• Menu
  • Menu

CO ZOBACZYĆ W IRLANDII PÓŁNOCNEJ?

Wirus pokrzyżował nam plany nie raz, nie dwa. Oryginalnie planowaliśmy polecieć do Budapesztu, po zamknięciu Węgier miały być Włochy, a skończyliśmy w… Irlandii Północnej. Wyszło nawet dobrze, bo zwykle mając 3 dni wolnego wybywamy gdzieś za granicę, a bardziej odległe dla nas zakątki Irlandii nam po prostu umykają. Początkowo chcieliśmy jeszcze zahaczyć o Donegal, ale finalnie spędziliśmy całe 3 i pół dnia w Irlandii Północnej i nie żałujemy! Chcieliśmy się podzielić z wami tym co zobaczyć w Irlandii Północnej!

Belfast – Co zobaczyć w Irlandii Północnej

Nie był to nasz pierwszy raz w Belfaście, więc samemu miastu nie poświęciliśmy szczególnej uwagi i spędziliśmy tam zaledwie pół dnia. Tyle wystarczyło nam żeby zjeść i napić się w kilku świetnych miejscach, a przy okazji pieszo odwiedzić większość najważniejszych atrakcji turystycznych, na Belfast nie potrzeba za wiele czasu. Zauważyliśmy podobieństwo do Brukseli, Belfast to też takie miasto, które na kolana nie powala, ale przykuwa oko świetnym połączeniem starej architektury z tą nowoczesną.

Jednym z naszych ulubionych miejsc jest targ St. George’s Market na którym zarówno kupicie produkty, jak i zjecie coś na ciepło. Belfast to miasto murali, zarówno tych historycznych, związanych z „Kłopotami”, jak i nowoczesnych. Szukanie ich po mieście to świetna zabawa. Historia Belfastu jest naprawdę fascynująca i pomimo, że to nie nasze ulubione miasto, uważamy, że nie można go ominąć. A o samym Belfaście prędzej czy później pojawi się osobny post!

co zobaczyc w irlandii polnocnej

The Gobbins – Co zobaczyć w Irlandii Północnej?

The Gobbins to 5km ścieżka prowadząca wzdłuż klifu. Nie można się tam wybrać na własną rękę, wycieczka kosztuje 20 funtów od osoby i trwa 2-3 godziny. Dlaczego tak długo? Przewodnik prowadzący często się zatrzymuje i opowiada o historii tego miejsca, która jest niezwykle ciekawa! Można powiedzieć, że inżynier Berkeley Deane Wisetakże zapoczątkował nowoczesną turystykę w Północnej Irlandii.

Wszystko zaczęło się od trasy kolejowej Dublin – Kingston, która po rozbudowie ściągnęła ludzi w te rejony. Berkeley wpadł na pomysł zbudowania trasy wiodącej wzdłuż klifów, w miejscu gdzie klasa robotnicza chętnie spędzała wolny czas nad morzem. Oryginalną ścieżkę The Gobbins otworzono 1902 roku, ścieżka została zamknięta w 1954 roku. Po kilkudziesięciu latach od jej zamknięcia została poddana renowacji w 2012 roku i została ponownie otwarta dla publiki w roku 2015. Przed wejściem na ścieżkę trzeba przejść szkolenie BHP, obowiązkowe są buty trekkingowe (można wypożyczyć na miejscu), dostaje się też kask. Naszym zdaniem ścieżka i cała wycieczka nie były aż tak ciężkie fizycznie jak nam to przedstawiono. Także nawet jeśli nie macie kondycji Usaina Bolta możecie spokojnie się tam wybrać!

co zobaczyc w irlandii polnocnej

Glenariff Forest Park – Co zobaczyć w Irlandii Północnej?

