• Menu
  • Menu

NOWY JORK Z GÓRY – TARASY WIDOKOWE I INNE ATRAKCJE

Nowy Jork z góry to perspektywa na miasto, której pod żadnym pozorem nie można ominąć! To miasto zachwyca z każdego kąta widzenia, ale wrażenia kiedy patrzy się na nie z góry są po prostu nie do opisania! Naszym zdaniem Nowy Jork warto z góry zobaczyć dwa razy – w ciągu dnia oraz w nocy, za każdym razem wrażenia są inne, a widoki zachwycają w inny sposób!

W Nowym Jorku jest obecnie 5 tarasów widokowych – Empire State Building, The One Observatory, Summit One Vanderbilt, Top of the Rock oraz Edge. W przyszłości podobno ma się ponownie otworzyć niedostępny przez lata taras obserwacyjny na Chrysler Building. Poza tarasami widokowymi Nowy Jork z góry możecie podziwiać z rooftop barów, z pokładu helikoptera, oraz z otwartego tarasu widokowego CityClimb znajdującego się nad The Edge.

Tarasy widokowe nie należą do tanich atrakcji, warto wiedzieć, że większość miejsc pobiera dodatkową opłatę za wejście na zachód słońca (długość pobytu na tarasach jest nielimitowana). Jeśli planujecie też inne atrakcje sprawdźcie czy interesujące was miejsce dostępne jest w ramach karnetów do zwiedzania, tzw. city/sighttseeing pass. Kolejnym trikiem, który sprawdził się zarówno przy locie helikopterem, jak i w przypadku City Climb jest zapisanie się do newslettera i polowanie na promocje!

Top of the Rock – Nowy Jork z góry

Prawdopodobnie najdroższy i najbardziej zatłoczony taras widokowy w Nowym Jorku, jednak mimo to, naszym zdaniem najlepszy! Czym wyróżnia się Top of the Rock? Przede wszystkim górne piętro tarasu (niższe piętra mają szyby) jest na wolnym powietrzu, a widoku nie zasłania szyba czy kraty (jak na Empire), więc jest to najlepszy taras pod kątem robienia zdjęć. Poza tym naszym zdaniem nie ma lepszego widoku na Empire State Building, ponieważ Comcast Building na którym znajduje się taras i ESB są położone w jednej linii.

Z Top of the Rock macie także świetny widok na Central Park oraz Billionaire’s Row. Naszym zdaniem najlepiej przeznaczyć na niego sporo czasu, przyjść co najmniej godzinę przed zachodem słońca żeby znaleźć dobre miejsce na zachód przy samych barierkach (ceny na zachód są o 10$ droższe) i zostać aż do zapadnięcia zmroku. Jeśli planujecie wybrać się po zmroku naszym zdaniem Top of the Rock może nie być najlepszym widokiem – spora część widoku obejmuje Central Park, który w nocy jest czarną plamą.

nowy jork z góry
nowy jork z góry

Summit One Vanderbilt – Nowy Jork z góry

Summit One to najnowszy i najbardziej interaktywny z tarasów widokowych, jest naszym numerem dwa. Na samym szczycie znajduje się bar w którym możecie spędzić tyle czasu ile chcecie, a ceny nie odbiegają dramatycznie od nowojorskiej normy. Summit One to trzy piętra, na każdym znajdują się atrakcje jak na przykład lustra, ogromne, srebrne balony czy pokój lewitacji.

Summit One Vanderbilt ma doskonały widok na znajdujący tuż obok Chrysler Building (który nie jest dobrze widoczny z Top of the Rock). Jeśli szukacie miejsca, które oferuje coś więcej niż tylko widok, a także pozwala na stworzenie świetnych zdjęć to Summit One będzie dobrym wyborem. Naszym zdaniem przegrywa z Top of the Rock brakiem widoku bez szyb, a także perspektywą na ESB z boku.

nowy jork z góry
nowy jork z góry
nowy jork z góry
nowy jork z góry

Empire State Building – Nowy Jork z góry

Główną wadą ESB jest fakt, że nie widać z niego samego ESB, jest stamtąd znacznie lepszy widok na Chrysler niż z Top of the Rock, ale nie tak doskonały jak z Summit. Na najwyższym piętrze ESB nie ma szyb, ale są kraty. Jeśli więc chcecie zdjęcia siebie z ładnym widokiem w tle, kraty będą przeszkodą, natomiast jeśli planujecie zdjęcia samego widoku to bez problemu da się wystawić aparat za kraty i złapać panoramę miasta na zdjęciu. Naszym zdaniem dwa poprzednie tarasy są bardziej godne uwagi, jeśli jednak chcielibyście zobaczyć miasto w nocy to ESB jest prawdopodobnie najlepszą opcją. Taras na ESB jest najpóźniej zamykanym tarasem w Nowym Jorku i w zależności od sezonu otwarty jest do 22-1 w nocy.

nowy jork z góry
nowy jork z góry

Edge – Nowy Jork z góry

Edge to taras, który najmniej przypadł nam do gustu. Kolejki są ogromne, a wszystko wydaje się słabo zorganizowane. Widok przesłania szklana szyba, a ze względu na położenie na zachodnim krańcu Manhattanu widok na miasto jest nieco z boku. Edge jest prawdopodobnie najlepszym tarasem z widokiem na dolny Manhattan, a dokładnie na okolice One World Trade Centre.

