• Menu
  • Menu

JASNA SKI RESORT – SŁOWACJA

Tatry nie Alpy, ale na nartach pojeździć można. Trzeba tylko wiedzieć gdzie ? Jasna Ski Resort w Niskich Tatrach jest świetnym tego przykładem! Słowacki kurort narciarski depcze po pietach tym alpejskim, a ceny są znacznie przyjemniejsze niż w luksusowych kurortach. Zimowe wyjazdy na Chopok były naszą małą tradycją przez dobre kilka lat, więc postanowiliśmy napisać kilka słów o tym, dlaczego polecamy to miejsce.

Jasna Ski Resort

Jasna Ski Resort to kompleks narciarski znajdujący się na górze Chopok i często skrótowo do jego określenia używa się nazwy samej góry. Chopok wznosi się na 2024 metrów, a wyciągi znajdują się zarówno po stronie południowej, jak i północnej. My zawsze podjeżdżamy od strony północnej i zostawiamy samochód na parkingu przy wyciągu Lucky. Infrastruktura jest niezła, większość parkingów znajduje się blisko wyciągów.

Najniższy i największy parking używany jest jedynie przy dużym obłożeniu, a pomiędzy nim a wyciągami kursują busy. Przez kilka lat śmigania w Jasna Ski Resort tylko raz zdarzyło się, że musieliśmy zostawić samochód na dolnym parkingu i skorzystać z darmowego busa – wszystko działa jednak bardzo sprawnie. Dojazd do resortu od strony północnej możliwy jest przez Demanovską Dolinę, która ciągnie się kilometrami od Liptovskiego Mikulasza aż do Jasnej. Na południową stronę ‘Jasna Juh’ dojechać można drogą z miejscowości Bystra.

 Jasna Ski Resort – informacje o trasach

W Jasna Ski Resort działa łącznie 23 wyciągów, w tym 5 kolejek gondolowych. Różnorodność tras sprawia, że jest to miejsce dla każdego. Jasna to trasy zarówno dla początkujących takie jak Biela Púť czy Lúčky, a także dla bardziej zaawansowanych, o czym świadczą rozgrywane na stokach Chopoka zawody slalomu Gigant. Łącznie do dyspozycji jest około 50 kilometrów tras, więc nie sposób się nudzić. Wyciągi działają od godziny 8:30 do 15:30, jazda nocna możliwa jest tylko na łagodnej trasie Biela Púť.

Na stronie południowej trasy są trudniejsze, często także ze względu na warunki. Górna część nie jest ratrakowana, więc szybko tworzą się muldy, a słonce świecące cały dzień na stoki topi wierzchnią warstwę śniegu, która następnie przymarza i w wielu miejscach spotkać można duże płaty lodu. Sami częściej wybieramy północ, nie tylko ze względu na przyjemniejsze warunki, ale też dlatego, że trasy po tej stronie bardziej nam pasują. Chopok to także mekka dla free riderów, miejsc poza trasą ze świetnym śniegiem w Jasna Ski Resort nie brakuje! Co roku na Chopoku rozgrywane są zawody Free Ride, które dla nas, zwykłych śmiertelników są mega widowiskiem.

Jasna Ski Resort – karnety GoPass

Na Jasnej obowiązują karnety GoPass, które zamówić można przez internet i uniknąć stania w kolejkach. Ta sama karta obowiązuje także m.in w Tatralandii i kilku innych ośrodkach narciarskich. Ceny karnetów plasują się na poziomie alpejskich kurortów (w porównaniu do Alp taniej wychodzą noclegi i jedzenie). Każde wydane pieniądze to punkty, które gromadzą się na karcie i które można wymienić na rabaty m.in w restauracjach na stoku.

Niestety mamy wrażenie, że z roku na rok kupowanie skipassu przez internet jest coraz bardziej skomplikowane (a było naprawdę super proste i intuicyjne kilka lat temu!). GoPass kupić możecie tutaj lub też w kasach samoobsługowych na miejscu. Jakiś czas temu Słowacy wprowadzili nowy sposób wyceny karnetów. Nie ma już konkretnie określonej ceny, obowiązuje tzw. 'flexi rate’ i ceny zmieniają się w zależności od momentu zakupu. Coś na wzór biletów lotniczych. Naszym zdaniem jest to jeden z głupszych pomysłów, który bardzo utrudnia opracowanie budżetu na wyjazd czy też dokonanie wyboru pomiędzy kilkoma ośrodkami narciarskimi w sytuacji, kiedy budżet odgrywa ważną rolę.

Jasna Ski Resort – wypożyczalnie sprzętu

W Jasnej nie ma też problemu z wypożyczeniem sprzętu, jeżeli przyjeżdża się bez. My zawsze wypożyczamy sprzęt w wypożyczalni Bartek Ski, która znajduje się przy wyciągu Lúčky i polecamy ją z całego serca. Nigdy nie mieliśmy tam problemu ze sprzętem! Ceny różnią się oczywiście w zależności od tego co i na ile wypożyczamy, dla przykładu narty lub snowboard z butami na jeden dzień wypożyczyć można za 15 euro. Dokładny cennik tej wypożyczalni znajdziecie tutaj.

Jasna Ski Resort – gdzie zjeść?

Na stoku znajduje się masa knajp i restauracji, od tańszych po ekskluzywne. Zasady są proste i logiczne – im więcej metrów nad poziomem morza tym z reguły drożej. Najtaniej zjecie w budkach na stacji dolnej Zahradky, ale nie obowiązują tam punkty z karty GoPass. Najdrożej jest natomiast w restauracji Von Roll, która organizuje kolację, na którą dojeżdża się ratrakiem (wyciągi działają do 15:30), nie tanio jest także w knajpie Rotunda na samym szczycie. Osoby mieszkające w pobliżu kompleksu po zmroku mogą udać się do Happy End’u na drinka czy wieczorną imprezę. Jako że zawsze śpimy w Liptovskim, od którego Jasna oddalona jest o około 17 km, nigdy nie udało nam się zakończyć tam wieczoru.

Polecamy:

  • Grzańca i bombardino w Funi Barze na Priehybie
  • Zupę czosnkową w schronisku Chata Kosodrevina na południowej stronie Chopoka
  • Pierogi w budkach na Zahradkach
  • Buchtę z widokiem  w restauracji Rotunda na szczycie Chopoka
jasna ski resort
jasna ski resort
jasna ski resort
jasna ski resort
jasna ski resort
jasna ski resort
jasna ski resort
jasna ski resort