W to miejsce wybraliśmy się głównie żeby zobaczyć wodospady Glenariff, a przepadliśmy totalnie! Lasy w Irlandii nie są szczególnie popularne, a lasy z fajnymi ścieżkami na spacery i treki to już coś. Nie wiemy czy w sezonie trzeba zapłacić tam za wstęp czy parking, bo po sezonie nie było tam żywej duszy. Ścieżka prowadząca do wodospadów to 3 kilometrowa pętla o niskim poziomie trudności. Świetne miejsce na spacer, a widoki po drodze są naprawdę piękne! Następnym razem wracamy zrobić ścieżkę 'Scenic Trail’, która ma 8 kilometrów.

co zobaczyc w irlandii polnocnej

Torr Head – Co zobaczyć w Irlandii Północnej?

Torr Head to jedna z miejscówek, która popularność zyskała dzięki Grze o Tron. Niestety nie udało nam się dojechać na sam cypel, bo… kręcono tam kolejny film. Jednak z tego co widzieliśmy możemy powiedzieć, że miejscówka jest malownicza, ale miejsce o którym przeczytacie poniżej chyba jednak przebija widokami Torr Head, a znajduje się bardzo blisko!

Fair Head – Co zobaczyć w Irlandii Północnej?

Fair Head to niesamowite miejsce! Nie obawiajcie się drogi, która tam prowadzi, na końcu znajdują się parkingi na prywatnych posesjach, które są płatne, ale prawdopodobnie nikt tego nie pilnuje (pieniądze wrzuca się do skarbonki). Z parkingu możemy zacząć trek, a tras do wyboru jest kilka, więc można spędzić tam cały dzień! My wybraliśmy się tylko na najbliższy szczyt, bo nie mieliśmy czasu na zrobienie którejś z pętli. Widoki z Fair Head są naprawdę niesamowite, klify, zieleń i ocean robią piorunujące wrażenie! Na Fair Head znajdują się też dwa jeziora wokół których prowadzą niektóre trasy.

co zobaczyc w irlandii polnocnej

The Dark Hedges – Co zobaczyć w Irlandii Północnej?

Kolejna miejscówka sławna z gry o tron to Dark Hedges, czyli niezwykle malownicza aleja buków. Przejazd przez aleję jest zabroniony. Oficjalny wjazd jest od strony pola golfowego Gracehill House, trzeba zostawić tam samochód, zapłacić 2 funty za parking i można ruszać. Jeśli wjedziecie od drugiej strony to po kilkudziesięciu metrach jest zatoczka w której można parkować za darmo, ale w sezonie może być tam tłoczno, no i jest to średnio legalne. Polecamy być tam na wschód słońca/wcześnie rano ze względu na świetne światło to zdjęć i mniejszą ilość ludzi.

Most linowy Carrick-e-Rede Co zobaczyć w Irlandii Północnej?

Malowniczo położony, łączący ląd z niewielką wysepką most linowy Carrick-e-Rede to jedna z głownych atrakcji Irlandii Północnej. Niestety w czasie naszego pobytu był zamknięty z powodu wirusa i podziwialiśmy go jedynie z parkingu nieopodal. Warto wybrać się tam w ładną pogodę. Bilety w normalnych warunkach można zabookować tutaj.

co zobaczyc w irlandii polnocnej

Ballintoy Harbour – Co zobaczyć w Irlandii Północnej?

Jedno z miejsc, które okazały się przepiękne, a niewiele o nim wiedzieliśmy i byliśmy blisko skreślenia go z listy. Ballintoy jest przepiękne! Morze rozbija się tam malowniczo o skały, można wybrać się na spacer, a widoki będą tylko lepsze. Kierując się w lewo w stronę Elephant Rock, czyli skały, która przypomina słonia, po drodze rozciągają się malownicze krajobrazy – małe, ukryte plaże, wyrastające z wody skały, pagórki, jaskinie. Najlepszy moment żeby się tam wybrać to zachód słońca, złote światło i mgiełka tworzona z rozwiewanej, morskiej wody tworzą naprawdę romantyczną atmosferę!

Giant’s Causeway – Co zobaczyć w Irlandii Północnej?

