• Menu
  • Menu

7 MIEJSC DO ZOBACZENIA NA LOWER EAST SIDE – NOWY JORK

Lower East Side to niezwykle ciekawa historycznie dzielnica. W przeszłości dzielnica imigrantów i nowojorskie „slumsy”, w których stłoczeni jeden na drugim żyli biedni przybysze z Europy. Dzielnica, w której jako pierwsi osiedlili się imigranci z Niemiec przez co nazywana była początkowo „Little Germany”. Niewiele później stała się prawdziwym tyglem narodowościowym – zamieszkiwali ją także Żydzi, Włosi, Irlandczycy, Polacy, Ukraińcy, Rosjanie i wielu wielu innych. Poniżej przedstawiamy wam 7 miejsc do zobaczenia na Lower East Side, które pozwolą wam poznać historię i poczuć klimat tego miejsca.

Obecnie LES staje się coraz bardziej modna i krok po kroku wchłania ją gentryfikacja. Mimo tego ciągle można poczuć tam nieco buntowniczy charakter dzielnicy, „inność” w nowojorskim wydaniu. Nie można odmówić jej „tego czegoś”, Lower East Side przyciąga jak magnes swoim hipsterskim, nietypowym klimatem. Nie wszystkim LES przypadnie do gustu, tego jesteśmy pewni! Jeśli jednak szukacie czegoś nietypowego to zdecydowanie w kierunku dolnego Manhattanu powinniście skierować swoje kroki.

Kto rozkocha się w Lower East Side? Miłośnicy dobrego jedzenia z całego świata, barów w typie speakeasy, a także wielbiciele nietypowych sklepików i second handów. Wszyscy, którzy kochają obserwować lokalne życie i ludzi, a nie tylko zaliczać kolejne zabytki z listy 'do zobaczenia’.

Synagoga na Eldridge Street – 7 miejsc do zobaczenia na Lower East Side

Naszym zdaniem jedno z najpiękniejszych, niezbyt znanych miejsc jakie można odwiedzić w Nowym Jorku! Synagoga na Eldridge Street, a obecnie muzeum, znajduje się na południowym krańcu LES w pobliżu Chinatown, którego wpływy wyraźnie otaczają budynek synagogi, która wtapia się w miejskie kamienice. Ze względu na tę właśnie różnorodność kulturową i fakt, że w tej okolicy przenikają się kultura żydowska (która powoli w tej okolicy zanika) z kulturą chińską, a także latynoską, 18 czerwca organizowany jest tam festiwal 'Egg rolls, egg cream & empanadas’ w czasie, którego na ulicy można spróbować chińskich sajgonek, uwielbianego przez żydowskie dzieci egg cream (napój składający się z wody gazowanej, mleka i słodkiego, czekoladowego syropu) oraz pieczone pierożki z nadzieniem, które pochodzą z Ameryki Południowej.

Synagoga na Eldridge Street wybudowana została w 1887 przez Żydowskich imigrantów z Europy Wschodniej. Lower East Side było w tamtych czasach dzielnicą biednych imigrantów i jak mówiono, najbardziej zaludnionym miejscem na ziemi. Nie było to łatwe miejsce do życia, a wszystkie piękne synagogi znajdowały się daleko od LES, w wyższych częściach miasta zamieszkanych przez zamożniejszych Żydów. Mieszkańcy LES postanowili wybudować swoją synagogę i miejsce to do dziś zachwyca splendorem.

Przez lata Żydzi zamieszkujący LES bogacili się i wyprowadzali w bardziej pożądane części Nowego Jorku, a ilość członków kongregacji malała. W pewnym momencie Synagoga zaczęła niszczeć ze względu na brak wiernych, a tym samym środków do jej utrzymania. Jej remont zaczął się w 1986 roku, trwał 20 lat i kosztował 20 milionów dolarów. Po renowacji synagoga przekształcona została w muzeum.

7 miejsc do zobaczenia na Lower East Side
7 miejsc do zobaczenia na Lower East Side

Tenement Museum – 7 miejsc do zobaczenia na Lower East Side

Muzeum, którego pomimo najszczerszych chęci nie udało nam się obejrzeć w czasie dwóch wizyt w Nowym Jorku. Uroki planowania ostatniego dnia w mieście, które wysysa z Ciebie wszystkie siły, są takie, że zazwyczaj ostatniego dnia nie ma się już siły na nic! I tak też było w przypadku Tenement Museum, które znajduje się na Orchard Street. Miejsce to jest jednak tak fascynujące, że wiemy, że prędzej czy później na pewno tam dotrzemy!

