• Menu
  • Menu

2 DNI W BRUKSELI

Do Brukseli przywiodły nas tanie bilety i jarmark świąteczny. Naczytaliśmy się na jej temat wielu złych opinii, więc nie mieliśmy zbyt wygórowanych oczekiwań. Okazało się, że wbrew temu co wyczytaliśmy, Bruksela jest całkiem fajnym miastem na weekendowy wypad. Weekend w Brukseli to de facto świetny pomysł. Miasto jest na tyle małe, że w dwa dni da się zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca i wygospodarować sporo czasu na szwendanie się po jarmarku. Poniżej lista miejscówek bez której nie obejdzie się żaden weekend w Brukseli.

Grand Place – weekend w Brukseli

Bruksela nie jest może najpiękniejszym europejskim miastem, ale rynek ma na bogato! Na Grand Place byliśmy w ciągu jednego weekendu dobre cztery razy. Przy Grand Place znajduje się ratusz (Hôtel de ville de Bruxelles) zbudowany w późno-gotyckim stylu z górującą nad miastem wieżą wznoszącą się na wysokość 96 metrów. Rynek otaczają kamienice w stylu neogotyckim i barokowym, bogato zdobione zlotem. Wielki Plac trzeba odwiedzić zarówno w dzień, jak i w nocy, szczególnie jeśli wybieracie w okresie jarmarku i organizowane są tam wieczorne pokazy świateł.

weekend w Brukseli

Galeria Świętego Huberta – weekend w Brukseli

Galeria handlowa architektonicznie wzorowana na włoskich galeriach handlowych (wśród nich najbardziej znana jest Galeria Wiktora Emanuela II znajdująca się w Mediolanie). W Galerii Świętego Huberta znajduje się sporo ekskluzywnych butików i niestety cały tłum ludzi, którzy przychodzą podziwiać to miejsce. Zastanawialiśmy się czy ktoś w ogolę przychodzi tam robić zakupy…

weekend w Brukseli

Plac Świętej Katarzyny – weekend w Brukseli

Niewielki placyk na którym znajdowała się część jarmarku. Nad placem góruje kościół świętej Katarzyny. Przy placyku znajduje się też najlepsza w Brukseli (podobno) knajpa z rybami i owocami morza, która jest jednocześnie targiem rybnym. Mowa o Noordzee – Mer du Nord w której je się na stojąco przy stoliczkach wystawionych na chodnik. Nie mamy porównania z innymi knajpami, więc ciężko nam powiedzieć, że to najlepsze owoce morza, ale potwierdzamy, że szamka była zacna.

Kościół świętej Katarzyny – weekend w Brukseli

Piękny z zewnątrz i skromny w środku (jak większość Belgijskich kościołów). Wiąże się z nim kawałek ciekawej historii współczesnej. Kościół w 2012 roku został zamknięty przez władze miasta, brakowało pieniędzy, a także księży, którzy mogliby zaopiekować się parafia. Miasto miało podobno nawet w planach przekształcenie jej na targ rybny (cala okolica placu świętej Katarzyny jest ściśle związana ze sprzedażą ryb ze względu na bliskość rzeki). Koniec końców kościół zamknięty był przez prawie trzy lata, został ponownie otwarty w 2014 dzięki nowo zawiązanej kapłańskiej wspólnocie, która postanowiła się nim zaopiekować. Z planów przekształcenia kościoła w targ niezadowoleni byli sami mieszkańcy miasta.

W czasie adwentu można wziąć udział w roratach odprawianych w kościele. Wierni do kościoła wchodzą ze świecami, które odpalić można od pochodni trzymanych przez mężczyzn na wejściu do kościoła. Świąteczny klimat udzielił nam dzięki temu jeszcze bardziej!

weekend w Brukseli

Vismarkt – weekend w Brukseli

W przeszłości targ rybny (ciągle tak nazywany) jest po prostu podłużnym placem przy którym znajduje się masa knajp serwujących ryby i owoce morza. Słyszeliśmy, że niestety są to miejsca turystyczne, a jedzenie nie jest tam wybitne i jak nie trudno się domyślić- strasznie drogie. Targ rybny znajduje się niedaleko rzeki, która w przeszłości była szlakiem wodnym i służyła m.in do transportu ryb, które sprzedawano własnie na targu. Vismarkt to także główny punkt świątecznego jarmarku o którym więcej pisaliśmy tutaj.

Manneken Pis – weekend w Brukseli

Figurka sikającego chłopca pochodząca z XVII wieku jest symbolem miasta. Nie bardzo rozumiemy o co tutaj chodzi, ale symbol to symbol. Z figurką wiążą się oczywiście legendy tłumaczące jej pochodzenie i sens. Jedna głosi, że chłopczyk był synem króla, pewnego dnia zgubił się w lesie, po kilku dniach kiedy stracono już nadzieję na jego odnalezienie pewien leśniczy usłyszał strumień- nie był to jednak strumień, a dźwięk oddawania moczu. Dodajmy, że oddający mocz chłopiec był nagi. Druga z nich mówi o oblężeniu miasta i próbie jego wysadzenia oraz bohaterskim chłopcu, który nasiusał na palący się lont i udaremnił plany najeźdźcy. W legendzie numer dwa brakuje jednak wyjaśnienia dlaczego Manneken Pis jest nagi.