Grobla Olbrzyma to jedno z najbardziej popularnych turystycznie miejsc w Północnej Irlandii. Co się z resztą dziwić, ciasno ułożone, sześciokątne bazaltowe kolumny tworzą niezwykle ciekawy widok. Na temat tego miejsca nie ma się co rozpisywać – trzeba zobaczyć i już! Wejście jest darmo, nie wiemy jak z parkingiem przy visitors centre, bo byliśmy tam już po jego zamknięciu.

co zobaczyc w irlandii polnocnej giants causeway

Dunluce Castle – Co zobaczyć w Irlandii Północnej?

Malowniczo położone ruiny zamku Dunluce robią naprawdę duże wrażenie. Miejsce położone jest blisko drogi i naprawdę ciężko je przegapić!

co zobaczyc w irlandii polnocnej

Mussenden Temple – Co zobaczyć w Irlandii Północnej?

Mussenden Temple to świątynia, która została wybudowana w 1785 roku w malowniczym otoczeniu Downhill Desmene. Świątynia stanowiła część majątku Fredericka Augustusa Herveya, który był biskupem Derry i hrabią Bristolu (jak to mówią – mają rozmach sku*ysyny). Zbudowana tuż przy krawędzi świątynia, klify i rozpościerająca się pod nimi plaża Downhill naprawdę zapierają dech w piersiach. Do świątyni najbliżej jest z parkingu przy Lions Gate, wstęp kosztuje 6.5 funta.

co zobaczyc w irlandii polnocnej

Bineveanagh – Co zobaczyć w Irlandii Północnej?

Kolejne miejsce, które prawie odpuściliśmy, a okazało się takim sztosem, że zostaliśmy bez słowa. Dojazd na Bineveanagh nie jest łatwy, jedzie się szutrową drogą i tak naprawdę aż do końca nie wiedzieliśmy czy można nią w ogóle jeździć. Na końcu znajduje się parking i jeziorko, a potem jest tylko lepiej… Skierowaliśmy nasze kroki na wzgórze, na którym zobaczyliśmy sporo osób i widok jaki się przed nami wyłonił ściął nas z nóg! Okazało się, że po drugiej stronie pagórka jest krawędź i niesamowite widoki, góra Bineveanagh góruje nad połaciami nizinnej równiny, a w oddali widać morze. Parking w tym miejscu jest darmowy, a turystów prawdopodobnie tam nie spotkacie.

Staiway to heaven – Co zobaczyć w Irlandii Północnej?

Cuilcagh Boardwalk, nazywany także schodami do nieba (Stairway to heaven) to około 14 kilometrowa trasa w części Irlandii Północnej znajdującej się tuż przy granicy z republiką. Nazwa wzięła się od finałowego odcinka trasy, którym są dosyć strome schody, które prowadzą do platformy widokowej i w zasadzie nigdzie dalej (da się przejść przez barierki i ruszyć na inne trasy). Widoki są przepiękne, a całość zajmuje około 3 godziny i trasa (poza schodami) jest raczej płaska i łatwa. Parking to koszt 5 euro/funtów, a zapłacić można także kartą jeśli nie macie gotówki.

co zobaczyć w irlandii północnej
co zobaczyć w irlandii północnej

Marble Arch Caves – Co zobaczyć w Irlandii Północnej?

W pobliżu Stairway to heaven znajduje się kompleks jaskiń Marble Arch (UNESCO Globalpark), które można zwiedzać z przewodnikiem. Wejście kosztuje 12 funtów od osoby, zwiedzanie trwa około 60 minut. Przed wybraniem się warto zrobić rezerwację internetową, nam udało się załapać na dwa ostatnie miejsca kiedy zapytaliśmy o dostępność na miejscu!

Enniskillen – Co zobaczyć w Irlandii Północnej?

