Do Gastein wybieraliśmy się dobre kilka lat, ale zawsze coś stawało nam na drodze. W końcu spięliśmy tyłki i uznaliśmy, że co by się nie działo to nasz zimowy narciarsko-snowboardowy wyjazd będzie do doliny Gastein. Jak wygląda zima w Gastein, jak zaplanować sobie czas i gdzie dobrze zjeść? Na te wszystkie pytania odpowiemy poniżej!
Dolina Gastein położona jest w austriackim landzie Salzburg, oddalona o około 60 kilometrów na południe od Salzburga. Gastein leży w Wysokich Taurach, które stanowią najwyższe pasmo austriackich Alp. W dolinie znajdują się trzy miasteczka: Dorfgastein, Bad Hofgastein oraz Bad Gastein.
Miasteczka w dolinie Gastein – Zima w Gastein
O położonym najniżej Dorfgastein wiemy najmniej, ale w Bad Hofgastein i Bad Gastein spędziliśmy trochę czasu. Bad Gastein to najwyżej i najbardziej malowniczo położone miasteczko. Charakteryzuje je architektura Belle Epoque, monumentalne hotele wspinają się po obu brzegach doliny, a w wielu miejscach można zobaczyć także przepiękne wille, w centrum miasteczka znajduje się wodospad. Bad Gastein nazywane jest alpejskim Monte Carlo, choć naszym zdaniem jest znacznie bardziej urokliwe, ale zdecydowanie nie jest tanie. Sławę zyskało dzięki odkryciu w wodzie radonu w XIX wieku, rozpoczęło to erę terapii radonem i skusił ówczesne elity do przyjazdu i rozbudowy miasteczka. Bad Hofgastein to zabudowa bardziej „na luzie”, jest bardziej lokalnie i tradycyjnie. My polecamy wieczorny spacer po miasteczku, nawet w mroźny dzień!
Ośrodek narciarski Gastein – Zima w Gastein
Głównym powodem dla którego przyjeżdża się zimą do doliny Gastein jest ośrodek narciarski Gastein. Ze wszystkich trzech wspomnianych już miejscowości można dostać się na stok, lecz nie wszystkie miejsca są ze sobą połączone. Dolina oferuje 200 kilometrów tras w 4 ośrodkach narciarskich. Z Dorfgastein dostaniecie się do Kreuzkogel, Bad Gastein i Bad Hofgastein dają dostęp do Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel, najwyżej zaś położonym terenem jest Sportgastein, gdzie warunki zawsze utrzymują się najdłużej, a wysokie alpejskie szczyty otaczają stoki.
W pierwszych dwóch miejscach można przebierać w wyciągach, są to głównie gondolki, ale zdarzają się też krzesełka i znacznie rzadziej – wyciągi orczykowe. Trasy w tych miejscach oznaczone są od niebieskiej do czarnej, początkujący znajdą coś dla siebie, ale bardziej doświadczeni narciarze i snowboardziści będą się bawić zdecydowanie lepiej! W tym rejonie jedną z naszych ulubionych tras jest najdłuższa w regionie, 10-cio kilometrowa H1, uwielbialiśmy także zjeżdżać trasami B18 i B20, a najpiękniejsze widoki są w okolicach szczytu Hohe Scharte.
W położonym najwyżej Sportsgastein jest tylko jeden wyciąg gondolowy, jest tam kilka tras, które polecane są dla co najmniej średniozaawansowanych, a także jedna czarna określana mianem „dla ekspertów”. Sportgastein to także mekka free riderów, jest to najlepsze miejsce w całym kompleksie narciarskim na jazdę poza szlakiem, a po opadzie świeżego śniegu warunki są bajeczne.
W całej dolinie nie brakuje wypożyczalni sprzętu, warto zrobić wcześniejsze rozeznanie cenowe i sprawdzić czy konieczna będzie rezerwacja.
Termy w Gastein – Zima w Gastein
Felsentherme w Bad Gastein – baseny termalne otwarte w 1968 roku, po renowacjach ciągle znajdują się w oryginalnym budynku, którego architektura jest bardzo ciekawa, choć pewnie nie każdemu przypadnie do gustu. Felsentherme nie są dużym kompleksem i jest tam zdecydowanie spokojniej niż w Alpentherme. Nie będą zawiedzeni miłośnicy saun, których tam nie brakuje – wraz z pokojami do relaksu oraz miejscami, w których można się schłodzić. Basen zewnętrzny nie powala ilością atrakcji, a woda nie ma bardzo wysokiej temperatury, ale nie wątpimy, że spokojniejsza atmosfera będzie odpowiadać wielu odwiedzającym. W Austrii należy pamiętać, że strefy saun to strefy dla nudystów i obowiązuje zakaz wejścia w stroju kąpielowym.
