• Menu
  • Menu

CO ZOBACZYĆ NA BROOKLYNIE? – NOWY JORK

Nowy Jork wszyscy kojarzą głównie z Manhattanem, o którym pisaliśmy już tutaj, zapominając, że to aż 5 ogromnych dzielnic, które tworzą miasto! Na zobaczenie ich wszystkich trzeba by mieć naprawdę sporo czasu, więc zachęcamy do zobaczenia chociażby Brooklynu. Jeden czy dwa dni w tej części Nowego Jorku sprawdzą się genialnie, a kiedy poczujecie specyficzny, tak inny od Manhattanu, klimat tej dzielnicy to gwarantujemy, że będziecie chcieli więcej! Co zobaczyć na Brooklynie? Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych miejscówek!

Brooklyn Bridge – Co zobaczyć na Brooklynie?

Odpowiadając na pytanie co zobaczyć na Brooklynie pierwszą myślą jaka się nasuwa jest oczywiście Most Brooklyński od którego najlepiej zacząć zwiedzanie Brooklynu. Polecamy zacząć spacer od strony Manhattanu ze względu na to, że jest to mniej popularna i zatłoczona strona mostu. Najlepiej udać się tam wczesnym rankiem – w okolicach wschodu słońca, a najpóźniej o 7 rano, to oczywiście opcja dla tych, którzy chcą się delektować tym pięknym miejscem i widokami bez tłumów turystów.

Most zbudowano w latach 1869-1883 i jak na tamte czasy była to nie lada innowacja. W celu demonstracji jego wytrzymałości i po to przekonać mieszkańców do użytkowania mostu w czasie otwarcia mostu zorganizowano paradę w czasie której przez most przemaszerowało 21 słoni. Projektant mostu, pan John Augustus Roebling, jego otwarcia niestety nie dożył, zmarł ze względu na infekcję stopy niemal na samym początku budowy. Budowę przejął jego syn Washington, który budowę przypłacił zdrowiem.

Most Brooklyński wzniesiono na kesonach, zatopionych skrzyniach w których pracowali robotnicy. Było to możliwe dzięki sprężonemu powietrzu pompowanemu do środka, które zabezpieczało przed dostaniem się wody do środka skrzyni. Praca w sprężonym powietrzu powodowała chorobę kesonową, zwaną inaczej chorobą dekompresyjną, na którą zapadło wielu robotników włącznie z głównym inżynierem budowy Washingtonem Roeblingiem. Choroba ta powoduje niepełnosprawność i z tego powodu za Washingtona budowę dokończyła… jego żona Emily!

Budowa nie obyła się bez wielu kontrowersji, śmierć czy choroby pracowników to tylko jedna z nich. W czasie budowy okazało się, że dostawca stalowych kabli oszukiwał na ich jakości, było już niestety za późno na wymianę kabli. Na szczęście projekt mostu był przewymiarowany i po ponownych obliczeniach uznano, że wszystko powinno pójść zgodnie z planem. Kable wzmocniono dodatkowymi 150cioma drutami, a konstrukcja trzyma się do dziś!

co zobaczyć na brooklynie
co zobaczyć na brooklynie

Brooklyn Bridge Park – Co zobaczyć na Brooklynie?

Brooklyn Bridge Park to jedno z najlepszych miejsc na Brooklynie do obserwowania panoramy miasta. Świetne miejsce zarówno na zachód (chociaż my upatrzyliśmy sobie inną miejscówkę), jak i po zmroku! Światła miasta odbijające się w wodzie to magiczny widok! Park rozciąga się na nabrzeżu przez 6 przystani, na jednej z nich znajdują się boiska i centrum sportowe. Sporo osób przychodzi tam pobiegać czy po prostu odpocząć w widokiem, bo zupełnie nie czuć tam zgiełku miasta. Z parku zobaczycie między innymi budynek nazywany Wedding Cake ze względu na jego kształt – masywny u nasady, zwężający się do góry, który przypomina trochę tort. Innymi budynkami na które warto zwrócić uwagę są American International Building oraz Bank of New York Building.

co zobaczyć na brooklynie

DUMBO – Co zobaczyć na Brooklynie?

Tajemnicza nazwa DUMBO to jeden z popularnych w Nowym Jorku skrótowiec pochodzący od słów Down Under Manhattan Bridge Overpass. Dzielnica w przeszłości industrialna, obecnie jedna z najmodniejszych i najdroższych nie tylko na Brooklynie, ale w całym Nowym Jorku. Industrialny klimat czuć mocno szwendając się między budynkami z czerwonej cegły, pojawiający się między ulicami widok Manhattan Bridge podkreśla to wrażenie. Mamy wrażenie, że DUMBO to dzielnica lubiana zarówno przez turystów, jak i samych mieszkańców miasta.

