• Menu
  • Menu

CO ZOBACZYĆ W DINGLE? – IRLANDIA

Hrabstwo Kerry zwykle wymieniane jest na podium najpiękniejszych hrabstw w Irlandii, a Dingle wraz z Ring of Kerry rekomendowane są jako 'must see’ w tymże hrabstwie. Ring of Kerry, półwysep Beara i Narodowy Park Killarney już dawno za nami, a zęby od dłuższego czasu ostrzyliśmy na Dingle. Spędziliśmy tam jeden dzień i już wiemy na pewno, że na półwysep Dingle wrócimy, bo w z kilku miejsc nie chciało nam się ruszyć i zabrakło czasu na zobaczenie wszystkiego co planowaliśmy. Po tym jednym dniu postanowiliśmy stworzyć dla was listę i odpowiedzieć na pytanie co zobaczyć w Dingle!

Nie traktujcie tego posta jak kompletnego planu wyjazdu do Dingle, bo kilka ważnych miejsc z powodu braku czasu musieliśmy pominąć. Wierzymy, że uda nam się wrócić i dokończyć to co zaczęliśmy. Cieszy nas jednak fakt, że udało nam się znaleźć kilka prawdziwych perełek, o których nie przeczytacie w zbyt wielu miejscach. O tym co zobaczyć w Dingle przeczytacie poniżej!

Fenit – Co zobaczyć w Dingle

Sprawa z Fenit wygląda tak – to maleńkie miasteczko nie znajduje się na samym półwyspie Dingle, a na północ od niego, po drugiej stronie zatoki Tralee. Fenit trafia tutaj po pierwsze dlatego, że widok na Dingle jest stamtąd przepiękny, a po drugie, że nie wiedzieliśmy gdzie o nim napisać, a to miejsce jest absolutnie fenomentalne! Byliśmy w szoku, że nigdzie nigdy o tym miejscu nie przeczytaliśmy. W Fenit znajduje się niewielka plaża, przystań dla łódek, a z nabrzeża widać wyspę na której mieści się latarnia Fenit.

Ludzie w Fenit uwielbiają pływać w wodach zatoki (nas sam widok przyprawiał o ciarki), a na mapie znajdziecie miejsce oznaczone 'Fenit Diving Boards’, w tym miejscu w przeszłości zamontowane były deski do skoków do wody. Ze względów bezpieczeństwa deski zdemontowano, ale podobno walczy się o ich przywrócenie. Tuż obok znajduje się wyspa Fenit połączona z lądem wąską groblą. Zauważyliśmy tam wiele namiotów i kamperów, więc musi to być jedno z niewielu miejsc na dziki kamping w Irlandii.

Chcieliśmy dostać się samochodem na drugą stronę wyspy, gdzie znajduje się mała plaża. Niestety dojazd jest prywatny, a droga zamknięta- z tego powodu ograniczyliśmy się do lotów dronem. Na wyspę samochodem wjeżdżać nie polecamy, bo droga jest naprawdę tragiczna i myśleliśmy, że stracimy tam zawieszenie.

co zobaczyć w dingle

Młyn Blennerville – Co zobaczyć w Dingle?

Młyny w Irlandii nie są powszechnym widokiem (o młynach w Skerries pisaliśmy tutaj), ale jak widać – zdarzają się. Młyn Blennerville jest jedynym młynem na trasie Wild Atlantic Way i największym, ciągle działającym, młynem w Irlandii. Młyn można zwiedzać, bilet dla osoby dorosłej kosztuje 8 euro. Więcej informacji na temat zwiedzania i biletów znajdziecie tutaj.

co zobaczyć w dingle

Wyspa Derrymore – Co zobaczyć w Dingle

To miejsce, które bardzo intrygująco wygląda z góry w czasie odpływu. Polecamy droniarzom! Nie wiemy czy na wyspę da się legalnie wjechać, ale na zdjęciach z drona widzieliśmy samochód. Dojazd na pewno nie jest łatwy i wymaga posiadania samochodu terenowego.

co zobaczyć w dingle

Fahamore – Co zobaczyć w Dingle

Żeby dojechać do Fahamore trzeba przejechać przez malutki półwysep Magharee, który prawdopodobnie nie ma nazwy. Po drodze mijamy kilka campingów, plażę, a na końcu czekają przyjemne widoki. Ogólnie cały półwysep w środku sezonu (początek sierpnia) nie wydawał się zbytnio zatłoczony, a jak na Irlandię jest tam sporo udogodnień do plażowania. Większość plaż w Irlandii jest dzika, na próżno szukać przy nich toalet czy beach barów. Jeśli wybieracie się na plażowanie – w tamtej okolicy nie brakuje infrastruktury.

co zobaczyć w dingle

Ballycurane – Co zobaczyć w Dingle

Kolejne miejsce na tym samym półwyspie, ale po drugiej stronie. Na mapce na dole znajdziecie zaznaczoną plażę na którą doszliśmy. Jest maleńka i kamienista, ale w sobotni poranek w szczycie sezonu nie było tam żywej duszy. Jeśli chcecie mieć plażę tylko dla siebie to jest to miejsce idealne! Widać z niej wyspy Magharee. Żeby dostać się na plażę samochód trzeba zostawić nieco dalej, bo drogi są wąskie i prywatne (miejsce zaznaczone na mapce).