Miasteczko Enniskillen podobno zostało wybrane najbardziej przyjaznym miejscem w UK i trzeba przyznać, że to czuć! Nigdy nie zdarzyło nam się żeby tylu mieszkańców zaczepiło nas i zaczęło polecać miejsca do odwiedzenia! W Enniskillen znajduje się zamek, który można zwiedzać, jest także średniowieczny Buttermarket, który obecnie jest wyremontowany i znajdują się tam sklepiki. Przez Enniskillen przepływa rzeka Erne i część miasteczka położona jest na wyspie, możecie wybrać się na rejs czy zdecydować na sporty wodne. Polecamy odwiedzić wiktoriański pub Blakes of the Hollow, jeden z najstarszych pubów w Irlandii!

Irlandia Północna – gdzie spać?

Belfast – świetna baza noclegowa, Belfast sprawdzi się wszystkim, którzy chcą być w mieście i mieć gdzie wyjść wieczorem.

Ballycastle – mała, nadmorska miejscowość z deptakiem przy plaży. Znajduje się niecałe 15 minut jazdy od Dark Hedges i rzut beretem od Fairy Head oraz Torr Head. W miejscowości jest kilka knajpek i barów więc wieczorem nie ma nudy.

Portrush – nadmorski kurort, a raczej kurorcik. Dobra baza wypadowa do Dunluce Castle oraz Giant’s Causeway.

Portsteward – kolejny przyjemny, nadmorski kurort z długą promenadą ciągnącą się wzdłuż morza. Ciężko tam o zwykły spożywczak, a ilość lodziarni i dobrych knajp może przyprawić o zawrót głowy!

co zobaczyc w irlandii polnocnej

Irlandia Północna – Ile czasu poświęcić?

My mieliśmy 3.5 dnia i udało nam się sporo zobaczyć, ale nie goniliśmy tym razem za bardzo. Zabrakło nam czasu na Derry/Londonderry, a w Belfaście spędziliśmy zaledwie pół dnia. Jeśli chcecie zobaczyć całą Irlandię Północną, a nie tylko wybrzeże, jak my, to będziecie potrzebować około 7 dni. Na Belfast warto poświęcić jeden dzień, Derry/Londonderry to pół dnia, a poza wybrzeżem niezwykle ciekawe są góry w County Down. Krótko mówiąc – jest co robić! Jeśli nie macie jednak aż tak wiele czasu 2-5 dni pozwolą wam co nieco zobaczyć i rozbudzą apetyt na więcej.

Irlandia Północna – Jak zwiedzać?

My zawsze upierać będziemy się, że najlepszym i najwygodniejszym sposobem podróży po Irlandii jest samochód. Mając swój lub wypożyczając samochód będziecie w stanie dotrzeć we wszystkie miejsca, a zaufajcie nam- komunikacja dojeżdża w niewiele z nich. Jeśli auta nie macie lub nie chcecie wypożyczać – polecamy sprawdzić ofertę wycieczek zorganizowanych dostępnych w Dublinie czy Belfaście. Koleją czy autobusami publicznymi dojedziecie do większych miejscowości, ale nie dostaniecie się w miejscówki, gdzie natura robi największe wrażenie. Wypożyczając samochód w Republice Irlandii należy pamiętać o zgłoszeniu wyjazdu do Północnej Irlandii w wypożyczalni (i odwrotnie z NI do ROI) – przekroczenie granicy wymaga dodatkowego ubezpieczenia i jest często dodatkowo płatne.

Jeśli w czasie wyjazdu do Irlandii macie więcej czasu i możecie pozwolić sobie na zobaczenie czegoś poza Irlandią Północną to gorąco polecamy poświęcić co najmniej dwa dni w hrabstwie Donegal, a także zahaczyć o Sligo! Wszystko jest położone w północnej części wyspy i można zbudować świetny plan objazdówki po tych miejscach!

co zobaczyc w irlandii polnocnej belfast
co zobaczyc w irlandii polnocnej
co zobaczyc w irlandii polnocnej
co zobaczyc w irlandii polnocnej
co zobaczyc w irlandii polnocnej
co zobaczyc w irlandii polnocnej