Na Washington Street znajdziecie słynny widok na Manhattan Bridge, który wpasowuje się idealnie w środek między czerwonymi kamienicami. Warto przejść się tą ulicą do końca, aż na nabrzeże gdzie znajduje się niewielki park. W tym miejscu znajdziecie Pebble Beach, małą, kamienistą plażę z której rozciąga się znakomity widok na Manhattan i Brooklyn Bridge. Miejsce to grało w niejednym filmie i nie ma się co dziwić, spektakl zwany zachodem słońca oglądają stamtąd codziennie dziesiątki ludzi! Sami wybraliśmy się tam na zachód i bardzo polecamy to miejsce, można wygodnie usiąść na schodkach okalających plażę.

Idąc dalej w stronę Brooklyn Bridge natkniecie się na Jane’s Carousel, odrestaurowaną, zabytkową karuzelę z 1922 roku. Obecnie niestety dla zabezpieczenia obudowana jest ona szkłem i nie robi już aż takiego wrażenia.

co zobaczyć na brooklynie
co zobaczyć na brooklynie

Brooklyn Heights – Co zobaczyć na Brooklynie?

Brooklyn Heights to zabytkowa dzielnica Brooklynu znajdująca się w niewielkiej odległości od mostu Brooklyńskiego. Jeśli nie macie zamiaru wgłębiać się w Brooklyn to naprawdę warto poświęcić na Brooklyn Heights chociaż godzinkę. Brooklyn Heights to spokojna, zamożna dzielnica pełna zieleni starych kamienic z czerwonej cegły. Joralemon Street to jedna z najpiękniejszych uliczek, a z niej już rzut beretem do Grace Court Alley, która jest jedną z najstarszych uliczek w Nowym Jorku. Na Grace Court Alley zobaczycie stare stajnie, które przerobiono na (nietanie) mieszkania, świetna inicjatywa, która pozwoliła zachować oryginalny wygląd ulicy.

co zobaczyć na brooklynie

Fort Greene – Co zobaczyć na Brooklynie?

Fort Greene to niewielka dzielnica w której znajduje się park o tej samej nazwie. W najwyższym szczycie parku Fort Greene zobaczycie nieśmiało przebijające się przez drzewa wieżowce Manhattanu. Wokół parku zaobserwować można sporo kamienic w stylu brownstone. Spacer w okolice Fort Greene najlepiej zacząć na Flatbush Ave Ext, gdzie znajduje się oryginalna lokalizacja znakomitej piekarni Junior’s, która słynie z najlepszego sernika nowojorskiego, a my potwierdzamy, że jest on nieziemsko smaczny!

Park Slope – Co zobaczyć na Brooklynie?

Idąc pieszo z Atlantic terminal do zamożnej dzielnicy Park Slope musieliśmy przejść przez ten mniej pokazowy i „wypucowany” Brooklyn. Bardzo spodobał nam się ten nieidealny klimat, niskie budynki, stare delikatesy, w których sprzedawcy często ledwie mówią po angielsku. Sami skusiliśmy się na kanapki i zaopatrzyliśmy się w piwo i chipsy na późniejszy odpoczynek. Kanapki kosztowały około 8 dolarów, były ogromne i przepyszne! Nie ważne w której części Brooklynu będziecie, jeśli macie okazję zatopić się w mniej znane i polecane tereny to naprawdę warto to zrobić.

Park Slope jak już wspomnieliśmy należy do zamożniejszych części Brooklynu. Architektura wielu dzielnic Manhattanu jest do siebie bardzo podobna, okazałe brownstones jak w Park Slope zobaczycie też na Upper West Side czy Harlemie. Park Slope jest bardzo zielone i zdecydowanie nie ma tam aż tylu turystów jak na Manhattanie. W poszukiwaniu najpiękniejszych kamienic warto udać się na President Street, Montgomery Place oraz Garfield Place. Na 2nd Street pod numerem 640 znajdziecie kamienicę w której w latach 80′ mieszkał Barrack Obama (Barrack Obama Former Townhouse), w tym czasie kamienica podzielona była na mniejsze mieszkania.

co zobaczyć na brooklynie
co zobaczyć na brooklynie

Prospect Park – Co zobaczyć na Brooklynie?

