• Menu
  • Menu

CO ZOBACZYĆ W MEDIOLANIE?

O Mediolanie można przeczytać naprawdę różne, skrajne opinie. Jedni twierdzą, że jest piękny, drudzy, że syf, kiła i mogiła. Postanowiłam więc przekonać się na własnej skórze jak to jest z tym Mediolanem i pokażę wam co zobaczyć w Mediolanie.

Jeśli mam być szczera – Mediolan mnie nie porwał, nie mówię, że jest zły i straszny, ale to zwyczajnie nie mój klimat. Mediolan jest taki trochę nieco pompatyczny i dostojny, a ja lepiej czuję się w bardziej zwariowanych miastach, takich bardziej przytulnych i „swojskich” jak choćby te toskańskie. Nie uważam jednak, że Mediolan trzeba koniecznie omijać szerokim łukiem, moim zdaniem warto poświęcić mu nieco swojej uwagi i wyrobić sobie własne zdanie na jego temat – polecałabym wam spędzić tam dzień, góra dwa w przypadku kiedy chcecie przejść się po muzeach.

Kilka miejsc z poniższej listy to na pewno standardowe „must see”, które znajdziecie dosłownie na każdym blogu i w każdym przewodniku, mam nadzieję, że kilkoma miejscami nieco was zaskoczę! Jeśli interesuje was temat Mediolanu i chcielibyście jeszcze bardziej zgłębić miasto to odsyłamy was do e-booków Dominiki z bloga Och Milano!, która w Mediolanie mieszka zna go jak własną kieszeń!

Duomo di Milano – Co zobaczyć w Mediolanie?

Być w Mediolanie i nie zobaczyć słynnej katedry to jak pojechać do Paryża i ominąć wieżę Eiffla. Trzeba przyznać, że katedra robi naprawdę ogromne wrażenie! Nie jest to jednak moim zdaniem najpiękniejszy kościół we Włoszech – tutaj przodują katedra we Florencji i katedra w Sienie. Słyszałam, że katedra piękna jest także w środku i, że warto wybrać się na taras widokowy.

Jeśli mam być szczera – słabo kościelna ze mnie osoba, oglądanie wnętrz kolejnych kościołów to nie jest moja ulubiona rozrywka, więc ja sobie katedrę w środku odpuściłam, a w zamian usiadłam z drinkiem i deską szynek i serów w barze Obica Mozarella i z tarasu rozkoszowałam się widokiem na katedrę – jak dla mnie dużo lepsze doświadczenie! Jeśli chcecie zrobić zdjęcia katedry bez miliona osób w kadrze wybierzcie się tam tuż po wschodzie słońca.

co zobaczyć w mediolanie

Piazza del Duomo – Co zobaczyć w Mediolanie?

Plac przy katedrze, znajduje się przy nim także Pałac Królewski oraz wejście do Galerii Wiktora Emanuela II. Na plac najlepiej przyjść wczesnym rankiem żeby uniknąć tłumów na zdjęciach.

co zobaczyć w mediolanie

Galeria Wiktora Emanuela II – Co zobaczyć w Mediolanie?

Przyznam szczerze, że Galerie takie jak Galeria Wiktora Emanuela II zawsze wzbudzają we mnie wiele emocji. Galeria jest po prostu zachwycająca, pełna przepychu i dopracowana architektonicznie. Bardzo chciałabym zobaczyć ją przed Bożym Narodzeniem kiedy jest przystrojona. Wiem, że to takie miejsce konieczne do zobaczenia i wielu osobom się nie podoba, ale jak dla mnie jest przepiękne!

co zobaczyć w mediolanie

Dzielnica Brera – Co zobaczyć w Mediolanie?

Dzielnica Mediolanu po której przejściu można by uznać, że Mediolan może i ma to coś. Brera jest domem dla galerii sztuki Pinacoteca di Brera, znajduje się tam mnóstwo sklepów, luksusowych butików i knajpek. Dzielnica podobno zaczyna żyć nocą, a o tej porze niestety mnie tam nie było, więc zdecydowanie sprawdzę to kolejnym razem!

co zobaczyć w mediolanie

La Scala – Co zobaczyć w Mediolanie?

Słynna Opera La Scala znajduje się w bardzo niepozornym budynku. Mam nadzieję, że uda mi się kiedyś wybrać tam na operę i zobaczyć to imponujące miejsce „w akcji”.

Zamek Sforzów- Co zobaczyć w Mediolanie?

Pochodzący z XIV wieku, topornie wyglądający zamek, który znajduje się w Parco Sempione. Jeśli zmęczy was tłum w centrum to polecam wybrać się właśnie tam, wejście na dziedziniec jest darmowe, a w Zamku znajdują się muzea. W zamku przechowywane jest ostatnie, nieukończone dzieło Michała Anioła – Pieta Rondanini.

co zobaczyć w mediolanie

Parco Sempione – Co zobaczyć w Mediolanie?

Przed przyjazdem gdzieś obiło mi się o uszy, że Park Sempione to średnio bezpieczne miejsce, że kręcą się tam różne typy i ogólnie trzeba uważać. W tego typu miejsce natrafiliśmy w Bolonii, więc ogółem byłam przygotowana na konieczność szybkiego wycofania i ucieczki. Jak się okazało Parco Sempione to bardzo przyjazne miejsce, pełne lokasów z psami i barów, w których można zatrzymać się na drinka. Byłam tam także wczesnym rankiem i w oczy nie rzucili mi się żadni bezdomni, którymi straszyły fora internetowe, a ogromna ilość psiaków i wyprowadzających ich właścicieli. Jeśli zmęczy was miasto to bardzo polecam to miejsce, zwłaszcza, że jak już wspominałam – można tam przystanąć także na aperitivo.

co zobaczyć w mediolanie

Arco della Pace – Co zobaczyć w Mediolanie?

