• Menu
  • Menu

SMAKI SYCYLII – CZEGO WARTO SPRÓBOWAĆ NA SYCYLII?

Kwaśna, cytrynowa granita, rozpływający się w ustach bakłażan i chrupiące canolo wyplenione ricottą. Smaki Sycylii można by tak wymieniać w nieskończoność. Jeżeli Twoje jedyne skojarzenia z Sycylią to mafia i wulkan Etna to zdecydowanie powinieneś dodać jeszcze jedno- znakomite jedzenie. Sycylia była rozpustą dla naszych podniebień i katorgą dla żołądków cierpiących od nadmiaru jedzenia. Nie sposób przejeść wszystkiego co oferuje ta piękna wyspa, a poniższa lista dań, których warto spróbować na Sycylii to tylko wierzchołek góry lodowej. Gotowi na Smaki Sycylii?

Przekąski do łapki – Smaki Sycylii

Arancini– znane praktycznie na całym półwyspie apenińskim kulki pochodzą właśnie z Sycylii. Arancini to smażona przekąska z ryżu z bogatym wypełnieniem np. gulaszem. Wariacji jest wiele, a nam wydaje się, że to po prostu świetnie wykorzystane resztki risotto i innych potraw, które kucharz ma aktualnie pod ręką. Ta smażona przekąska na Sycylii przybiera ciekawy, stożkowy kształt i jest gigantyczna w porównaniu z tymi podawanymi w innych częściach kraju.

Sciaccia ragusana – genialna przekąska na szybko do łapki, do kupienia na straganie czy w piekarni. Sciaccia ragusana to sos pomidorowy i ser zawinięte w ciasto przypominające naleśnik. Występuje tylko w regionie Ragusa, nam udało się kupić ją w Noto. Sciaccia ragusana, którą jedliśmy nie zawierała sera, mieliśmy za to wersję z bakłażanem i poleconą przez sprzedawcę cebulową.

Pane con la milza i pane con la tripa-  na Sycylii nic się nie marnuje, a już na pewno nie podroby. Sycylijczycy przygotowują z nimi kanapki- con la milza zawiera śledzionę, a con la tripa podroby. My próbowaliśmy tej pierwszej, w środku znalazł się także kremowy serek ricotta i lokalny ser cacio cavallo. Tego typu kanapki dostaniecie na targach i w mniejszych barach z ‘szybkim jedzeniem’. My niecodzienną bułę dorwaliśmy w najstarszej restauracji w Palermo o której więcej pisaliśmy tutaj.

smaki sycylii - arancini

Panelle- cienkie, słone placki zrobione z mąki z ciecierzycy. Panelle to podobno jedzenie ulicy, ale sami na ulicznych targach się z nim nie spotkaliśmy, udało nam się zamówić je w restauracji. Naszym zdaniem to super dodatek do konkretniejszych dań, zwłaszcza jeśli mięso podawane jest jedynie w towarzystwie sosu czy sałatki.

Pizza sfincione – pizza sycylijska, którą na kawałki sprzedaje się na ulicy, w piekarniach i wielu knajpkach. Ma grubsze ciasto, przypominające trochę focciacię, na wierzchu znajduje się sos pomidorowy i cebula. Słyszeliśmy, że powinna być pokryta sosem pomidorowym, serem cacio cavallo, cebulą, anchovis i oliwkami, ale takiego wypasu nigdzie nie spotkaliśmy.

smaki sycylii - pizza sficione

Antipasti – Smaki Sycylii

Caponata- duszony bakłażan z pomidorami często także w towarzystwie selera naciowego. Caponata jest słodkawa z lekko winnym posmakiem. Podawana często jako przystawka do podzielenia, świetnie smakuje z chlebem, którym później można ‘wylizać’ talerz.

Parmigiana di melanzane- zapiekanka przypominająca strukturą lasagne, składa się z warstw bakłażana, sosu pomidorowego i sera. Bakłażan w tym wydaniu rozpływa się w ustach.