Alpentherme Termy w Bad Hofgastein – większy i nowszy kompleks, mieliśmy wrażenie, że woda w basenie zewnętrznym była nieco cieplejsza niż w Felsentherme. Z basenu zewnętrznego w Alpentherme można napawać się widokami, ale miejsce to jest zdecydowanie bardziej zatłoczone i głośne. Strefa saun to miejsce relaksu, gdzie obowiązuje cisza, zwłaszcza w pokojach do relaksacji. Wybór saun suchych, jak i mokrych jest naprawdę ogromny, w strefie Spa nie brakuje także basenu zewnętrznego z hydromasażem.
Inne aktywności w Gastein – Zima w Gastein
Zima w Gastein ma naprawdę sporo do zaoferowania! Jeśli nie interesują was narty czy snowboard to na pewno znajdziecie dla siebie coś innego!
Narty biegowe – w dolinie Gastein znajdziecie aż 40 kilometrów tras na biegówki. Jedna z nich znajduje się w Bad Hofgastein i jest świetnym wyborem, jeśli nie chcecie ruszać się z miasta. Kolejne trasy znajdziecie w Angertal i Sportgastein, w obu przypadkach świetne widoki gwarantowane!
Ski toury – gór nie brakuje, więc jeśli aż tak nie kręci was zjeżdżanie w dół to może… w górę? Ski toury to także popularny sport w dolinie!
Łyżwy – lodowisko na którym można pośmigać na łyżwach znajduje się w Bad Hofgastein
Sanki – w wielu miejscach można wypożyczyć sanki i bawić się jak dziecko. Jedno z nich znajduje się przy schronisku Bellevue Alm, więcej przeczytacie tutaj.
Oprócz tego co wymieniliśmy możecie wybrać się na zimową wędrówkę, przejażdżkę konno (podobno da się cały rok), zajęcia jogi, tenisa czy paralotnię. Opcji w dolinie Gastain naprawdę nie brakuje!
Ciekawe miejsca w Gastein – Zima w Gastein
Flying Waters – przejazd nad doliną Gastein na tyrolce? Emocje gwarantowane! Flying waters to właśnie tyrolka prowadząca nad doliną znajdująca się w Bad Gastein. Niestety nie spróbowaliśmy, bo nigdy nie udało nam się wyrobić w to miejsce w godzinach otwarcia.
Wodospad w Bad Gastein – w centrum Bad Gastein znajduje się malowniczy wodospad, jeden z symboli miasteczka, który widnieje na wielu grafikach ilustrujących Bad Gastein.
Wiszące mosty i punkty widokowe na Stubnerkogel – szczyt Stubnerkogel na który wjechać można wyciągiem oferuje zjawiskowe widoki, a żeby to podkreślić stworzono tam dwa mosty wiszące – dłuższy, z bardziej zachwycającymi widokami znajduje się tuż przy stacji kolejki. Oprócz mostów są też specjalne punkty widokowe.
Garstenauer Kugel – nie jest to może punkt obowiązkowy, ale na pewno ucieszy niejednego entuzjastę fotografii. W Sportgastein w kilku miejscach postawiono ogromne, srebrne kule, które genialnie prezentują się na zdjęciach! Najbardziej fotogeniczna znajduje się na szczycie góry, tuż obok górnej stacji kolejki.
Informacja turystyczna w Bad Gastein – Zima w Gastein
Normalnie informacja turystyczna nie jest miejscem, które wzbudziłoby w nas większe emocje, jednak ta w Gastein jest naprawdę wyjątkowa! O jej wyjątkowości przekonaliśmy się pierwszego dnia po przyjeździe kiedy mieliśmy problemy z check inem w naszym AirBnb i myśleliśmy, że na szybko będziemy musieli szukać noclegu awaryjnego, a nie mieliśmy internetu. Otóż przy informacji turystycznej znajduje się interaktywna tablica (dostęp przez całą dobę) z nazwami hoteli w miejscowości i informacją (zielone i czerwone światełko) o dostępności miejsc noclegowych, a co najlepsze można stamtąd od razu wykonać telefon do hotelu! Słyszeliśmy też, że w tym miejscu można sporo dowiedzieć się na temat wydarzeń w miasteczku, więc jeśli szukacie miejsca gdzie można zaczerpnąć informacji o ciekawych aktywnościach, eventach czy wycieczkach – zapytajcie w informacji!