Łuk triumfalny zlokalizowany na samym końcu (idąc od Zamku Sforzów) Parco Sempione, którego budowa rozpoczęła się kiedy miastem rządził Napoleon w 1807 roku. Łuk znajduje się w miejscu, w którym znajdowała się brama, a za nią droga prowadząca z Mediolanu do Paryża przez Alpy. Arco della Pace to świetne miejsce na uchwycenie na zdjęciu charakterystycznych dla Mediolanu, starych, żółtych tramwajów.

co zobaczyć w mediolanie

Navigli – Co zobaczyć w Mediolanie?

Navigli to mała, mediolańska Wenecja, a dokładnie dwa kanały. Navigli w przeszłości było systemem kanałów w Mediolanie i jego okolicach używanych do transportu towarów, kanały powstały już w średniowieczu. Obecnie dzielnica Navigli to tętniące życiem miejsce, zwłaszcza wieczorami lokalsi tłumnie przybywają tam żeby zjeść w jednej z wielu restauracji. Również polecam wam tamtejsze restauracje! W okolicy znajduje się także muzeum Prady oraz muzeum Armaniego, to drugie miałam w planach odwiedzić, ale niestety się nie udało (muzeum jest zamknięte w poniedziałki i wtorki).

co zobaczyć w mediolanie

Torre Velasca – Co zobaczyć w Mediolanie?

Mediolan może pochwalić się sporą ilością architektury modernistycznej, jednym z jej przykładów jest Torre Velasca, wieżowiec zbudowany w 1954 roku. Torre świetnie widoczna jest z tarasu katedry, niestety w czasie mojej wizyty wieża była w renowacji, więc przy kolejnej wizycie zdecydowanie muszę wybrać się na taras katedry, żeby zobaczyć ten imponujący budynek.

Palazzo Invernizzi – Co zobaczyć w Mediolanie?

Nie będę wam mydlić oczu samym pałacem, bo to nie pałac jest tu wyjątkowy, a ogród. Zacznijmy jednak od początku – Palazzo Invernizzi znajduje się w części Mediolanu zwanej Quadrangle of Silence. ,miejsce, które szczególnie rozwinęło się w XIX wieku, w okolicy znajduje się naprawdę sporo pięknych budynków i pałaców. Pan Romeo Invernizzi, który był potentatem na rynku serów, przeniósł się do Lombardii w XX wieku, zamieszkał w pałacu, a do ogrodu sprowadził kolonię… flamingów. I to właśnie dla tego ogrodu polecam się tam wybrać. W poniedziałki pałac jest niestety zamknięty dla zwiedzających, ale ogród i ptaki podziwiać można z ulicy.

co zobaczyć w mediolanie

Kościół Santa Maria delle Grazie i obraz Ostatnia wieczerza – Co zobaczyć w Mediolanie?

Miejsce, którego sama nie odwiedziłam, ale nie wypada o nim nie wspomnieć. W kościele Santa Maria delle Grazie znajduje się bowiem obraz Leonardo da Vinci – Ostatnia wieczerza. Zwiedzanie odbywa się jednak w małych grupach (przez wirusa jeszcze bardziej ograniczonych), więc wymagana jest rezerwacja biletów, o które podobno nie tak łatwo. W kasie na miejscu znajduje się niewielka pula biletów i nie ma gwarancji, że bez rezerwacji uda wam się wejść do środka. Cena biletu to 15e, rezerwując przez internet tutaj dodatkowo płaci się 2 euro za rezerwację online.

Bosco Verticale – Co zobaczyć w Mediolanie?

Bosco Verticale to gratka dla wielbicieli nowoczesnej architektury, a przyznam, że choć znawcą nie jestem to lubię sobie na takie budynki popatrzeć. Bosco Verticale to naprawdę niezwykły projekt architektoniczny, dwie wieże do użytku zostały oddane w 2014 roku, a sam projekt wielokrotnie nagradzano międzynarodowymi nagrodami w dziedzinie architektury. Bosco Verticale w dosłownym tłumaczeniu znaczy „pionowy las” i chyba ciężko byłoby inaczej opisać to miejsce! Są to dwie wieże, których balkony pełne są drzew i rozmaitych roślin, całość prezentuje się naprawdę genialnie! Cała okolica w dzielnicy Porta Nuova i Piazza Gae Aulenti pełna jest nowoczesnej architektury, ale także genialnie wpasowanej w nią zieleni!

co zobaczyć w mediolanie

City Life – Co zobaczyć w Mediolanie?

Kolejny nowoczesny projekt i spektakularne budynki, City Life nie robi aż takiego wrażenia, jak Bosco Verticale, ale miłośnicy nowoczesnej architektury powinni tam zajrzeć. Przy City Life znajduje się także centrum handlowe i sporo knajpek.

co zobaczyć w mediolanie
co zobaczyć w mediolanie
co zobaczyć w mediolanie
co zobaczyć w mediolanie
co zobaczyć w mediolanie
co zobaczyć w mediolanie
co zobaczyć w mediolanie
co zobaczyć w mediolanie
co zobaczyć w mediolanie