• Menu
  • Menu
palatyn

PALATYN I FORUM ROMANUM – RZYM

Rzym to miasto kolejek. Stoi się po lody, w kolejce po bilety i do kontroli bezpieczeństwa. Nie inaczej jest przy wejściu do Palatynu i Forum Romanum, skoro chcesz zobaczyć cos ekstra to swoje musisz wystać. Dla tego miejsca jednak naprawdę warto się nastać! Ogrom kompleksu antycznych budowli na wzgórzu Palatyn, jak i w Forum Romanum przekracza wszelkie wyobrażenia ludzkiej wyobraźni. Mówiąc szczerze jeszcze nigdy nie widzieliśmy tak wielkiej ilości antycznych ruin i kompletnie nie spodziewaliśmy się skali tego miejsca!

Palatyn i Forum Romanum planowaliśmy odwiedzić z samego rana, żeby uniknąć kolejek. Oczywiście nie obyło się bez małej wtopy i zamiast przed otwarciem byliśmy tam nieco po. Nie staliśmy najdłużej, bo 20 minut, a tego dnia wejście było darmowe, więc i kolejki dłuższe. Wybraliśmy kasę biletową od strony Palatynu, przy ulicy via di San Gregorio gdzie podobno zazwyczaj kolejki są krótsze i i musimy przyznać, że ten 'life-hack’ się sprawdził.

Na pewno był to lepszy pomysł niż ustawienie się pod Koloseum gdzie kłębił się prawdziwy tłum. Wzgórze Palatyn i Forum Romanum połączone są w jeden kompleks do którego wchodzi się na jednym bilecie i całość trzeba zwiedzić za jednym zamachem. Z tego powodu warto przygotować się na sporo chodzenia, zabrać wodę i przekąski jeżeli obawiacie się, ze zgłodniejecie. Bez przewodnika audio, spokojnym krokiem zwiedzanie zajęło nam 2.5 godziny i przypadkiem dołożyliśmy sobie jeszcze Foro di Cezare do którego obowiązuje osobny bilet, tego dnia również darmowy. Jeżeli planujecie wypożyczyć audio guide i dokładnie oglądać każdy kamyk zarezerwujcie sobie z 3-4 godziny.

Palatyn

Jak już wspomnieliśmy zaczęliśmy od Palatynu, legendarnego wzgórza na którym podobno został założony Rzym. Według legend to właśnie tam znajdowała się grota w której wilczyca wykarmiła Remusa i Romulusa, legendarnego założyciela miasta i pierwszego władcy. Od I wieku p.n.e. zaczęto budować tam cesarskie pałace. To co po nich zostało to kupa czerwonych cegieł, ale jakie to musiało być imponujące w przeszłości! W czasach świetności pałace wyłożone były bogato marmurem i mozaikami, ozdabiały je rzeźby. Biedy nie było- to pewne. Ciężko nam było zwizualizować sobie wygląd tego miejsca w przeszłości, skoro same pozostałości wywołują ogromne emocje. Z Palatynu powoli udaliśmy się w stronę Forum i natknęliśmy się na taras widokowy z którego rozciągał się widok na Forum.

Forum Romanum

Forum Romanum można określić jako jedna wielką dziurę w ziemi wypełnioną starymi kamieniami, której skali nie oddają fotografie. Historycy spierają się co do początków funkcjonowania tego miejsca, wiadomo jednak na pewno, ze były to tereny podmokle. Kiedy wybudowano kanał Cloaca Maxima możliwe było odwodnienie terenu, a następnie jego utwardzenie i zagospodarowanie. Biorąc pod uwagę, że stało się to w starożytności jesteśmy pod wrażeniem umiejętności i inwencji ówczesnych inżynierów sanitarnych.

Forum w kolejnych wiekach wzbogacane było w kolejne świątynie, a także fora cesarskie. Samo wykorzystanie tego miejsca zmieniało się z biegiem czasu. Imponujący jest fakt, ze Forum przetrwało do dziś w tak dobrym naszym zdaniem stanie. Rzym nawiedzały trzęsienia ziemi, a w przeszłości Forum było traktowane jako miejsce do łatwego pozyskania materiału budowlanego. Dodatkowo świątynie rzymskich bogów nie podobały się ówcześnie panującym papieżom i na ich wniosek również próbowano (niezbyt skutecznie) je rozebrać. Świetnym przykładem jest Świątynia Antonina i Faustyny na której kolumnach widać ślady lin, które miały posłużyć do rozbiórki.

Można nie lubić ruin, zabytków, nie interesować się starożytnym Rzymem, ale dla tych dwóch miejsc warto zrobić wyjątek i chociażby szybkim krokiem przespacerować ten ogromny teren. Zapewniamy, że te dwa miejsca są w stanie zainteresować nawet największych sceptyków, więc nie omijajcie tego w Rzymie! A jeśli zmęczy was tłum i upał to wybierzcie się na spokojniejsze Zatybrze.

palatynPalatyn

łuk triumfalny

palatyn

forum romanum

forum romanum

forum romanum

forum romanumForum Romanum

forum romanum

koloseum

świątynia antonina i faustynyŚwiątynia Antonina i Faustyny

foro di cezareForo di Cesare

forum romanum