Tenement Museum to muzeum założonej w starej, czynszowej kamienicy, która przetrwała po dziś dzień w praktycznie nietkniętym stanie. Lower East Side w przeszłości było dzielnicą czynszówek, mieszkań w których niezwykle stłoczeni mieszkali ubodzy ludzie. Warunki były nieludzkie, często po kilkanaście osób w niewielkich mieszkaniach, w niektórych przypadkach śpiących na zmiany ze względu na brak miejsca, bez toalet. W Tenement Museum zobaczyć można jak żyli ubodzy Nowego Jorku 100 lat temu. Dostępne są różne opcje wycieczek, które dotykają innych tematów i problemów.

Essex Market – 7 miejsc do zobaczenia na Lower East Side

Jeśli lubicie zadaszone markety jedzeniowe to Essex Market wart jest waszej uwagi! Znajdziecie tam zarówno mnóstwo knajp, jak i sklepy z produktami.

7 miejsc do zobaczenia na Lower East Side
7 miejsc do zobaczenia na Lower East Side

Hamilton Fish Park – 7 miejsc do zobaczenia na Lower East Side

Basen pod chmurką na Manhattanie? Mogłoby się wydawać, że niemożliwe, ale publicznych basenów, w których ulgę znaleźć można w czasie upalnego lata, w Nowym Jorku jest naprawdę sporo. Hamilton Fish Park to niewielki park, w którym znajduje się basen olimpijski, a także płytsze baseny dla dzieci i place zabaw. Na szczególną uwagę zasługuje budynek Hamilton Fish Recreation Center zaprojektowany w 1900 roku o pięknej fasadzie.

7 miejsc do zobaczenia na Lower East Side
7 miejsc do zobaczenia na Lower East Side

East Houston Street – 7 miejsc do zobaczenia na Lower East Side

East Houston Street to tętniące życiem serce dzielnicy. Przy tej ulicy znajduje się kilka kultowych knajp takich jak Katz Delicatessen czy Russ & Daughters. Nie jest to najpiękniejsza nowojorska ulica, ale zdecydowanie taka na której poczujecie ducha dzielnicy, zobaczycie murale i pozostałości po Żydach w postaci knajp i delikatesów.

7 miejsc do zobaczenia na Lower East Side
7 miejsc do zobaczenia na Lower East Side

Seward Park – 7 miejsc do zobaczenia na Lower East Side

Jeśli zmęczy was wędrowanie po Lower East Side to możecie przysiąść w niewielkim Seward Park. Lower East Side nie jest tak bardzo zielone i usiane komunalnymi parkami i ogródkami (o których pisaliśmy w tym poście), jak East Village, a Seward Park to jedno z większych, zielonych miejsc tej dzielnicy. Znajdzie się tam także coś dla najmłodszych – w Seward Park znajdziecie

East River Park – 7 miejsc do zobaczenia na Lower East Side

Na wschód od FRD Drive, wzdłuż wybrzeża rzeki East River, znajduje się park o tej samej nazwie co rzeka – East River Park. Jest to park liniowy wiodący wzdłuż nabrzeża, który obecnie jest w rozbudowie. Z tej perspektywy zobaczycie Williamsburg Bridge, który łączy LES z Williamsburgiem.

Idąc na północ dojdziecie do East Village i zobaczycie Alphabet City, część dzielnicy, która nazwę wzięła od alei nazwanych literami od A do D. Jak może wiecie aleje Nowego Jorku numerowane są od 1 do 12, ale ze względu na to, że „wypustek” wyspy w tej lokalizacji burzył porządek numeracji aleje nazwano literami od A do D zaczynając od wschodu (aleja A jest najbliżej rzeki) aż do Alei 1, która znajduje się na zachód od Alei D.

7 miejsc do zobaczenia na Lower East Side
7 miejsc do zobaczenia na Lower East Side
7 miejsc do zobaczenia na Lower East Side
7 miejsc do zobaczenia na Lower East Side