Cipolotti- genialna przekąska w typie finger food, idealna do wina czy piwa, ale także jako przystawka przed daniem głównym. Jest to grillowana zielona cebulka owinięta boczkiem, proste, a naprawdę ciekawe połączenie!

smaki sycylii - cipolotti

Cacio cavallo al Forno con acciugae miele- to było zdecydowanie najdziwniejsze, ale i ciekawe kulinarne doświadczenie na wyspie. Jest to lokalny ser cacio cavallo z anchovis i miodem, podany na ciepło. Myśleliśmy, że będzie to male porcja serka, a dostaliśmy ogromny talerz, którego nie mogliśmy przejeść we dwoje. Danie jest smaczne, ale taka ilość tłustego sera ciężko jest w siebie wcisnąć. Widzieliśmy to danie w zaledwie jednym miejscu, było to I Sapori di Don Ciccio w Cefalu.

Insalata di mare- podawana zazwyczaj na zimno sałatka z rożnych owoców morza. My jedliśmy ją podaną z selerem naciowym i marchewką, co było ciekawym i udanym połączeniem.

Stigghola- przyprawione praktycznie tylko solą jelita owcze, rzadziej kozie czy też drobiowe przyrządzone na grillu. Nie udało nam się ich skosztować, bo w jedynej knajpie, która miała je w menu były tego dnia wyprzedane. Słyszeliśmy, że są pieruńsko twarde, a sposób ich jedzenia to rzucie ich do momentu kiedy tracą smak i pozbycie się resztek z buzi.

Pasta – Smaki Sycylii

Busiate to chyba najciekawszy makaron z jakim mieliśmy do czynienia na wyspie. Wygląda trochę jak długie, poskręcane świderki, ale jego kształt naprawdę ciężko opisać. Robiąc research widzieliśmy wszędzie czarny makaron barwiony tuszem kałamarnicy. Na samej wyspie, jedząc głownie w tradycyjnych miejscach nie spotykaliśmy go zbyt często. Mamy wrażenie, że to taki turystyczny chwyt, bo smakowo czarny tusz niczego daniu nie dodaje. Makaron cavatelli również ciężki jest do opisania, przypomina trochę kluseczki, trochę grube muszelki czy też miniaturowe bułki do hot dogów.

Pasta alla norma- Sycylia to całkiem fajne miejsce dla wegetarian, a pasta alla Norma to flagowa sycylijska pasta wegetariańska. Jak w wielu innych sycylijskich daniach mamy sos pomidorowy, bakłażana i ser. Prosty, ale bardzo smaczny, podawany z wieloma rożnymi rodzajami makaronu.

Pasta con la sarde- ciekawy makaron z sardynkami, anchovis, rodzynkami i dzikim koprem.

Busiate alla scoglio- prosty i bardzo smaczny makaron z oliwą, czosnkiem, małżami, wongolami i pomidorkami zwieńczony pietruszką.

Caserecce di tumminia alle egadi– bardzo ciekawy w smaku makaron dla tych, którzy szukaj czegoś innego. Botarga z tuńczyka nadaje daniu ciekawego, rybnego smaku.

Pasta a taianu– danie typowe dla miejscowości Cefalu pochodzące podobno z czasów panowania arabów. Skalda się z warstw makaronu, mięsa długo gotowanego w pomidorach, które można określić jako ‘szarpane’, bakłażana, sera pecorino i bazylii. Od pasty alla Norma rożni się w sumie tylko zawartością mięsa, które trzeba pochwalić za delikatność.

Busiate con pesto di finochietto selvatico e alici– jeżeli nie lubicie wolskiego kopru omijajcie ten makaron z daleka. W jego skład wchodzi jedynie pesto z dzikiego kopru i solone anchovis, wiec smak jest bardzo specyficzny.

Pasta alla carretiera– prosty makaron do złudzenia przypominający rzymskie Caccio e pepe. Sos składa się z sera canestrato, czosnku, oliwy i pieprzu.

Pistacjowe prostokąty- dokładnie tak nazywało się to danie i nie miało żadnej włoskiej nazwy w menu. Było jednak tak dobre, że grzechem byłoby wam o nim nie wspomnieć. Przypominające ravioli pierożki nadziane były ricottą i pistacjami, podane z śmietanowym sosem i boczkiem. Jedliśmy je w Tavernie Tinchite w Cefalu.

smaki sycylii - pasta

Secondi – Smaki Sycylii

Mówiąc szczerze niewiele ciekawych secondi zjedliśmy, bo cała reszta zapychała nas na tyle, że nie śmieliśmy zamawiać więcej. Jeżeli możemy cos od siebie poradzić to radzimy jeść jak najwięcej świeżych ryb, przyrządzonych najprościej jak się da. Najpopularniejsze ryby to sardynki i anchovis, często serwuje się również miecznika i tuńczyka. Nie brakuje także owoców morza- mule, wongole czy ośmiornice są bardzo popularne. Bardzo często zdarza się, że secondi podawane jest bez dodatków, wiec warto dopytać kelnera jeżeli w menu jest napisane enigmatycznie ‘kawałek ryby’.