W centrum Brukseli znajdują się także Jeanneke Pis i Zinneke Pis, czyli siusiająca dziewczynka i siusiający pies. Jak widać w Brukseli jest z tym sikaniem coś na rzeczy.

weekend w Brukseli

Dzielnica Europejska – weekend w Brukseli

W tej dzielnicy znajdują się instytucje Europejskie z Parlamentem na czele. Parlament Europejski zwiedzać można za darmo po uprzedniej rezerwacji wizyty tutaj. My postawiliśmy na spacer po całej dzielnicy i podziwianie budynków z zewnątrz. Przy Parlamencie znajduje się także niewielki Park Leopolda. Po obejściu całego terenu zrobiliśmy przerwę na piwo w jednej z knajpek przy Place du Luxembourg. Cala dzielnica jest spokojna, czysta i nowoczesna, przypadnie do gustu miłośnikom współczesnej architektury. 

weekend w Brukseli

Mont des Arts – weekend w Brukseli

Jeden z najlepszych punktów widokowych na Brukselę. Ze wzgórza artystów rozpościera się widok na okoliczne kamienice nad którymi góruje wieża ratusza.

weekend w Brukseli

Bourse de Bruxelles – weekend w Brukseli

Budynek giełdy o imponującej fasadzie. Bourse stanowi dobry punkt odniesienia do zwiedzania miasta, rynek oddalony jest od Bourse o kilka uliczek.

Halles Saint-Géry – weekend w Brukseli

Na parterze hali targowej Saint-Gery znajduje się kilka przyjemnych knajpek. My wpadliśmy zrobić pare zdjęć zdjęć, ale podobno można smacznie tam zjeść.

weekend w Brukseli

Kościół Notre-Dame du Sablon – weekend w Brukseli

Sam kościół Notre-Dame du Sablon nie zrobił na nas szczególnego wrażenia, ale plac Grand Sablon i otaczające go kamieniczki prezentują się naprawdę pięknie. Spędziliśmy trochę czasu szwendając się w tej okolicy.

weekend w Brukseli

Palais de Justice – weekend w Brukseli

Okazały budynek sądu w czasie naszej wizyty przechodził renowację i z każdej strony szczelnie otaczały go rusztowania. Tuż przy pałacu znaleźliśmy windę, którą zjechaliśmy do dzielnicy Marollen.

Marollen – weekend w Brukseli

Mniej popularna, a urocza dzielnica. W Marollen mogliśmy spokojnie włóczyć się uliczkami bez ryzyka zadeptania przez turystów. Spacerowaliśmy powoli podziwiając wystawy sklepów z dziełami sztuki. Można znaleźć w nich mydło i powidło, a każdy koneser sztuki poczuje się tam jak dziecko w wesołym miasteczku.

2 dni w brukseli

Palais de Bruxelles– Pałac Królewski – weekend w Brukseli

Piękny budynek będący miejscem pracy belgijskiego króla. Co ciekawe król w nim nie mieszka, a jedynie pracuje. Kiedy król jest w środku na maszcie powiewa belgijska flaga. W lecie pałac udostępniany jest zwiedzającym.

weekend w Brukseli

Place de l’Agora – weekend w Brukseli

Niewielki, fotogeniczny placyk otoczony pięknymi kamienicami.

Plac świętego Bonifacego w Ixelles – weekend w Brukseli

Ixelles to już w zasadzie nie Bruksela, a gmina miejska w regionie stołecznym Brukseli. Nie zmienia to jednak faktu, że z centrum jest tam tak blisko, że można być zupełnie nieświadomym tego szczegółu. W Ixelles wybraliśmy się na plac świętego Bonifacego przy którym znajduje się kościół pod wezwaniem tego samego świętego. Placyk tętni życiem, a wokół niego znajduje się masa knajp i restauracji. Warto wyskoczyć tam na kolację! Wnętrza kościoła nie zwiedzaliśmy, bo udaliśmy się w te okolicę w celach spożywczych, ale obstawiamy, że jest bardzo skromne, jak większość belgijskich kościołów.  

Park Cinquantenaire – weekend w Brukseli

Znany tez jako Jubelpark jest sporym parkiem miejskim w Dzielnicy Europejskiej. Znajduje się tam imponujący łuk triumfalny, Muzeum Sztuki i Historii (część Królewskiego Muzeum Sztuki i Historii) oraz Królewskie Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej. Naszym zdaniem warto się tam wybrać choćby tylko na spacer!

weekend w Brukseli

Square Ambiorix – weekend w Brukseli

Placyk w Dzielnicy Europejskiej otoczony pięknymi kamienicami. Okolica jest spokojna i elegancka, zamieszkana przez bogate warstwy społeczne. Najciekawsze kamienice znajdują się przy alei Palmerstonlaan, tam zlokalizowany jest także secesyjny Hôtel van Eetvelde. W czasie naszej wizyty hotel poddawany był renowacji, wiec niewiele zobaczyliśmy.

weekend w Brukseli
weekend w Brukseli
weekend w Brukseli
weekend w Brukseli
weekend w Brukseli
weekend w Brukseli
weekend w Brukseli
weekend w Brukseli
weekend w Brukseli
weekend w Brukseli
weekend w Brukseli
weekend w Brukseli