Wyspy Magharee – Co zobaczyć w Dingle

Wyspy Magharee to prawdziwa perełka! Nigdy o tym miejscu nie słyszeliśmy, a z czeluści internetu wygrzebał je Dawid szukając miejsc na loty dronem. Magharee Islands to grupa malutkich wysepek nazywanych także „The Seven Hogs”. Wyspy od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku są niezamieszkałe, ale w okresie letnim farmerzy przywożą tam swoje owce. Jedynym budynkiem na wyspach jest właśnie farma. Na największej wyspie, która nazywa się po gaelicku Oileán tSeannaig znajdują się ruiny wczesnochrześcijańskiej osady, którą założył w VII wieku święty Senan. Wyspy Magharee to idealne miejsce na nurkowanie i snorkling, oglądając zdjęcia z drona zupełnie się temu nie dziwimy- woda ma obłędny kolor i jest bardzo przejrzysta. Według internetów na wyspę można dostać się łódką, a te wypływają z zatoki  Scraggane Bay.

co zobaczyć w dingle

Plaża Cappagh – Co zobaczyć w Dingle

Kolejna perełka o której nigdzie nie czytaliśmy. Plaża Cappagh jest długa i szeroka, gdzieniegdzie pokryta skałkami. W słoneczny dzień w czasie odpływu przywodzi na myśl plaże w tropikach, a nie w pochmurnej Irlandii. W środku sezonu poza nami było tam kilka osób, a w porze lunchowej dosłownie wszyscy się zmyli i zostaliśmy sami. Skałki to świetne miejsce na którym można zorganizować piknik bez obaw o piasek w jedzeniu.

co zobaczyć w dingle

Brandon Point – Co zobaczyć w Dingle

Świetny punkt widokowy na ocean i okoliczne plaże. My podeszliśmy tylko kawałek do góry od drogi, ale można tam zrobić krótki trek.

co zobaczyć w dingle

Conor Pass – Co zobaczyć w Dingle

Conor Pass to malownicza przełęcz przez którą prowadzi droga asfaltowa. Jest to najwyżej położona przełęcz w Irlandii, którą obsługuje droga asfaltowa. Widoki są naprawdę bajeczne! Polecamy zatrzymać się na punkcie widokowym przy jeziorze Doon. Znajduje się tam wodospad Conor Pass, a w dole roztacza się widok na pobliskie jeziora. Z tego punktu można podejść też kawałek do jeziora Doon, a tam widoki są jeszcze lepsze!

co zobaczyć w dingle

Slea Head Drive – Co zobaczyć w Dingle

„Pętla” prowadząca przez Slea Head i jedna z najbardziej malowniczych tras widokowych w Irlandii. Tą drogą po prostu trzeba się przejechać, nie ma, że nie!

co zobaczyć w dingle

Dingle

Dingle to przyjemne, kolorowe miasteczko w którym trzeba zatrzymać się na jedyne w Irlandii lody rzemieślnicze – Murphy’s. Lody są nietanie, ale warto spróbować, my polecamy te o smaku soli morskiej. W Dingle możecie też złapać wódkę i popłynąć zobaczyć miejscowego delfina Fungie. Fungie jest pełnoprawnym rezydentem zatoki, pojawia się w niej od 1983 roku i „eskortuje” rybaków do portu. Godzinna wycieczka to koszt 15 euro od osoby. My nie mieliśmy czasu, ale następnym razem na pewno popłyniemy sprawdzić jak Fungie się miewa.

Dunmore Head – Co zobaczyć w Dingle

Dunmore Head to jeden z najbardziej na zachód wysuniętych punktów w Europie. Klif na Dunmore Head jest bardzo malowniczy. Świetne miejsce na zdjęcia krajobrazu! Na Dunmore Head kręcono podobno sceny Star Wars, ale nie jest to tak popularna miejscówka dla fanów serii, jak na przykład wyspa Skelling Michael.

co zobaczyć w dingle

Dunquin Harbour – Co zobaczyć w Dingle

Dunquin Harbour to zdecydowanie jedno z najbardziej malowniczych miejsc jakie widzieliśmy i bez wątpienia najgorętszy instagramowy spot w Irlandii. Dwie dramatycznie wyłaniające się z oceanu skały i kamienna, kręta droga schodząca do nabrzeża robią naprawdę spore wrażenie. Ta kamienna kręta droga nazywana jest autostradą dla owiec (The Sheep Highway). W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku ewakuowano z wyspy Blasket pozostających tam mieszkańców, którzy prowadzili farmy. Od czasu przesiedlenia mieszkańcy rozpoczął się transport owiec na wyspy i z powrotem (owce po prostu jadą na wypasowy wywczas na wyspy Blasket), a kamienna droga służy do sprowadzania ich do niewielkiego portu. Kilka lat temu internet obiegło zdjęcie SUV’a, który utknął na tej wąskiej, kamiennej drodze… Także pamiętajcie, Sheep Highway to droga tylko dla owiec!

co zobaczyć w dingle

Blasket Islands – Co zobaczyć w Dingle

Wyspy Blasket to archipelag niewielkich wysp oddalonych o dwa kilometry od półwyspu Dingle. Wyspy są obecnie niezamieszkałe, ale łódką można dostać się na największą z nich – Great Blasket Island.

co zobaczyć w dingle
co zobaczyć w dingle
co zobaczyć w dingle
co zobaczyć w dingle
co zobaczyć w dingle
co zobaczyć w dingle
co zobaczyć w dingle
co zobaczyć w dingle
co zobaczyć w dingle
co zobaczyć w dingle
co zobaczyć w dingle
co zobaczyć w dingle
co zobaczyć w dingle
co zobaczyć w dingle
co zobaczyć w dingle
co zobaczyć w dingle
co zobaczyć w dingle
co zobaczyć w dingle
co zobaczyć w dingle
co zobaczyć w dingle
co zobaczyć w dingle