Adres: Meyerbeerweg 2, 5640 Bad Gastein, Austria
Lato w Gastein
Zima w Gastein jest niesamowita i to na niej skupiliśmy się jako zapaleni miłośnicy sportów zimowych. Jednak naszym zdaniem atrakcji w okolicy nie brakuje także latem! Zielone, alpejskie polany i skaliste wierzchołki Alp to zapewne bardzo malowniczy krajobraz, a miłośnicy górskich wędrówek i biegów przełajowych na pewno znajdą sporo do roboty. Termy czynne są cały rok, a wcześniej wspominaliśmy już o jeździe konnej czy zajęciach jogi. Osoby uprawiające kolarstwo górskie też nie będą zawiedzione, a po dolinie na pewno przyjemnie jeździ się na zwyczajnym rowerze. Jesteśmy pewni, że znajdą się tam także miejsca do wspinaczki górskiej i wędkowania.
Gdzie spać w Gastein? – Zima w Gastein
Najdrożej jest niestety w Bad Gastein, ale naszym zdaniem jest to najbardziej malownicze miejsce, a także najwięcej dzieje się tam wieczorami. Dodatkowo Bad Gastein położone jest w centralnym punkcie i nie jest stamtąd aż tak daleko do Sportgastein, gdzie dojeżdża się autobusem.
Tańszych noclegów szukajcie w Bad Hofgastein, dzięki wyciągowi z miasteczka możecie poruszać się po całym ośrodku Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel, wyciągami dostaniecie się także do Bad Gastein. Jeśli chcecie zatrzymać się w Dorfgastein to warto pamiętać, że zarówno do ośrodka Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel, jak i Sportgastein (a także na termy) trzeba będzie podróżować autobusem, ale za to na miejscu macie ośrodek Kreuzkogel. Jeśli nie chcecie na noclegi wydać milionów (dolina Gastein niestety nie należy do tanich miejsc) to polecamy wam szukać noclegów na AirBnb, które są zdecydowanie tańsze od hoteli, a dodatkowo mając apartament z kuchnią można zaoszczędzić na jedzeniu.
Jak dojechać do doliny Gastein? – Zima w Gastein
Opcja numer jeden to samochód, nie jest ona jednak wcale dużo szybsza od pociągu. Warto wziąć także pod uwagę, że w dolinie (a zwłaszcza w Bad Gastein) nie tak łatwo zaparkować. Jeśli planujecie wybrać się autem to pamiętajcie o rezerwacji noclegu z parkingiem!
Druga opcja to samolot (albo pociąg) do Salzburga i stamtąd pociąg do doliny Gastein. Pociąg zatrzymuje się w każdej z miejscowości doliny, ale warto wiedzieć, że w przypadku Bad Hofgastein stacja jest oddalona od centrum miasteczka. W Bad Gastein pociąg zatrzymuje się w samym centrum.
Jak się poruszać po dolinie Gastein? – Zima w Gastein
Jak już wcześniej wspomnieliśmy jedną z opcji jest pociąg, którym niestety nie dojedziecie do samego centrum Bad Hofgastein i trzeba podejść (albo podjechać taksówką) kilka kilometrów. Plusem jest to, że ostatni pociąg odjeżdża znacznie później niż ostatni autobus.
Druga opcja to lokalne autobusy, którymi można poruszać się za darmo jeśli ma się skipass. Autobusem dojedziecie także do Sportgastein.
Gdzie zjeść w dolinie Gastein? – Zima w Gastein
Bellevue Alm – przepiękne schronisko z tradycyjnym, drewnianym wystrojem i paleniskiem na środku. Bardzo klimatyczne miejsce! Schronisko znajduje się w Bad Gastein, nieco ponad dolną kolejką – dojedziecie tam na nartach/desce, ale można także dojść z miasteczka. Serwują naprawdę hojne porcje grzańca, a jedzenie jest bardzo smaczne.
Skirestaurant Junger Stube – nie jedliśmy, ale polecamy na drineczka z widokiem ze szczytu góry, warto!
Hamburger Skihütte – genialna miejscóweczka z przepięknym widokiem i co najlepsze – leżakami! W słoneczny dzień nie chce się wracać na stok! Polecamy głównie na drinka, hamburgery są w porządku, ale nie zwalają z nóg.
Blu – hotel w Bad Hofgastein z cocktail barem i restauracją o przepięknym, doskonale przemyślanym wystroju. Niestety restauracja nie powaliła nas z nóg, jedzenie było w niektórych przypadkach przekombinowane, a kaczka, którą zamówiliśmy przeciągnięta. Mają natomiast naprawdę świetny bar i pyszne drinki, także te autorskie! A dodatkowo wystrój naprawdę robi robotę!
Jeśli szukacie miejsca na narty nieco bliżej Polski albo zwyczajnie przerażają was ceny w dolinie Gastein to polecamy wam Jasna Ski Resort w Liptovskim Mikulaszu na Słowacji, gdzie jeździliśmy przez kilka lat. Tutaj znajdziecie nasz wpis na temat tego ośrodka narciarskiego.