Istambuł marzył nam się od dawna i niezwykle ucieszyło nas, że spędzimy tam 3 dni w czasie naszej podróży po Turcji. 3 dni w 15-milionowym mieście to naprawdę niewiele i z pewnością jeszcze wrócimy, ale przygotowaliśmy dla was kilka praktycznych porad i 16 miejsc do zobaczenia w Istambule!
Istambuł w przeszłości znany jako Konstantynopol jest jedynym miastem na świecie, które leży na dwóch kontynentach. Europę od Azji oddziela cieśnina Bosfor, część Europejska to ta bardziej turystyczna, w niej znajdują się najbardziej znane zabytki, Azjatycka zaś jest mniej popularna, ale naszym zdaniem bardzo ciekawa i warta odwiedzin.
Kiedy odwiedzić?
Istambuł jest zatłoczony (i to nawet bez turystów) i potrafi przytłoczyć. My nie wyobrażamy sobie zwiedzania tego miasta w 40-stopniowym upale z dzikim tłumem zagranicznych turystów dookoła. W listopadzie temperatura sięgała około 20-22 stopnie, a turyści byli głównie lokali i mimo tego bardzo odczuliśmy jak duże i męczące jest to miasto. Naszym zdaniem koniec października i listopad, a także kwiecień i maj mogą być naprawdę dobrymi momentami na wycieczkę – nie jest jeszcze za ciepło i zbyt tłumnie. Jeśli nie boicie się gorszej pogody to zimowe miesiące także mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, a choć Turcja jest krajem muzułmańskim to niektóre miejsca już w listopadzie zaskoczyły nas świątecznym klimatem.
Jak się poruszać?
Najlepszą opcją jest połączenie nóg, metra i promów. Jeśli planujecie dostać się do miasta komunikacją miejską (z lotniska Havalimanı dojazd do samego centrum zajmuje 2-2.5 godziny) to już na lotnisku będziecie musieli zakupić kartę IstambulKart, czyli kartę na komunikację miejską. Sama karta kosztuje 50TL (w listopadzie 2022), trzeba ją doładować żeby móc płacić za przejazdy, dzięki karcie będą one tańsze (choć tak szczerze mówiąc to nie znaleźliśmy innej opcji płacenia za komunikację…). Jedna karta wystarczy na dwie osoby, nie potrzeba kupować osobnych.
Rozkłady promów sprawdzicie tutaj, a także na Google maps. Niestety na niektórych trasach nie pływają zbyt często, więc warto zaplanować dzień pod godziny promów. Metro kursuje bardzo często i jest naprawdę świetne, bez problemu znajdowaliśmy w nim drogę na właściwy peron. Próbowaliśmy także autobusów, które wydawały się nam nieco skomplikowane (brak rozkładu z trasą na przystankach) oraz tramwaju. Podsumowując – komunikacja miejska i nogi to najlepsze rozwiązanie na podróżowanie po Istambule.
Gdzie spać?
Po odwiedzinach starego miasta, gdzie znajdują się takie zabytki jak Hagia Sofia czy Niebieski Meczet uznaliśmy, że hotel w tym miejscu byłby dla nas wtopą. Może i jest stamtąd najbliżej do wszystkich ważnych zabytków, ale tłok na ulicach i wysokie ceny hoteli to nie nasz klimat.
My zatrzymaliśmy się w dzielnicy Pera, a dokładnie Galata, niedaleko słynnej wieży w hotelu Walton Galata, który bardzo polecamy. Dzielnica przypadła nam do gustu, choć też są tam zatłoczone miejsca. Po odwiedzeniu Istambułu polecalibyśmy te okolice (a także inne części Pery i Karakoy), Uskudar czy Kadikoy w części Azjatyckiej, jeśli lubicie lokalną atmosferę, a także na uroczym Balat.
Hagia Sophia – 16 miejsc do zobaczenia w Istambule
Hagia Sophia wybudowana została jako świątynia wczesnochrześcijańska pod wezwaniem Mądrości Bożej. Kiedy w 1453 roku Turkowie zdobyli Konstantynopol świątynię przekształcono w meczet. Jeśli zdarzyło wam się zobaczyć w internecie zdjęcia z Hagii na których kobiety nie zakrywają włosów to dlatego, że w latach 1934-2020 Hagia Sophia pełniła rolę muzeum. W skutek decyzji prezydenta Erdogana w 2020 roku Hagia Sophia została ponownie przemianowana na meczet.
