• Menu
  • Menu

CO ZOBACZYĆ W OLUDENIZ? – BŁĘKITNA LAGUNA OLUDENIZ

O Oludeniz i przepięknej, błękitnej lagunie nie słyszeliśmy ani słowa aż do momentu planowania wyprawy do Turcji. Jak się okazuje jest to miejsce popularne głównie wśród Brytyjskich turystów, ale zdecydowanie nie określilibyśmy tego miejsca mianem typowo turystycznego kurortu z zabetonowaną hotelami all-inclusive linią brzegową. Błękitna laguna Oludeniz, wchodzące do morza Egejskiego góry, niebo pełne paralotniarzy i luźna plażowa atmosfera – tak w skrócie określilibyśmy Oludeniz! Poniżej nieco więcej o tym co zobaczyć w Oludeniz…

Oludeniz położone jest nad morzem Egejskim niedaleko większej i bardziej znanej miejscowości Fethiye. Miejscowość Oludeniz składa się z dwóch części, nadmorskiej gdzie przeważają hotele i gastronomia oraz położonej wyżej bardziej lokalnej części, gdzie znajduje się także sporo barów karaoke. Najfajniejsze w Oludeniz jest to, że nie ma tam gigantycznych hoteli all-inclusive, a wakacje spędza się tam raczej w mniejszych, butikowych hotelach, których baza jest tak dobra, że ciężko się zdecydować. My polecamy hotel Sertil, który znajduje się w „górnym” Oludeniz i ma świetny widok, a do tego jest hotelem tylko dla dorosłych.

Jeśli interesuje was podróż do Turcji na własną rękę to polecamy także nasz artykuł na temat jeziora Tuz Golu.

co zobaczyć w Oludeniz

Błękitna laguna – Co zobaczyć w Oludeniz?

Oludeniz słynie ze swojej błękitnej laguny i naprawdę jest ona przepiękna! Będąc końcem października było jeszcze na tyle ciepło, że mogliśmy się w niej pokąpać. Z jednej strony mamy piaszczystą plażę, lazurową wodę i piękne widoki – z tej strony trzeba jednak uważać gdzie się rozbijamy, bo na plaży lądują paralotniarze i są tam strefy przeznaczone tylko dla nich. Z drugiej strony mamy klimat jeziora, płytka woda, wysokie trawy i beach club jak z lat sześćdziesiątych. Jedyną opcją, żeby rozbić się przy wodzie w tej części jest skorzystanie ze wspomnianego beach clubu, my odwiedziliśmy Sugar Beach Club i bardzo się nam tam spodobało. Od tej strony laguna nie jest aż tak zjawiskowa, ale urzekła nas atmosfera.

co zobaczyć w Oludeniz

Babadag – Co zobaczyć w Oludeniz?

Babadag to szczyt wznoszący się na 1969m n.p.m. i górujący nad Oludeniz. Z jego szczytu startują paralotniarze, których dziesiątki, jeśli nie setki, lata po niebie. Na szczyt Babadag możecie prawdopodobnie dostać się na nogach, samochodem (prawie na sam szczyt, niestety nie ma tam parkingu i obstawiamy, że o ile na wschód słońca da radę, o tyle w ciągu dnia może być problem) lub kolejką linową. Kolejka linowa ma kilka między stacji i po drodze można z niej wysiadać, żeby podziwiać widoki na różnych poziomach. Widok ze szczytu jest zniewalający, polecamy zwłaszcza na wschód czy zachód słońca!

Opuszczone greckie wioski – Co zobaczyć w Oludeniz?

W tych okolicach od czasów antycznych osiedlali się i mieszkali Grecy, a więc opuszczonych Greckich wiosek jest tam naprawdę sporo. Widzieliśmy kilka do których można dojść pieszo, ale wybraliśmy do Kayakoy, które znajdowało się przy samej drodze i było naprawdę sporą wioską. Dlaczego są one opuszczone? Przez tysiące lat mieszkali w tych okolicach Grecy, po schizmie kościoła w 1054 roku – greccy prawosławni, żyli spokojnie w muzułmańskim Imperium Osmańskim. Wszystko zmieniło się w czasie I wojny światowej kiedy zaczęły się masowe masakry Greków po której przyszła wojna grecko-turecka. Finałowa ewakuacja mieszkańców Kayakoy, którym udało się przeżyć nastąpiła w 1923 roku, a wioska stoi i niszczeje do dziś.

Punkt widokowy Montana Seyir Tepesi – Co zobaczyć w Oludeniz?

Przepiękne miejsca na podziwianie zachodu słońca, które wymaga około 30 minut spaceru. Ze wzgórza Seyir Tapesi rozciąga się widok na Błękitną Lagunę w Oludeniz. Wybierając się tam na spacer należy uważać na dziki, których w okolicznych lasach jest naprawdę sporo (uważać trzeba w samym Oludeniz!), my spotkaliśmy ogromne okazy zarówno idąc tam, jak i z powrotem i były to chwile grozy, których nie polecamy nikomu na wakacjach!

co zobaczyć w Oludeniz

Oludeniz dla aktywnych – Co zobaczyć w Oludeniz?

Oludeniz to cudowne miejsce dla wszystkich, którzy lubią odpoczynek na plaży łączyć z aktywnościami. Okolica Oludeniz jest górzysta, a tras na trekking nie brakuje, po górach można by wędrować pewnie kilka tygodni idąc codziennie inną trasą. Jak wspominaliśmy należy uważać na dziki. Z górującego nad Oludeniz Babadag można spróbować lotu paralotnią w tandemie, w miasteczku znajduje się pełno agencji, w których bez problemu zabookujecie lot.

co zobaczyć w Oludeniz

Gdzie zjeść w Oludeniz?

Gözde Restorant – knajpa, której stosunek jakości do ceny był tak dobry, że stołowaliśmy się w niej praktycznie przez cały wyjazd. Miejsce to znaleźliśmy przypadkiem szukając czegoś na szybko pierwszego dnia, znajduje się ona w „górnym” Oludeniz. Porcje są ogromne, Adana kebab smaczny, skrzydełka z kurczaka z grilla kosmiczne, a czego koniecznie musicie spróbować to gozleme, czyli nadziewany naleśnik smażony na oczach gości.

Gözlemeci Sema & Ev yemekleri – prosta rodzinna knajpka niedaleko plaży. Jedzenie było smaczne i świetnie doprawione, ceny przystępne, ale porcję jak na to do czego przyzwyczaiła nas Turcja niewielkie. Z drugiej strony był to plus, bo nie wyszliśmy jak z większości knajp najedzeni po korek.

co zobaczyć w Oludeniz
co zobaczyć w Oludeniz
co zobaczyć w Oludeniz
co zobaczyć w Oludeniz