• Menu
  • Menu

JEDEN DZIEŃ W SLIGO – IRLANDIA

Sligo to niewielkie hrabstwo położone w północno-zachodniej części Irlandii. Nie jest wielkie, ale w sumie całkiem sporo oferuje. My Sligo ‘zahaczyliśmy’ po drodze z tripu do hrabstwa Donegal. Sligo to miejsce w które można zorganizować jednodniowego tripa z Dublina, ale też świenie sprawdzi się w połączeniu z wyjazdem do Mayo czy Donegal. Z tego względu, że Sligo nie było u nas miejscem docelowym, nie zrealizowaliśmy całej planowanej trasy, a jedynie najważniejsze punkty.

Mullaghmore Head – Jeden dzień w Sligo

Mullaghmore Head to niewielki półwysep z którego rozciągają się prawdopodobnie najlepsze widoki na niezwykłą górę Ben Bulben. Znajduje się tam także niesamowity zamek Classiebawn Castle, którego zdjęcie na tle Ben Bulbena jest jednym z najbardziej znanych zdjęć z zielonej wyspy. Na półwyspie znajduje się także niewielka wioska Cliffoney.

jeden dzień w sligo

Classiebawn Castle – Jeden dzień w Sligo

Jak już wspomnieliśmy powyżej, zdjęcia Classiebawn Castle na tle Ben Bulbena to szał internetu. Niestety zrobienie idealnego ujęcia nie jest łatwe, jeśli nie jesteście w posiadaniu dobrego teleobiektywu prawdopodobnie nie uda się wam osiągnąć lepszego efektu niż nam – sami ubolewamy, że nie dysponujemy lepszym sprzętem. Classiebawn Castle to zamek prywatny, a teren posiadłości zamknięty jest dla publiki, z tego względu zdjęcia zamku robione są z dosyć dużej odległości.

Zamek wybudowano w XVIII wieku dla trzeciego wicehrabi Palmerston. W 1939 roku zamek odziedziczyła rodzina Mountbatten, jeśli oglądaliście serial „Korona” to być może kojarzycie to nazwisko. Lord Mountbatten zginął w wyniku wybuchu bomby na jego łodzi podłożonej przez IRA w 1979 u wybrzeży Mullaghmore. Po śmierci Mountbattena pojawiły się historie, że zamek nawiedzają duchy.

jeden dzień w sligo

Ben Bulben – Jeden dzień w Sligo

Niezwykła góra o wysokości 526 metrów. Co jest w niej niezwykłego? Kształt! Ben Bulben jest górą o zupełnie spłaszczonym szczycie, a jego wygląd różni się nieco w zależności z której strony patrzymy. Niektóre ze stoków Ben Bulbena są jakby pomarszczone. Przesadą nie jest stwierdzenie, że to właśnie Ben Bulben rozsławił Sligo. Ben Bulben jest naprawdę wyjątkową i niezwykle fotogeniczną górą!

jeden dzień w sligo

Gleniff Horseshoe – Jeden dzień w Sligo

Gleniff Horseshoe to 10-cio kilometrowa pętla wiodąca wąską, spokojną drogą z widokami na góry Dartry. Zapierające dech w piersiach widoki gwarantowane! Nazwa wzięła się z tego, że pętla przypomina kształtem końską podkowę. Górskie widoki, które roztaczają się w czasie pokonywania Gleniff Horseshoe są naprawdę niesamowite!

jeden dzień w sligo
jeden dzień w sligo
jeden dzień w sligo
jeden dzień w sligo
jeden dzień w sligo
jeden dzień w sligo
jeden dzień w sligo