Hagię Sophię przez cały rok odwiedzają tłumy turystów, tłumy, które skutecznie zniechęciły nas do czekania w kolejce. Może to i wstyd nie odwiedzić jednego z najważniejszych zabytków miasta, ale czekanie w kilkuset metrowej kolejce to zdecydowanie nie dla nas. Meczety w Turcji można odwiedzać poza godzinami modlitw, a dokładnie zamykane są one na około 60-90 minut przed. Najlepsza pora na odwiedziny to między 9, a 12. Niezależnie od pory roku przygotujcie się na to, że kolejka będzie miała kilkaset metrów.
Błękitny Meczet – 16 miejsc do zobaczenia w Istambule
Błękitny meczet to tak właściwie Meczet Sułtana Ahmeda, którego budowę rozpoczęto w XVII wieku. Ambicją sułtana było stworzenie meczetu piękniejszego od pobliskiej Hagii Sophii, legendy głoszą, że sułtan próbował w ten sposób uzyskać przebaczenie Allaha. Cechą charakterystyczną, która pozwala odróżnić go od innych pobliskich meczetów z daleka jest 6 minaretów.
W czasie naszej wizyty w Istambule wnętrze Niebieskiego Meczetu niestety ciągle było w remoncie. Kolejka nie była aż tak szalona jak do Hagii, ale ze względu na remont również sobie odpuściliśmy. Wejście do meczetów w Turcji jest darmowe, nawet w przypadku tych najwspanialszych zabytków. Jeśli tak jak nam wystarczy wam podziwianie Błękitnego Meczetu i Hagii z zewnątrz to polecamy wybrać się na rooftop Seven Hills. Widok jest wspaniały, ale niestety modne stało się tam karmienie mew frytkami i w tym celu na rooftop przybywają całe tłumy, a nad nim krążą mewy, więc ciężko tam o spokojną atmosferę.
Meczet Sulejmana – 16 miejsc do zobaczenia w Istambule
Meczet wybudowany w czasie panowania Sulejmana Wspaniałego, w odróżnieniu od dwóch poprzednich znajduje się na wzgórzu z którego rozciąga się świetny widok na miasto. Meczet ten wybudowano w XVI wieku, jest więc starszy od Meczetu Błękitnego. Oryginalnie meczet wybudowany został w stylu Bizantyjskim na wzór Hagii, jednak po pożarze w 1660 wieku odbudowano go w stylu barokowym.
Jedyny z trzech słynnych meczetów, który udało nam się odwiedzić ze względu na brak kolejek. Aby wejść do meczetu trzeba oczywiście osłonić włosy i ubrać się stosownie – osłony możecie wypożyczyć za darmo na miejscu, ale sam meczet znajduje się w otoczeniu bazarów i bez problemu kupicie taką chustę w okolicy.
Pałac Topkapi – 16 miejsc do zobaczenia w Istambule
Budowa Pałacu Topkapi w centrum Istambułu rozpoczęła się w 1453 roku, pałac był siedzibą sułtanów aż do 1853 roku, kiedy siedzibę przeniesiono do Pałacu Dolmabahçe. Nazwa Pałac może być nieco myląca, bo Topkapi to cały, ogromny kompleks pawilonów.
Cały Pałac składa się z czterech dziecińców, a zwiedzanie zaczynamy od dziedzińca pierwszego, który dostępny był dla wszystkich. Znajdowały się tam budynki gospodarcze takie jak magazyny czy stajnie. Na drugim dziedzińcu znajdują się kuchnie, a także wejście do Haremu, który był osobną częścią pałacu. Dziedziniec trzeci to prywatny dziedziniec sułtana, czwarty przypomina natomiast ogród i ma otwarty plan, w tej części sułtan odpoczywał.
Wejście do Pałacu trochę kosztuje, ale naprawdę warto! Polecamy jednak zarezerwować sobie co najmniej 3-4 godziny, bo jest tam co oglądać. Jeśli zastanawiacie się czy warto dopłacić za wejście do Haremu to podpowiadamy, że warto. Jest to jedna z piękniejszych i robiących największe wrażenie części pałacu.
Grand Bazaar – 16 miejsc do zobaczenia w Istambule
Grand Bazar, czyli Wielki Bazar to zdecydowanie jedno z najbardziej turystycznych miejsc w Istambule i jeśli nie chcecie przepłacić to warto wybrać się na mniej znane bazary. Naszym zdaniem Wielki Bazar wart jest odwiedzin, choć nas osobiście trochę odstręczają podróbki marek luksusowych sprzedawane tam na porządku dziennym.
