w sobie tę magię o której wszyscy wspominają.
Muzeum MET – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Metropolitan Museum of Art to świetne miejsce do połączenia z wizytą w Central Parku, po godzinach zwiedzania z ulgą przyjmiecie możliwość odpoczynku w parku. MET jest ogromne, a zbiory powalające i naprawdę ciężko to wszystko przetrawić w 3 czy 4 godziny (zwłaszcza jeśli tak jak Aneta nie przepadacie za muzeami). Jeśli jesteście miłośnikami muzeów to śmiało zaplanujcie tam cały dzień, jeśli nie to najlepszą opcją będzie zrobienie dobrego researchu i zdecydowanie co interesuje was najbardziej. Niestety naszym zdaniem logistyka i poruszanie się po budynku nie są najłatwiejszym zadaniem.
W czasie wizyty nie zapomnijcie odwiedzić znajdującego się na dachu ogrodu ze znakomitym widokiem na Central Park! Wspominając o MET warto dodać też coś na temat drugiej ich lokalizacji Cloisters, która znajduje się w północnym Harlemie, kiedyś jeden bilet uprawniał do wizyty w obu miejscach, ale teraz strona internetowa sugeruje coś innego…
Upper West Side – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Upper West Side znajduje się po zachodniej stronie Central Parku. Spacer można rozpocząć przy Columbus Circle i udać się pod Lincoln Center, gdzie znajduje się Metropolitan Opera (w gwoli ścisłości ta okolica nazywa się Lincoln Square, UWS jest trochę bardziej na północ). Upper West Side ma fajną, luźną atmosferę, nie brakuje kafejek, ale też starej daty delikatesów, gdzie za niewielkie pieniądze zjecie kanapkę, bajgla czy pancakes. Ta część Nowego Jorku ciągle należy do tych bardziej prestiżowych i drogich, ale ma znacznie więcej luzu niż Upper East Side.
Spacerując po UWS koniecznie wybierzcie się pod Dakota Building, budynek, w którym mieszkał z Joko Ono i został zamordowany John Lennon. Tuż obok znajduje się prestiżowy, piękny San Remo, który ma swojego bliźniaka położonego nieco bardziej na północ El Dorado. Na odcinku od 71 do 87 ulicy znajdują się przepiękne stare kamienice nazywane 'brownstones’.
Columbia University – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Będąc w okolicy Harlemu czy Upper West Side można wstąpić i przespacerować przez kampus uniwersytetu Kolumbia założonego w 1754 roku (wtedy jako King’s College). Jest to prywatna uczelnia należąca do prestiżowej Ligi Bluszczowej. Jak nie ciężko się domyślić tak prestiżowa uczelnia wykształciła grono znanych ludzi od Rooseveltów przez Barracka Obamę po Jacka Kerrouacka.
Upper East Side – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Upper East Side trochę nas rozczarowało, ale to całkiem możliwe, że przez nasze wybujałe wyobrażenia napompowane przez filmografię i współczesną literaturę. Upper East Side to jedna z najbogatszych, najbardziej luksusowych dzielnic Nowego Jorku, gdzie od dziesięcioleci mieszka konserwatywna, nowojorska arystokracji niezainteresowana modnymi, hipsterskimi miejscówkami. Czemu rozczarowała? Wydawało nam się, że będzie zwyczajnie „ładniejsza”, a naszym zdaniem taka jest raczej dzielnica po drugiej stronie Central Parku, czyli Upper West Side. Niemniej jednak polecamy wam przespacerować się tam i samemu ocenić czy wam się podoba czy nie!
Na Upper East Side warto przejść się przez Carnagie Hill, najbardziej zamożną część dzielnicy. Jeśli lubicie muzea sprawdźcie koniecznie muzeum Guggenheim, które cieszy oko nawet z zewnątrz ze względu na nietypowy kształt. Gracie Mension Consevacy to zabytkowa posiadłość, która służy za dom burmistrza Nowego Jorku.
Roosevelt Island i Ed Koch Queensboro Bridge – Co zobaczyć w Nowym Jorku?
Nie jest to co prawda sam Manhattan, ale z Manhattanu się tam właśnie podróżuje, a miejsce to jest na tyle niezwykłe, że musimy mu poświęcić choć skrawek tego posta. Na Roosevelt Island, długą, lecz wąską wyspę, dostać można się z Manhattanu kolejką zwaną Roosevelt Island Tramway. Jest to kolejka linowa zawieszona na moście Queensboro i kolejka jest atrakcją samą w sobie. Kolejka jest darmowa dla posiadaczy kart czasowych na metro, a jeśli macie kartę na „przejazdy” to przejazd kolejką kosztować was będzie 2.75$, czyli tyle ile jedna jazda metrem.
Sama wyspa jest dość niezwykła, jest zamieszkała i znajduje się tam sporo budynków mieszkalnych, ale niewiele się tam dzieje. Nie znajdziecie tam marketu z prawdziwego zdarzenia, a jedynie nieliczne, drogie sklepiki z żywnością, restauracji czy barów także jest niewiele. Na południowym krańcu wyspy znajdują się ruiny szpitala ospy oraz park Franklin D. Roosevelt Four Freedoms State Park. Na stronie północnej znajduje się zaś latarnia morska. Jeśli planujecie wizytę to warto zaopatrzyć się w przekąski i zrobić tam piknik.