Tranco di pesce alla siciliana- ryba po sycylijsku z lekko słodkawa nuta. Podana w towarzystwie cebuli, pomidorów, kaparów, pietruszki i oliwek.  

Sarde e beccafico- roladki z sardynek nadziewane rodzynkami, grillowane w formie szaszłyku.

smaki sycylii

Desery – Smaki Sycylii

Sycylijczycy wiedzą jak dogodzić wszystkim łakomczuchom, a desery wychodzą im doskonale! Deserowe smaki Sycylii to zdecydowanie pistacja, migdał i cytryna!

Canolo- chrupiące rurki wyplenione po brzegi nadzieniem z serka ricotta, czekolady lub ‘crema’, czyli czegoś w rodzaju budyniu. Do nadzienia często dodaje się również pistacje. Canolo najlepiej smakują kiedy są świeże i nadziewane na oczach klienta, rurka nie nasiąka wtedy kremem i jest obłędnie chrupka.

Brioche con gelato- po co jeść lody solo skoro można wsadzić je w środek słodkiej bułeczki zwanej brioszką? Sami najedliśmy się lodów, ale bez brioszki, bo ten dodatek jakoś wydawał nam się zbędny. Taki ‘deser’ można zjeść też w wielu miejscach w ramach śniadania.

Granita i brioche con granita- kruszony lód nasączony (najlepiej świeżym) owocowym syropem. Najbardziej klasyczna to cytrynowa, ale smaków nie brakuje począwszy od truskawki na migdale kończąc. Granitę można określić jako lekko rozpuszczony sorbet, czasami da się ją spożywać łyżeczką, a czasem pije się ją przez rurkę. Tak jak lody serwowana jest solo albo w brioszce.

Frutti di martorana- słodkie, marcepanowe słodycze w kształcie owoców. Sami nie próbowaliśmy, ale smak możemy łatwo sobie wyobrazić. Nie są trudno dostępnym smakołykiem.

Krem pistacjowy- istna rozpusta! Smakuje trochę jak pistacjowa, biała czekolada w kremie. Idealny dodatek do cornetto, czyli jedzonych na śniadanie rogalików.

Cassata siciliana – jeżeli nie tolerujecie marcepanu to omijajcie szerokim łukiem, bowiem cassata pokryta jest właśnie marcepanem. W środku znajduje się krem z serka ricotta, a na wierzchu często ląduje kandyzowana wisienka. W niektórych regionach podawana jako tort, w innych jako ciastko. Jeżeli ciastko do złudzenia przypomina wam kobiecą pierś to jesteście bliżej prawdy aniżeli niegrzecznych myśli 😀 Ciastko ma przypominać pierś, a dokładnie pierś świętej Agaty. Święta Agata była jedną z ofiar prześladowań chrześcijan i zastosowano na niej brutalne tortury w postaci amputacji piersi.

smaki sycylii - canolo

Wino – Smaki Sycylii

Sicily has some amazing wines on offer. Many local grape varieties with DOC appellation as well as some international grapes grow here. Try some wines from vineries form the slope of Etna where volcanic and clay soils produce some smooth red and aromatic white. When in Ragusa region try wines from around Vittoria which holds the only DOCG in Sicily – the highest Italian appellation.

Zibbibo, Malvasia – slodkie biale wino podawane zazwyczaj do deseru.

Grillo, Cattarato– białe wino pasujące do ryb i owoców morza.

Frappato, Nero D’Avola– dojrzałe, czerwone wino świetnie pasujące do mięs

Marsala– znane na całym świecie białe, wzmacniane słodkie (ale nie tylko!) wino

smaki sycylii - owoce morza
smaki sycylii
smaki sycylii - czekolada z modica
Czekolada z Modicy
smaki sycylii
smaki sycylii
Nietypowa przystawka w I Sapori di Don Ciccio w Cefalu – zibbibo, jajko i anchovis

W przewodniku kulinarnym po Rzymie wytłumaczyliśmy co nieco na temat struktury włoskich posiłków. Jeżeli chcecie dowiedzieć się na ten temat więcej zajrzyjcie tutaj.