Prospect Park można nazwać Central Parkiem Brooklynu, po Marine Parku jest to drugi największy park na Brooklynie. Panuje w nim świetna atmosfera, nowojorczycy przychodzą pobiegać, pojeździć na rowerze, na piknik z dziećmi czy wyprowadzić psa. W Prospect Parku jest na przykład specjalna plaża dla psów, gdzie psy mogą schłodzić się w upalny dzień. My do parku weszliśmy od Grand Army Plaza przy, której znajduje się łuk upamiętniający żołnierzy i marynarzy. W sobotę odbywał się tam targ z masą pysznych produktów. Zaopatrzeni w piwa i chipsy z delikatesów do których wstąpiliśmy po drodze na Slope Park postanowiliśmy trochę odpocząć na trawie. W Prospect Parku znajduje się Brooklyn Botanic Garden, który najlepiej odwiedzić wiosną. Znajdują się tam przepiękne alejki z drzewkami wiśni, które robią największe wrażenie właśnie w czasie zakwitu.

co zobaczyć na brooklynie

Greenwood Cementery – Co zobaczyć na Brooklynie?

Prawdziwa ukryta perełka Brooklynu, miejsce, które naprawdę powaliło nas na kolana, a kiedy rozmawialiśmy z mieszkańcami to okazało się, że niewielu z nich odwiedziło to miejsce, czy nawet o nim słyszało! Greenwood Cementery to ogromny cmentarz z niezliczoną ilością przepięknych nagrobków i mauzoleów, nie brakuje także nagrobków prostych i skromnych, a nas zachwyciła wszechobecna trawa, która zastępuje utwardzone ścieżki między nagrobkami.

Zwiedzanie cmentarza najlepiej zacząć od gotyckiej bramy, która znajduje się w północno-zachodniej części parku (wejście od 25 ulicy). Stamtąd polecamy udać się na Battle Hill, wzgórze będące najwyższym punktem Brooklynu. Widok jaki rozciąga się stamtąd na Dolny Manhattan zapiera dech w piersiach. My mieliśmy szczęście i ze wzgórza obserwowaliśmy szalejącą nad Manhattanem burzę, nigdy nie zapomnimy tego momentu, a wzgórze i widoki zaliczamy do jednych z najlepszych jakie widzieliśmy w Nowym Jorku!

Na cmentarzu znajduje się kilka małych sztucznych zbiorników, kaplica, a także katakumbu. Najbardziej zaskakującymi mieszkańcami cmentarza są zielone… papużki. Mnicha, bo tak nazywa się ten gatunek, do Nowego Jorku przybyła z Argentyny w latach 60′ XX wieku, papużki zadomowiły się właśnie na Cmentarzu Greenwood.

co zobaczyć na brooklynie

Borough Park – Co zobaczyć na Brooklynie?

Na Borough Park wybraliśmy się prosto z Cmentarza Greenwood, trochę udało nam się podjechać metrem, ale i tak sporo musieliśmy podejść pieszo. Tak też niezamierzenie wylądowaliśmy w jednej z biedniejszych części Brooklynu – Sunset Park. O tym, że dzielnica nie należy do zamożnych i bezpiecznych świadczyły kraty w oknach praktycznie każdego budynku i dilerzy na ulicach. Udało nam się jednak przejść przez szwanku i dojść do Borough Park gdzie zmierzaliśmy.

Borough Park to mniej znana od Williamsburga dzielnica ortodoksyjnych Żydów. Nasza wizyta przypadła na sobotnie popołudnie, a więc w szabas. Ulice były nienaturalnie opustoszałe, gdzieniegdzie przemykali odświętnie ubrani, udający się na świętowanie Żydzi. Jeśli kojarzycie z filmów ulice znajdujące się pod prowadzonymi powyżej torami, nieco nadszarpnięte zębem czasu, pełne żółtych szkolnych autobusów to właśnie taki klimat znajdziecie na New Utrecht Ave.

co zobaczyć na brooklynie

Williamsburg – Co zobaczyć na Brooklynie?

Na południe od mostu Williamsburg, który sam w sobie warto zobaczyć, znajduje się niewielka dzielnica, która gwarantuje podróż w czasie. Południowy Williamsburg to dzielnica Chasydów, czyli ortodoksyjnych Żydów. W piątkowe wczesne południe kobiety spieszyły do domu z zakupami, ubrani w tradycyjne stroje mężczyźni spacerowali ulicami w towarzystwie chłopców, a dzieci, głównie chłopcy z charakterystycznymi pejsami, bawiły się na placach zabaw. Stroje, oldschoolowe szyldy i witryny sklepów, niewielkie restauracje jakby wyjęte sprzed kilkudziesięciu lat. Południowy Williamsburg to po prostu inny świat, który biegnie równolegle z tym spiesznym, nowoczesnym Nowym Jorkiem.