Jeśli szukacie czegoś na specjalną okazję to polecamy wam City Climb, który organizowany jest przez Edge. City Climb to położony najwyżej na świecie taras na otwartej przestrzeni, na który trzeba się „wspiąć”. W czasie wyjścia na taras stosuje się zabezpieczenia i uprzęże, a w czasie tego doświadczenia można wychylić się przodem i tyłem poza krawędź wieżowca (wszystko pokazuje wam instruktor). Przeżycie jest niesamowite i bardzo polecamy wam jeśli nie ogranicza was budżet. Więcej przeczytacie tutaj.

nowy jork z góry
nowy jork z góry

One World Trade Centre – Nowy Jork z góry

One WTC to jedyny taras widokowy, którego nie udało nam się jeszcze odwiedzić, jednak ze względu na przeczytane opinie był on najniżej na naszej liście. One WTC to jedyny taras na dolnym Manhattanie, wadą jest (jak w przypadku ESB), że nie zobaczycie samego One WTC 🙂 Ponadto nie ma tam otwartego tarasu, a światło odbijające się od szyb podobno uniemożliwia zrobienie dobrego zdjęcia.

Lot helikopterem nad Nowym Jorkiem – Nowy Jork z góry

FlyNYON to nie jedyna firma organizująca loty helikopterem nad Nowym Jorkiem, ale jedyna, która oferuje loty z otwartymi drzwiami. Jeśli chcecie przeżyć coś zupełnie wyjątkowego to zdecydowanie polecamy lot helikopterem! Takiego widoku nie zapewni wam żaden taras widokowy, zobaczycie NY zarówno z góry, jak i z boku. Żadna inna opcja nie zapewni wam bliskiego widoku z góry na Statuę Wolności i nowojorskie mosty. Jeśli otwarte drzwi to za dużo adrenaliny możecie zdecydować się na klasyczną opcję w zamkniętym helikopterze.

Jedyną wadą FlyNYON jest fakt, że trzeba dostać się do Kearny w stanie New Jersey (do Jersey City dojechać można pociągiem, a później konieczny jest Bolt/Uber/Taxi), dokładne instrukcje na temat dojazdu znajdują się na stronie organizatora. Od siebie dodać możemy jedynie tyle, żeby nie kupować lotów w pełnej cenie, zapisać się na newsletter i zaczekać na min. 70% zniżki.

My wykupiliśmy lot 15 minutowy, a na miejscu taniej niż online, zrobiliśmy upgrade do 30 min (naszym zdaniem opłaca się tylko dłuższy lot ze względu na to, że dolot do miasta i z powrotem zajmuje aż 9 minut) – jest to jednak ryzyko, bo nie zawsze są miejsca na dłuższy lot. Miejsce w helikopterze zależy od wagi uczestników i ustalane jest przez algorytm, zmiany możliwe są po konsultacji z pilotem, który może wyrazić zgodę lub odmówić. Niestety jedno z miejsc w środku nie umożliwia wystawienia nóg na zewnątrz. Najlepszym miejscem jest to obok pilota ze względu na otwarte drzwi boczne i widok przez szybę do przodu, z naszych obserwacji wynika, że miejsce to przydzielane jest jednej z lżejszych osób na pokładzie.

nowy jork z góry
nowy jork z góry

Rooftop bary – Nowy Jork z góry

Jeśli nie chcecie płacić za sam wstęp na punkt widokowy, ale chcielibyście zobaczyć miasto z góry to możecie udać się na jeden z barów znajdujących się na dachach (ceny napoi zaczynają się zwykle w okolicach 16-20$ i dochodzą do 30$). Wieczorami może być trudniej z dostępnością, niektóre tarasy mają obowiązujący dress code (zasady obowiązujące na tarasach mogą znacznie się różnić, więc warto sprawdzać je z osobna).

My polecamy Everdene na hotelu Virgin, choć jest to taras na zaledwie 4 piętrze, ma za to fajny widok na ESB. Dobry widok jest z tarasu 230th Fifth, który jest raczej turystycznym miejscem nielubianym przez samych nowojorczyków. Bar 54 to podobno najwyżej położony bar w Nowym Jorku, świetny widok zapewnia także legendarny Rainbow Room. W Nowym Jorku nie brakuje rooftop barów i na pewno znajdziecie coś dla siebie! Kilka rooftop barów znajdziecie także w tym poście.

nowy jork z góry
nowy jork z góry