Büyük Valide Han – 16 miejsc do zobaczenia w Istambule
Zbudowany w 1651 roku bazar lata świetności ma już za sobą, warto jednak wybrać się w te okolice jeśli planujecie zakupy – nie ma tam aż tylu turystów, a ceny są niższe niż na Wielkim Bazarze. Dach bazaru był w przeszłości sekretem fotografów i jednym z najlepszych miejsc na zdjęcia w Istambule, to miejsce jakiś czas temu niestety się zawaliło. Bazar Büyük Valide Han znany jest także z Jamesa Bonda, a dokładnie filmu Skyfall.
Bazar Egipski (Spice Bazaar) – 16 miejsc do zobaczenia w Istambule
Drugi najbardziej znany po Grand Bazaar targ w mieście. Nazwa „Egipski” wiąże się z tym, że bazar został wybudowany z dochodów Egiptu będącego częścią Imperium Osmańskiego. Nazwa Spice Bazaar, czyli Targ Przyprawowy pochodzi od sprzedawanych tam przypraw. Targ ten był i ciągle jest centrum sprzedaży przypraw w Istambule, a poza nimi kupicie tam też słodkości i herbaty. Zdziwiło nas, że choć jest to chętnie odwiedzane przez turystów miejsce to ceny nie są tam zawyżone, a wiele produktów ma określone z góry na etykietach ceny.
Balat – 16 miejsc do zobaczenia w Istambule
Balat znajduje się w dzielnicy Faith, w przeszłości nie była to najbardziej zamożna część miasta, co można zauważyć po wielu budynkach w słabej kondycji. Od kilku lat Balat przeżywa natomiast turystyczne oblężenie, które dobrze wpłynęło na rozwój dzielnicy. W przeszłości dzielnicę zamieszkiwali Żydzi i Grecy. W 1985 roku Balat został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Balat to bardzo kolorowa dzielnica z mnóstwem przytulnych kafejek i restauracji. Najbardziej znanym i najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem są tzw. Kolorowe Domki, które na mapie znajdziecie pod nazwą Balat Renkli Evler. Drugim wartym odwiedzenia, kolorowym miejscem są kolorowe schody Renkli Merdivenler. Nieco mniej kolorowa uliczka, ale ciągle warta uwagi to Merdivenli Yokuş Evleri.
Wieża Galata – 16 miejsc do zobaczenia w Istambule
W XIII wieku Genua ustanowiła swoją zamorską kolonię w części Istambułu (wtedy Konstantynopola), którą obecnie nazywamy Galatą. Wieża Galaty zbudowana została jako wieża obserwacyjna i była najwyższym punktem murów obronnych kolonii, w tamtym czasie znana także pod nazwami Wieża Chrystusa (Christea Turris) czy Wielka Wieża (Megalos Pyrgos). W czasach Imperium Osmańskiego stacjonował tam oddział tureckiej piechoty, a w szesnastym wieku utworzono tam więzienie. Losy wieży i jej przeznaczenie zmieniały się przez lata aż w końcu otworzono w niej muzeum, które można odwiedzić. Wieża jest jednym z najwyższych punktów w okolicy i rozciąga się z niej wspaniały widok na miasto.
Galata – 16 miejsc do zobaczenia w Istambule
Sama Galata będąca częścią większej dzielnicy Pera jest warta odwiedzin nie tylko ze względu na wieżę. W tej okolicy znajduje się wiele sklepów, restauracji i barów. Choć Galata jest zatłoczona to jej atmosfera dużo bardziej przypadła nam do gustu niż część w której znajduje się Hagia Sophia i Błękitny Meczet. Galata żyje nie tylko w dzień ale także wieczorami ze względu na liczne bary, jeśli chcecie zobaczyć rozrywkową stronę Istambułu to warto udać się w te okolice.
Karaköy – 16 miejsc do zobaczenia w Istambule
Nadmorska część miasta niedaleko Galaty, która zyskuje na popularności. W Karakoy hipsterskie knajpki i bary mieszają się z tradycyjnymi piekarniami i stoiskami sprzedającymi takie specjały jak balik, midye dolma czy kokorec (o tureckim jedzeniu więcej przeczytacie tutaj). Nie jest to przesadnie piękne miejsce, ale wygrywa atmosferą, która jest świetna zarówno w dzień, jak i wieczorami.