Idąc na północ od mostu Williamsburg wchodzimy w modną, hipsterską część Williamsburga, uwielbianą przez artystów dzielnicę, która jak wiele miejsc w Nowym Jorku uległa gentryfikacji i ze średniej, niedrogiej okolicy stała się rozchwytywana. Północny Williamsburg pełny jest nonszalancko ubranych młodych ludzi, vintage shopów w których ceny często zwalają z nóg, vintage marketów, hipsterskich kafejek i knajpek. Na Williamsburgu znajduje się Domino Park, rozciągający się pomiędzy nabrzeżem, a starą rafinerią cukru. Domino Park to część większej przebudowy terenu rafinerii na kompleks mieszkalno-komercyjny. Z parku rozciąga się świetny widok na Manhattan, znajdują się tam toalety publiczne, knajpka z tacosami i masa zieleni. Genialne miejsce na spędzenie popołudnia w czasie długiego spaceru po Williamsburgu.

Będąc na północnym krańcu Williamsburga możecie wstąpić do Berry Park, rooftopu z widokiem na Manhattan. Widok nie jest może spektakularny, ale ceny bardzo przystępne!

co zobaczyć na brooklynie
co zobaczyć na brooklynie

Greenpoint – Co zobaczyć na Brooklynie?

Jeśli zastanawiacie się co zobaczyć na Brooklynie to polska dzielnica Greenpoint jest jednym z tych miejsc bez których wyprawa na Brooklyn nie byłaby „pełna”.Choć Greenpoint bardzo się zmienił, sporo Polaków ze względu na ceny przeprowadziło się na Queens to ciągle można tu usłyszeć nasz rodzimy język i zobaczyć polskie szyldy. A tych na Greenpoincie nie brakuje. Są polskie piekarnie, knajpy, sklepy, biznesy i usługi. Jeśli najdzie was ochota na polskie jedzenie to udajcie się do Pyzy, jednej z najbardziej znanych polskich restauracji. Ciekawym, choć niekoniecznie związanym z naszym krajem miejscem jest także bar speakeasy Sunshine Laundromat do którego wchodzi się przez… pralnię!

Na Greenpoincie nie omińcie genialnego parku na nabrzeżu – Transmitter Park. Jest to niewielki park ze świetnym widokiem na Manhattan i wychodzącym w rzekę drewnianym pomostem. Warto przespacerować się także przez ulice takie jak Milton, Kent czy Noble dla charakterystycznej, Greenpoinckiej architektury.

co zobaczyć na brooklynie
co zobaczyć na brooklynie

Bushwick – Co zobaczyć na Brooklynie?

Bushwick w przeszłości był niezbyt bezpiecznym i ciekawym miejscem, a rewitalizację dzielnicy przeprowadzono między innymi za pomocą sztuki ulicznej. Tak też powstał Bushwick Art Collective, czyli galeria sztuki ulicznej pod gołym niebem. Za każdym razem można podziwiać tam inne murale, galeria ta żyje i ciągle się zmienia.

Art Collective rozbudził zainteresowanie dzielnicą, która obecnie jest bardzo lubianym, buzującym życiem miejscem. Na Bushwicku znajdziecie także vintage shopy, ciekawe restauracje, bary i kafejki.

co zobaczyć na brooklynie
co zobaczyć na brooklynie

Coney Island – Co zobaczyć na Brooklynie?

Coney Island to niezwykle barwne i ciekawe miejsce, którego klimat pozwala zapomnieć, że to ciągle Nowy Jork. Dojazd z miasta metrem zajmuje około godziny i tak też z miasta dojeżdża się nad sam Atlantyk. Na Coney Island znajduje się plaża, deptak i mnóstwo parków rozrywki, którymi Coney zasłynęło w przeszłości. Okolice Coney Island, a dokładnie Brighton Beach znane jest także pod nazwą Little Odessa, a to ze względu na żyjącą w tej okolicy diasporę Rosyjską i Ukraińską.

Znajduje się tam także pierwsza lokalizacja słynnego Nathan’s Hot Dog’s, którego wózki zobaczyć można rozsiane po całym Nowym Jorku. Co roku w tym miejscu odbywa się słynny konkurs jedzenia hot dogów na czas, którzy w celach promocyjnych wymyślili marketingowcy Nathan’s. Na Coney’s Island odbywa się także coroczna Parada Syrenek.

Coney Island to połączenie kiczu ze świeżością Atlantyku, nie każdy odnajdzie się w takim miejscu. Jeśli obawiacie się, że przytłoczą was tłumy na plaży i w parkach rozrywki polecamy wybrać się tam wcześnie rano w tygodniu. Sami tak właśnie zrobiliśmy i bardzo nam się podobało, wiemy jednak, że w weekend w środku sezonu prawdopodobnie znienawidzilibyśmy to miejsce całym sercem.

co zobaczyć na brooklynie
co zobaczyć na brooklynie
co zobaczyć na brooklynie
co zobaczyć na brooklynie
co zobaczyć na brooklynie
co zobaczyć na brooklynie
co zobaczyć na brooklynie