• Menu
  • Menu

CO WARTO ZOBACZYĆ W FUNCHAL? – MADERA

Funchal będące stolicą Madery jest miejscem ciekawym, ale dla niewielu stanowi główny cel podróży na Maderę. Madera kusi łagodną pogodą, zapierającymi dech w piersiach klifami i malowniczymi widokami. Funchal stanowi świetną bazę wypadową, bo wyspa jest na tyle mała, że zmiany noclegu nie są konieczne, a w Funchal sporo się dzieje. Naszym zdaniem Funchal ma swój urok i jest warte poświecenia mu nieco większej ilości uwagi. Poniższa lista to odpowiedź na pytanie co zobaczyć w Funchal.

Zona Vehla – Co zobaczyć w Funchal?

Stare miasto to nasza ulubiona część całego Funchal. W przeszłości dzielnica była zamieszkana przez rybaków, domy niszczały, a okolica nie należała do najciekawszych. Jakiś czas temu postanowiono tchnąć w nią nowe życie i przekształcić w miejsce skupiające życie nocne Funchal. Na Zona Vehla roi się od knajp, knajpeczek, barów i restauracji. Dzielnica żyje za dnia, ale najciekawiej robi się po zmroku kiedy ściągają tam turyści i spragnieni rozrywki studenci. Rozkwitł tam także street art, cechą charakterystyczną dzielnicy są malowidła zdobiące drzwi domów z których wiele nawiązuje do historii wyspy.

Dzielnica jest na tyle mała i ciasna, ze ciężko cokolwiek przegapić. W jednym kierunku można przespacerować się po Rua D. Carlos I, minąć placyk przy kaplicy Do Corpo Santo (Świętego Ciała) i dojść aż pod żółty budynek fortecy Jana Chrzciciela (Sao Tiago), brukowane uliczki zapełnione są stolikami restauracji. Powrót można zaplanować wzdłuż Rua de Stanta Maria. Zarówno przy jednej, jak i drugiej ulicy nie brakuje miejsc w których można zrobić przystanek na drinka czy obiad.

zona vehla funchal

Mercado dos Lavradores – Co zobaczyć w Funchal?

Tradycyjny maderski targ obecnie w dużej mierze nastawiony jest na turystów. Sprzedawcy są wręcz natarczywi i ciężko odmówić degustacji słynnej marakui czy innych owoców. Sami daliśmy się tam nieźle naciągnąć i wyszliśmy z torbą pełną owoców o wartości 30 euro. W domu okazało się, że smak jest przeciętny, a my najprawdopodobniej degustowaliśmy starannie wyselekcjonowane owoce.

W naszym przypadku targ był jedynym miejscem gdzie mogliśmy je zakupić (po sezonie na owoce trudno było znaleźć je w innych miejscach), jeżeli jednak wybieracie się na Maderę w sezonie na owoce wstrzymajcie się i zróbcie zakupy w mniejszych miejscowościach. Odwiedzić warto, choć nas to miejsce nieco rozczarowało- mieliśmy już okazję bywać na autentycznych targach, gdzie nie czuliśmy się jak chodząca sakiewka z pieniędzmi.

Mercado dos Lavradores

Klasztor św. Klary – Co zobaczyć w Funchal?

Natknęliśmy się na to miejsce w czasie wspinania się na wzgórze zamkowe i postanowiliśmy wejść do środka. Klasztor Świętej Klary zbudowano 500 lat temu i od tamtej pory niezmiennie pełni swoją funkcję. Wydatek niewielki, a miejsce naprawdę ciekawe!  Cena za wejściówkę to okolice 2 euro, wycieczki oprowadza przewodnik- ten którego trafiliśmy świetnie przedstawił nam historię miejsca.

klasztor św. klary

Zamek Forteca Sao Jao do Pico – Co zobaczyć w Funchal?

Nie weszliśmy do środka, bo zamek od kilku lat jest zamknięty (nie wiemy niestety jak dokładnie wygląda sytuacja obecnie). Mimo to warto się pofatygować i wspiąć na górę, bo rozciąga się stamtąd najpiękniejszy widok na Funchal!

Forteca Sao Jao do Pico

Naturalne baseny – Co zobaczyć w Funchal?

Nie są one co prawda tak imponujące jak te w północnej części kraju, ale spełniają swoje zadanie. ‘Piscinas naturales’ są nieco oddalone od centrum historycznego miasta, znajdują się w dzielnicy hotelowej. Jeżeli planujecie w Funchal też nieco odpocząć to naturalne baseny są świetną alternatywą dla tych hotelowych. Wstęp jest płatny, ale 2 euro brzmi rozsądnie.

naturalne baseny funchal

Centrum Funchal – Co zobaczyć w Funchal?

jeżeli wydawałoby się wam, że centrum miasta można ominąć to my mówimy temu pomysłowi zdecydowane nie! Centrum Funchal to masa fajnych, ciasnych i uroczych uliczek. Na Praça do Município, czyli placu ratuszowym znajdziecie jak nie ciężko się domyślić ratusz Camara Municipal do Funchal oraz kościół Igreja de Sao Joao Evangelista. Budynek Katedry Episkopalnej (Episcopal Sé Cathedral) nie powala może rozmiarem, ale warto przynajmniej obok niego przejść.

co zobaczyć w funchal

Ogrody botaniczne Jardim Botânico da Madeira – Co zobaczyć w Funchal?

Jedne z najsłynniejszych na świecie ogrodów botanicznych. Jeżeli ktoś lubi rośliny to powinien się tam wybrać, my uznaliśmy, że ogrody botaniczne to chyba nie nasza broszka. Udało nam się tam dostać za pomocą autobusu miejskiego z portu.

Ogrody botaniczne Jardim Botânico da Madeira co zobaczyć w funchal

Wzgórze Monte – Co zobaczyć w Funchal?

Piękne widoki i tradycyjne maderskie sanki. Są takie rzeczy na temat niektórych miejsc o których słyszał chyba każdy i mamy wrażenie, że tak jest z maderskimi sankami. Na wzgórzu Monte dalej można skorzystać z wiklinowych sań i w piękny, słoneczny dzień zjechać nimi ze wzgórza po asfalcie. W przeszłości używano ich do transportu żywności i innych artykułów, a obecnie to atrakcja dla spragnionych wrażeń turystów. Na wzgórzu znajdują się kolejne ogrody botaniczne- Monte Palace Tropical Garden, spokojniejsze i sprawiające bardzo naturalne wrażenie. Czuliśmy się raczej jak w lesie niż w ogrodzie. Na wzgórzu znajduje się także kościół Nossa Senhora do Monte.

Kościół Nossa Senhora do Monte co zobaczyć w funchal

Degustacja madery – Co zobaczyć w Funchal?

W Funchal w wielu miejscach można spróbować lokalnie wytwarzanego słodkiego wina madera. Jeżeli nie planujecie odwiedzenia takiego miejsca to warto skusić się na butelkę do wypicia o zachodzie słońca.

degustacja madery funchal co zobaczyć w funchal
zachód słońca funchal
co zobaczyć w funchal
klasztor św. klary funchal co zobaczyć w funchal
Klasztor św. Klary
klasztor św. klary funchal
Klasztor św. Klary
funchal
Zamek Forteca Sao Jao do Pico
funchal
funchal
funchal
funchal
Sanki na wzgórzu Monte
funchal
Zona Vehla
funchal
Zona Vehla
funchal
Sao Tiago
funchal
Praça do Município
funchal
funchal
funchal