İstiklal Caddesi i Plac Taksim – 16 miejsc do zobaczenia w Istambule
Z Placu Taksim rusza historyczny czerwony tramwaj w kierunku ulicy Istiklal Caddesi. Jest to jedna z najbardziej zatłoczonych ulic handlowych miasta, nas przyprawiała nieco o zawrót głowy i chętnie z niej uciekaliśmy, ale uważamy, że tramwaj warto zobaczyć. Z ulicą tą wiąże się także przykra historia, dokładnie tydzień po naszym wyjeździe na Istiklal Caddesi doszło do ataktu terrorystycznego i w wyniku wybuchu zginęło 6 osób, a 81 zostało rannych.
Pałac Dolmabahçe – 16 miejsc do zobaczenia w Istambule
Pałac do którego w 1856 roku z Pałacu Topkapi przeniesiona została siedziba sułtanów. Znajduje się on nad samą wodą Cieśniny Bosfor i jest nieco oddalony od ścisłego centrum, dzięki czemu w okolicy jest znacznie spokojniej. W pałacu mieszkał także Atatürk uznawany za założyciela nowoczesnego państwa tureckiego, zmarł w nim w 1938 roku. W Pałacu zwiedzać można Bibliotekę, Harem, łaźnie Hamam, a także imponującą Salę Ceremonii. Jeśli zastanawiacie się który z dwóch pałaców warto odwiedzić bardziej to mamy dla was złą wiadomość – ze względu na ich unikatowość i zupełnie inny styl zdecydowanie trzeba zobaczyć obydwa!
Ortakoy i meczet Ortakoy – 16 miejsc do zobaczenia w Istambule
Dzielnica Ortakoy znajduje się nad wodami Bosforu, oddalona od centrum o kilka kilometrów i zdecydowanie spokojniejsza. Na nabrzeżu znajdziecie sporo budek sprzedających kumpir, czyli pieczonego ziemniaka z dodatkami. Ze względu na to, że spieszyliśmy się na prom przeprawiający się na stronę azjatycką (a kolejny był dopiero za kilka godzin) mieliśmy w tej okolicy dosłownie kilka chwil na zrobienie zdjęć, a z chęcią wrócilibyśmy na dłużej. Naszym głównym celem był neobarokowy meczet Ortakoy położony przy samej wodzie.
Uskudar – 16 miejsc do zobaczenia w Istambule
Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie wybrali się do mniej uczęszczanych części miasta, żeby poobserwować codzienne życie mieszkańców. Uskudar to bardzo spokojna, zielona dzielnica z przyjemnymi kawiarenkami i klimatem, który przypominał nam trochę niektóre części Brooklynu. Wszystkie najciekawsze miejsca zobaczycie spacerując wzdłuż ulicy İcadiye Cd, warto wspiąć się także na pobliskie wzgórze i zobaczyć miasto z tej perspektywy.
Kadikoy i Moda – 16 miejsc do zobaczenia w Istambule
Kadikoy i Moda, która jest jego częścią, to dzielnice znajdujące się w azjatyckiej części Istambułu. Jakiś czas temu magazyn TimeOut umieścił Modę na liście 51 najbardziej cool dzielnic na świecie. Kadikoy to niezwykle żywa dzielnica, głównie ze względu na to, że mieszka tam wielu studentów. Jest masa restauracji, barów i kafejek, a ulice wypełnione są ludźmi, tłum natomiast nie przytłacza.
Koniecznie polecamy wybrać się aż na sam dół do części Moda i pospacerować po nadmorskim parku Moda Sahil Parki, w którym czas chętnie spędzają lokalsi. Nie przegapcie Moda iskelesi, niewielkiego molo. Stamtąd polecamy ruszyć nadmorskim liniowym parkiem Park İçi Yolu na długi spacer aż do przystani Kadikoy z której odpływają promy. My trafiliśmy w te okolice w piątkowe popołudnie, zarówno starsi, jak i młodsi mieszkańcy cieszyli się pogodą i pięknym wieczorem piknikując nad wodą. Z Kadikoy złapaliśmy prom do Karakoy, wyruszyliśmy około 40 minut przed zachodem, dzięki czemu z promu mogliśmy obserwować europejską część miasta i majaczące meczety w promieniach zachodzącego słońca. Taki rejs publicznym promem nie kosztuje wiele, a zostaje w pamięci na długo!